هوشیاری بیشتر وزارت علوم در مقابل رفت و آمدهای به ظاهر علمی


با دیگران به اشتراک بگذارید

هوشیاری بیشتر وزارت علوم در قبال رفت و آمدهای به ظاهر علمی

تصویر و عکس هوشیاری بیشتر وزارت علوم در قبال رفت و آمدهای به ظاهر علمی
سیناپرس: عضو شورای مناسب انقلاب فرهنگی نقل کرد: در زمینه رفت و آمدهای به ظاهر علمی به کشور باید همانگونه که رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» هم هشدار دادند، وزارت علوم و نهادهای مسئول هوشیارتر عمل کنند.

به گزارش شورای مناسب انقلاب فرهنگی، دویست و پنجمین نشست کمیته فرهنگ و تمدن اسلام به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی در محل دبیرخانه این شورا به انجام رسانده شد.

در ابتدای این نشست محمد علی طاهر، رئیس دانشگاه کرمان طی گزارشی با اعلام تشکیل دبیرخانه دائمی همایش گرامیداشت ابن هیثم نقل کرد: هدف از تشکیل این دبیرخانه استمرار و تداوم بررسی آثار این دانشمند بزرگ مسلمان است.

دکتر علی اکبر ولایتی هم در این نشست با اشاره به اینکه حوزه علوم پایه یکی از مواردی بوده که در تمدن اسلام و ایران و تاریخ علوم اسلامی بسیار مورد توجه قرار گرفته، ولی در تاریخ نویسی علم چندان به این وجه از تمدن پرداخته نشده است؛ نقل کرد: ابن هیثم در زمینه روش‌شناسی علوم و آنچه که امروز روش تحقیق و فلسفه علم، خوانده می‌شود، در بر می داری نظرات نو و قابل توجهی است.

عضو شورای مناسب انقلاب فرهنگی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در این زمینه، اضافه کرد: استمرار حرکت‌های علمی رمز موفقیت در این اقدامات است.

در ادامه این نشست، موضوع همایش زکریای رازی در دستور کار قرار گرفت و معاون فرهنگی دانشگاه رازی کرمانشاه گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه کرد و اعضاء کمیته نیز حین تأکید بر لزوم توجه به همه ابعاد شخصیت زکریای رازی بر برگزاری بهینه این همایش تأکید کردند.

دستور بعدی نشست کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، «همایش جندی شاپور» بود که استاندار خوزستان و رئیس دانشگاه جندی شاپور حین ارائه گزارش اقدامات انجام شده به منظور برگزاری این همایش، بر ضرورت حفظ میراث فرهنگی این کلکسیون عظیم تأکید کردند.

در این گزارش حین اشاره به این موضوع که دانشگاه جندی شاپور از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های تاریخ دنیا بوده، بر شناسایی نقش این دانشگاه در تولید علم نیز تأکید شده است.

بعد از ارائه این گزارش، ولایتی با اشاره به درج مطلبی در رابطه با رشد علمی کشور در مجله ساینس (science) ، نقل کرد: چندی پیش یکی از اعضای تحریریه این مجله در مسافرت به ایران گزارشی از برخی تخلفات علمی در زمینه انتشار مقالات پژوهشی و تهیه کرد و به فروش رسان پایان‌نامه‌ها در ایران در این نشریه انتشار داد که حاوی مشکی ‌نمایی و بی انصافی بود و مسلم است که هدف از انتشار این مقالات به ظاهر بی طرف و علمی تخریب پیشرفت های علمی ایران است.

وی اضافه کرد: هر چندین این تخلفات در ایران متأسفانه اتفاق می‌افتد، اما غربی ها در این سرقت ‌های علمی کارنامه به مراتب سیاه‌تری دارند.

عضو شورای مناسب انقلاب فرهنگی ادامه داد: البته در زمینه رفت و آمدهای به ظاهر علمی به کشور باید همانگونه که رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» هم هشدار دادند، وزارت علوم و نهادهای مسئول هوشیارتر عمل کنند.

ولایتی با اشاره به انگیزه درج این گونه مطالب نقل کرد: هدف از این تلاش‌ها القای حس بی هویتی به ملت بزرگ ایران است که قادر بوده آمریکا و متحدانش را در رسیدن به اهداف نامشروع خود ناکام سازد.

وی اضافه کرد: غربی‌ها بر سر سفره تلاش‌های دانشمندان مسلمان نشسته و ارتزاق کرده‌اند ولی به این موضوع هیچگاه اشاره نکرده‌اند.

رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران با اشاره به لزوم حفظ میراث فرهنگی تمدن اسلام و ایران ادامه داد: باید نقش جامعی در زمینه حفاظت از اماکن فرهنگی و میراث تمدنی کشور تهیه و اجرا شود.

دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی دانشجویی وزیر علوم، تحقیقات و تکنولوژی هم در این نشست نقل کرد: وزارت علوم آماده هر گونه همکاری در جهت حفظ میراث تمدنی ایران است.

وی اضافه کرد: متأسفانه فضای محیطی دانشگاه جندی شاپور آن چنان که شایسته است مورد حفاظت قرار نگرفته است.

دکتر شریعتی استاندار خوزستان هم در این نشست بر آمادگی مدیریت استان در حفاظت از این میراث تمدنی تأکید کرد.

در ادامه نشست، اعضای کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران نیز به بیان نظرات و توصیه های خود مبنی بر ضرورت احیای نقش دانشگاه جندی شاپور در تولید علم از طریق تأسیس پارک علم و تکنولوژی و مراکز رشد در این جا، تلاش برای بهبود وضعیت معیشتی ساکنان بومی این منطقه به منظور ایفای نقش این افراد در احیای میراث تمدنی جندی شاپور، تصویب بودجه‌های عمرانی و ملی با هدف حفاظت از میراث تمدنی جندی شاپور، بهره گیری از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خیرین در حفاظت از میراث فرهنگی و شناسایی دانشگاه جندی شاپور در کتب درسی مدارس و … توجه کردند.

–با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد–

گردآورنده : پری خ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از بازگشت شاه در اين طرفه منزل است
««« »»»
آهنگ خصم او به سراپرده عدم

هوشیاری بیشتر وزارت علوم در مقابل رفت و آمدهای به ظاهر علمی

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال