http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

سقوط یک سومی ارزش یارانه نقدی

سقوط یک سومی ارزش یارانه نقدی

به گزارش صبحانه، سعید لیلاز در گفت و گو با تابناک در این باره که گفته می شود، ارزش یارانه نقدی نسبت به ابتدای پرداخت آن امروز به نصف تقلیل یافته است، اظهار کرد: بنده معتقدم ارزش یارانه نقدی به یک سوم ارزش ابتدایی آن تنزل یافته است.

وی افزود: به موازات کاهش ارزش یارانه پرداختی، درآمد دولت هم کاهش یافته است و متاسفانه سهم تولید عمومی در تولید ناخالص داخلی (GDP) سال به سال کاهش می یابد، تا جایی که امروز ما از این حیث در رتبه های آخرین کشورها قرار گرفته ایم.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: در آمد دولت از ناحیه فروش و صادرات محصولات نفتی در سال 90 رقمی حدود 120 میلیارد دلار بود که بالاترین رقم فروش نفت در طول تاریخ ایران طی یکسال است. این رقم در خوشبینانه ترین حالت امسال به حدود 40 میلیارد دلار هم نخواهد رسید که کمتر از یک سوم درآمد سال 90 خواهد بود.
وی گفت: این موضوع یعنی دولت همانقدر که سال 90 در پرداخت یارانه گرفتاری داشت، امسال هم دارد، با این تفاوت که ارزش پول پرداختی به مردم به عنوان یارانه به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

لیلاز با اشاره به راه حل پرداخت یارانه در شرایط فعلی اینگونه اشاره کرد: راه حل در شرایط فعلی این است که پرداخت یارانه ها ادامه پیدا کند، البته رقم پرداختی آن افزایش نیابد؛ چون اگر به رقم پرداختی برای هزینه های عمرانی کشور نگاه کنیم، همین الان 10 تا 12 هزار میلیارد بیشتر از این رقم بابت پرداخت یارانه صرف می شود.

وی عامل اصلی افزایش در کاهش ارزش یارانه نقدی پرداختی به مردم را مساله تورم عنوان کرد.

این کارشناس اقتصادی توضیح داد: البته دولت از زمانی که روی کار آمده است نرخ رشد تورم کاهش داده است. البته بنده معتقدم نرخ تورم در ماه های آینده افزایش پیدا خواهد کرد، اما این افزایش به شکل لجام گسیخته سابق نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم بابت یارانه نقدی شان کاهش یافته است، خاطر نشان کرد: البته حقوق بگیران در کنار کشاورزان و البته مستمری بگیران بیشترین برد را داشته اند؛ چراکه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم تقریبا سالی 3 تا 4 درصد به قدرت خرید آنها اضافه شده است.

منبع: صبحانه آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
بازگشت 12 بازیگر ایرانی شبکه «جم» به کشور
خواستگاری داور معروف لیگ برتر از داور زن آلمانی!
در دانشگاه آزاد کرج چه خبر است؟/ از رابطه جنسی انسان و حیوان تا پارتی‌بازی برای استخدام عموزاده رئیس
استخدام بانک ها (آگهی استخدام تمام بانکها)
اگر لب‌های خوش‌رنگ و درخشان میخواهید کلیک کنید
تجارت عالیجناب «ضراب» از داخل زندان!
تصمیم‌های پست برای سرویس‌ عادی
بهنوش بختیاری روی تخت بیمارستان +عکس
جمشید مشایخی پس از 60 سال سیگار را ترک کرد
هیأت انتخاب بخش مستند جشنواره فیلم وحدت اسلامی معرفی شدند
استخدام وزارت نیرو (خبر برگزاری آزمون)
رئیس سازمان سینمایی: بازیگران شبکه GEM میتوانند برگردند
عنکبوت های نوازنده
شاغلان ٦٠ دقيقه‌اي!
عکس/ ماشین میلیاردی الناز شاکردوست
فیلم Deadpool 2 کارگردان خود را از دست داد
سومین استخدامی دستگاه های اجرایی (کارت آزمون)
گالری تصاویر زیباترین عکس گل رز زیبا و عاشقانه
دلیل عرق نکردن کره‌ای‌ها چیست؟
دنیا برای همکاری با کلینتون آماده می‌شود
تبلیغات