سقوط یک سومی ارزش یارانه نقدی


به گزارش صبحانه، سعید لیلاز در گفت و گو با تابناک در این باره که گفته می شود، ارزش یارانه نقدی نسبت به ابتدای پرداخت آن امروز به نصف تقلیل یافته است، اظهار کرد: بنده معتقدم ارزش یارانه نقدی به یک سوم ارزش ابتدایی آن تنزل یافته است.

وی افزود: به موازات کاهش ارزش یارانه پرداختی، درآمد دولت هم کاهش یافته است و متاسفانه سهم تولید عمومی در تولید ناخالص داخلی (GDP) سال به سال کاهش می یابد، تا جایی که امروز ما از این حیث در رتبه های آخرین کشورها قرار گرفته ایم.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: در آمد دولت از ناحیه فروش و صادرات محصولات نفتی در سال 90 رقمی حدود 120 میلیارد دلار بود که بالاترین رقم فروش نفت در طول تاریخ ایران طی یکسال است. این رقم در خوشبینانه ترین حالت امسال به حدود 40 میلیارد دلار هم نخواهد رسید که کمتر از یک سوم درآمد سال 90 خواهد بود.
وی گفت: این موضوع یعنی دولت همانقدر که سال 90 در پرداخت یارانه گرفتاری داشت، امسال هم دارد، با این تفاوت که ارزش پول پرداختی به مردم به عنوان یارانه به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

لیلاز با اشاره به راه حل پرداخت یارانه در شرایط فعلی اینگونه اشاره کرد: راه حل در شرایط فعلی این است که پرداخت یارانه ها ادامه پیدا کند، البته رقم پرداختی آن افزایش نیابد؛ چون اگر به رقم پرداختی برای هزینه های عمرانی کشور نگاه کنیم، همین الان 10 تا 12 هزار میلیارد بیشتر از این رقم بابت پرداخت یارانه صرف می شود.

وی عامل اصلی افزایش در کاهش ارزش یارانه نقدی پرداختی به مردم را مساله تورم عنوان کرد.

این کارشناس اقتصادی توضیح داد: البته دولت از زمانی که روی کار آمده است نرخ رشد تورم کاهش داده است. البته بنده معتقدم نرخ تورم در ماه های آینده افزایش پیدا خواهد کرد، اما این افزایش به شکل لجام گسیخته سابق نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم بابت یارانه نقدی شان کاهش یافته است، خاطر نشان کرد: البته حقوق بگیران در کنار کشاورزان و البته مستمری بگیران بیشترین برد را داشته اند؛ چراکه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم تقریبا سالی 3 تا 4 درصد به قدرت خرید آنها اضافه شده است.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال