ورود کالاهای قاچاق از مبادی قانونی/ روزانه حداقل ۵۰۰ دستگاه خودرو کالای قاچاق از مرز وارد کشور می شود


با دیگران به اشتراک بگذارید

ورود کالاهای قاچاق از مبادی قانونی/ روزانه حداقل ۵۰۰ دستگاه خودرو کالای قاچاق از مرز وارد کشور می شود

خبرگزاری فارس: ورود کالاهای قاچاق از مبادی قانونی/ روزانه حداقل 500 سیستم خودرو کالای قاچاق از مرز وارد کشور می‌شود

رئیس اتاق اصناف کشورمان با بیان اینکه روزانه حداقل ۵۰۰ سیستم خودرو کالای قاچاق از مرز وارد کشور می‌شود، نقل کرد:اصلاً نمی‌گوییم توزیع جنس قاچاق در اصناف صورت نمی‌گیرد، اما معتقد هستیم این موضوع در بخش‌های دیگر اتفاق می‌افتد که خارج از اصناف است و باید با آن مبارزه شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی فاضلی رئیس اتاق اصناف کشورمان در یک نشست خبری در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه زمانی که شما معتقد هستید اصناف نقش چندانی در بحث قاچاق ندارند و نقش آنها در توزیع کالای قاچاق حتی کمتر از ۵ درصد است پس کالاهای قاچاق وارد شده به کشور به چه صورت توزیع می‌شود، نقل کرد: ما اصلاً نمی‌گوییم توزیع جنس قاچاق در اصناف صورت نمی‌گیرد، اما معتقد هستیم این توزیع در بخش‌های دیگر اتفاق می‌افتد که خارج از اصناف است و باید با آن مبارزه شود.

وی با بیان اینکه داروهای غیرمجاز از طریق شبکه فضای جایزی توزیع می‌شود اظهارداشت: بسیاری از کالاهای قاچاق در روبروی مغازه‌ها توزیع می‌شود و سئوال من اینجاست که آیا مسئولان امر این مسائل را نمی‌بینند؟!

وی با اشاره به عرضه کالاهای قاچاق توسط دستفروش‌ها و دوره‌گردها اظهار داشت: از نظر اخلاقی و قانونی باید با این افراد برخورد شود.

رئیس اتاق اصناف کشورمان با اشاره به اینکه ۷۵۰ هزار بنگاه بدون پروانه در شبکه وجود دارد، نقل کرد: براساس بند (ب) ماده ۱۰۱ برنامه توسعه برنامه پنجم حتماً باید با این موضوع برخورد شود.

وی اظهارداشت: ما یک سری پیامد در کشور داریم، اما نمی‌توانیم با آنها برخورد کنیم.

فاضلی با بیان اینکه در مباحث قاچاق بیشتر کالاهای حجیم که باید از طریق کانتینر وارد کشور شود، صورت می‌گیرد، نقل کرد: سئوال ما این است که چه کسی این کالاها را به کشور وارد می‌کند و به چه صورت به کشور وارد می‌شود؟!

وی بیان داشت: معلوم است این کالاها از مبادی قانونی وارد کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه ما نباید جنگ را وارد خانه کنیم، اظهارداشت: متاسفانه در مباحث اقتصادی جنگ را وارد بازار کرده‌ایم و این موضوع زیبنده ما نیست.

رئیس اتاق اصناف کشورمان با تاکید بر اینکه من هیچگاه ادعا نکرده‌ام، اصناف از موضوع قاچاق مطهر هستند، نقل کرد: کار مبارزه با قاچاق کالا بسیار سخت است و دشمن برای این حوزه دندان طمع تیز کرده، زیرا زمانی از برخورد فیزیکی با ما ناامید شد، وارد مقوله اقتصادی شده است و وظیفه ما است تا با آنها مبارزه کنیم.

رئیس اتاق اصناف کشورمان با بیان اینکه بحث مبارزه با قاچاق کالا به اصناف واگذار شده است، نقل کرد: قاچاق پدیده شوم در اقتصاد کشور است و کسی آن را انکار نمی‌کند، اما متأسفانه در چند سال اخیر آن طور که ضروری بوده به صورت جدی با این پدیده برخورد نشده است.

وی با اشاره به پیام نوروزی مقام معظم رهبری در مباحث اقتصادی اظهار داشت: علی‌رغم اینکه ۷ ماه از سال گذشته، اما کمتر شاهد برخورد عملی و علمی با مفاسد اقتصادی بوده‌ایم و اگرچه دولت و سیستم‌های مربوطه گام‌هایی را در این راستا برداشته‌اند، اما نمود خیلی چشم‌گیری دیده نشده است.

فاضلی با بیان اینکه بحث مبارزه با قاچاق کالا را به سطح عرضه تعمیم داده‌اند، نقل کرد: ما نمی‌گوییم در سایر جاها اقدامی صورت نگرفته، اما در سطح عرضه هم این کار به خوبی صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه وضعیت بازار شکننده است و رکود اقتصاد را شاهد هستیم، نقل کرد: در خیلی از کالاها از جمله کالاهای آپارتمانی این رکود مشاهده می‌شود.

رئیس اتاق اصناف کشورمان با بیان اینکه خیلی از کالاهایی که از مکان های گوناگون به کشور وارد می‌شود، در بر می داری برگ سبز نیست، اظهار داشت: به عنوان مثال کالاهایی که از طریق کوله‌بری، مرزنشینی و یا مناطق آزاد به کشور وارد می‌شود، در سطح بازار عرضه می‌شوند، اما هیچ کدام از اینها در بر می داری برگ سبز نیست.

فاضلی با بیان اینکه به این موضوع کمتر پرداخته شده است، نقل کرد: مرجع تشخیص در این نکته چه کسی است؟

وی بیان داشت: زمانی برای مبارزه با قاچاق کالا از بازار و سطح عرضه اقدام شد، در نتیجه بازار به این اقدام واکنش نمایان کرد و کالاها در زیرزمین‌ها و انبارها پوشانیده شد و در نتیجه افزایش قیمت مصنوعی را در روزهای پیش شاهد بودیم.

رئیس اتاق اصناف کشورمان با تأکید بر اینکه البته با تمهیدات انجام شده بازار هم‌اکنون به بازار رسیده است، نقل کرد: ما معتقدیم اگر قرار است با قاچاق کالا در سطح عرضه مبارزه شود، این کار باید به دست اتحادیه‌های صنفی و ساختار اتاق‌های اصناف که در رأس آنها بازرسی اتاق‌های اصناف قرار دارد انجام شود.

فاضلی با بیان اینکه برخورد قهرآمیز جواب نمی‌دهد، اظهار داشت: این موضوع که نباید مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه باشد، به دولت رسانده شد و در آخرین نشست‌ای که بنده با معاون اول رئیس جمهور داشتم، این مباحث مطرح شد و در نتیجه این موضوع که اتاق‌های اصناف متولی ساماندهی و سازماندهی و پیش گیری عرضه کالای قاچاق در سطح بازار باشند، نکته تصویب قرار گرفت.

وی نقل کرد: براساس قانون نظام صنفی هر نوع مهار و نظارت بر بازار در سطح عرضه برعهده بازرسی اتاق‌های اصناف است و این موضوع نص صریح قانون است.

رئیس اتاق اصناف کشورمان تأکید داشت: البته نص صریح قانون نظام صنفی تأکید دارد، هیچ بنگاه در بر می داری پروانه کسب حق تهیه کرد، به فروش رسان و ارائه خدمات کالای قاچاق را ندارد.

فاضلی خطاب به بازرسان اتاق اصناف اظهار داشت: شما کاشف نیستید، بلکه اگر در واحد صنفی کالای قاچاقی یافته شد، شما مؤظف به تشکیل پرونده و اعلام گزارش آن هستید.

وی اضافه کرد: بازرسی اتاق اصناف مؤظف به تشخیص کالای قاچاق است و در صورتی که کالای قاچاقی خبر داده شد، بازرسان به واحد مربوطه مراجعه می‌کنند و در صورت نبود وجود برگ سبز، تشخیص قاچاق کالا برعهده بازرسی اتاق اصناف است.

رئیس اتاق اصناف کشورمان نقل کرد: بنابراین اگر بازرسی شناسایی کرد که کالای مکشوفه قاچاق است، حق برخورد ندارد، بلکه موضوع را به سازمان تعزیرات حکومتی اعلام می‌کند و اقدامات مربوطه در این زمینه انجام می‌شود.

فاضلی اضافه کرد: متأسفانه اصلاحیه سال ۹۲ اتاق اصناف را از کاشف بودن جدا کرد و ما براساس ابلاغیه شهریورماه سال ۹۲ از کاشف بودن کنار زده شدیم.

وی تصریح کرد: البته اصلاحیه‌ای هم‌اکنون تهیه شده و این اصلاحیه به مجلس ارائه شده است، تا اتاق اصناف باز هم به عنوان کاشف به حساب آید.

رئیس اتاق اصناف کشورمان بیان داشت: ساختار بازرسی و نظارت در کشور به واسطه کمبود منابع مالی با معضل مواجه است، بنابراین نباید انتظار خاصی از آن داشت.

فاضلی نقل کرد: این در حالی است که نهادهای هم‌ارز در بر می داری سرفصل‌های بودجه معین در ساختار پولی و مالی کشور هستند.

وی اضافه کرد: البته مسئولان مربوطه قول داده‌اند، تا تمهیدات ضروری را برای تأمین بودجه بازرسی اصناف انتخاب بکنند.

وی با تأکید بر اینکه بازار محل به فروش رسان اجناس قاچاق نیست، اظهار داشت: اگرچه در تعدادی از مغازه‌ها کالای قاچاق به به فروش رسان می‌رسد اما در مجموع تعداد مغازه‌های عرضه‌کننده این کالاها بسیار کم است.

رئیس اتاق اصناف کشورمان با بیان اینکه ورود تعزیرات به بازار برای مبارزه با قاچاق کالا گاز بزن نا‌آرامی را به وجود می‌آورد، بیان داشت: بازرسان باید از اصناف باشند و تخلفات را به تعزیرات حکومتی اعلام کنند. 

فاضلی با اشاره به اینکه  بازرسین اصناف به همراه گشت مشترک سازمان تعزیرات کار مبارزه با قاچاق کالا را در سطح عرضه به عهده دارند، نقل کرد: معضل قاچاق کالا از مبادی ورودی کشور است و نباید این معضل را در سطح عرضه دید. 

وی بیان داشت: روزانه حداقل ۵۰۰ سیستم خودرو کالای قاچاق از مرز وارد کشور می‌شود که بخشی از کالاهایی که توسط این ماشین ها وارد می‌شود مصرف‌کننده خود را دارد و حتی اگر در مغازه‌ها به به فروش رسان نرسد، متقاضی از محل دیگری آن را تأمین می‌کند. 

رئیس اتاق اصناف کشورمان بیان داشت: اصناف بیشترین ضربه را از ورود کالاهای قاچاق در کشور می‌بیینند بطوریکه ۶۵۰ هزار واحد کوچک و متوسط تولیدی در کشور از موضوع قاچاق متاثر شده‌اند. 

وی نقل کرد: سنخیتی بین جرائم و جرم وجود ندارد که در این نکته در حال اصلاح قانون نظام صنفی هستیم.

***انتهاي مطلب***

نگارش از : سوسن چ.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بعد از اينم چه غم از تير کج انداز حسود
««« »»»
چون به محبوب کمان ابروی خود پيوستم

ورود کالاهای قاچاق از مبادی قانونی/ روزانه حداقل ۵۰۰ دستگاه خودرو کالای قاچاق از مرز وارد کشور می شود

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال