نکته هایی درباره ی خودشناسی!!! (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

نکاتی درباره ی خودشناسی!!!

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس نکاتی درباره ی خودشناسی!!!

اگر میخواهید خودتان را بشناسید از طریق متن زیر به خودشناسی رجوع کنید.انسان موجودى است که داراى استعدادهاى بسیار و توانایی هاى بى شمارى است هم از نظر ابعاد روحى و معنوى و هم از نظر توان هاى جسمى و بدنى . حال اگر کسى بخواهد وجودش را در همه این ابعاد و زمینه ها بسازد

 

(یعنى به کمال و سعادت برساند) اولین قدیم که باید بردارد ، شناخت این استعداهاست ، مثلاً اگر آگاهی بدارد جسم و تن آدمى استعداد رشد را دارد که در هر یک از ورزشهاى موجود به فعلیت و کمال مى رسد ، راه براى برداشتن قدم دوم باز مى شود که “راه رسیدن به فلان ورزش چیست؟”

 

و یا اگر آگاهی بدارد استعداد علم و دانش را دارد یقیناً مقدمه اى مى شود براى فراگیرى علم و دانش و به فعلیت منتقل کردن این استعداد . یا اگر پى ببرد که توانایی متخلّق شدن به تمام اخلاق حسنه و صفات نیک را دارد بدنبال تحقق دادن آنها در خود بر مى فرا رسد و این مقدمه اى براى خودسازى مى شود .

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس نکاتی درباره ی خودشناسی!!!

 

یا اگر درک کند که از جهات گوناگون دیگرى که در انسان هست فلان استعداد و فلان توانایی و… را دارد اینها همه مقدمه مى شود براى اقدام کردن و به فعلیت منتقل کردن! پس اولین قدم براى تحقق هر کمال و سعادتى ، شناخت استعدادهاى درونى است و این معناى این جمله است که:(خودشناسى مقدمه خودسازى است).

 

البته این امر مشروط به اراده و تصمیم جدى فرد است که باید در رسیدن به این خودسازى از خود نمایان کند که در این صورت توفیق الهى نیز با او یار خواهد شد. معرفه النفس که همان خودشناسی است، خوب ترین معرفت هاست؛ چنانکه امام سجاد (ع) خطاب به پروردگار خود نقل میکنید:

 

«و اجعلنا من الذین عرفوا انفسهم؛ ما را از کسانی گذار که خود را شناختند». امیر مومنان (ع) می فرماید: خودشناس ترین مردمان، خدا به وحشت افت ترین آنهاست. در صحف ادریس فرا رسیده است: هر که آفریده را شناخت، آفریدگار را شناخت و هر که روزی را شناخت، روزی رسان را شناخت و هر که خود را شناخت،

 

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس نکاتی درباره ی خودشناسی!!!

 

پروردگارش را شناخت. امام صادق (ع) می فرماید: خودشناسی انسان این است که خویشتن را به چهار طبع و چهارستون و چهار رکن بشناسد. چهار طبعش خون است و صفرا و باد و بلغم؛ و ستون هایش تهیه کند است که از تهیه کند فهم و حافظه مایه می گیرد؛ و ارکانش نور است و آتش و روح و آب.

 

که اشاره به ابعاد ظاهری و باطنی است. مقصود از معرفه النفس که مقدمه معرفه الله است این است که انسان آگاهی بدارد هوا و هوس که در وجود اوست با کمترین غفلت موجب ذلت او می گردد، و بشناسد که از گوهر عقلی برخوردار است که می شود در سایه هدایت

 

او به خوب ترین کمالات انسانی نائل شود. بنابراین معرفه النفس از بعد فیزیکی سبب خضوع و خشوع انسان در برابر عظمت پروردگار است که با حکمت و تدبر انسان را آفریده است و از جهت معنوی، شناخت سرمایه های ارزشمندی است که در وجود او نهادینه شده است.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال