آتروفی نخاعی عضلانی در کودکان


با دیگران به اشتراک بگذارید

آتروفی نخاعی عضلانی در خردسالان

تصویر و عکس آتروفی نخاعی عضلانی در خردسالان

 

اطفالی که از اختلال حرکتی عذاب می کشند از چه روش های درمانی قادر هستند کمک بگیرند آتروفی نخاعی عضلانی با چه علامت های عضلانی پدید فرا میرسد آتروفی نخاعی عضلانی زیانهای گوناگونی به بدن مبتلایان وارد میکند در کودکان و خردسالان نیز تاثیرات فرق می داری قرار می دهد نوعی دارو به نام nusinersen تاثیرات درمانی خاصی بر اطفال مبتلا به این اختلال قرار داده است که در ادامه مطلب به بررسی این اختلال توجه خواهیم کرد.

 دانشمندان داروی تازه ای تولید کرده‌اند که می‌تواند نوعی اختلال حرکتی عضلانی نادر در کودکان به نام «آتروفی نخاعی عضلانی» را درمان کرده، به قدم زدن آنها یاری رساند.

«آتروفی نخاعی عضلانی» نوعی اختلال بسیار نادر است که باعث می‌شود بیماران در سنین پایین دچار مرگ زودرس شوند اما محققان به تازگی بعد از مطالعاتی موق به ساخت دارویی شده‌اند که در افراد بزرگسال نتایج خوبی داشته و می‌تواند به کودکان مبتلا به این اختلال یاری رساند که دوباره قدم بزنند.

به نقل از sciencealert، دانشمندان با تولید دارویی به نام nusinersen قادر بودند کودکانی را درمان کنند که بر اثر مریضی «آتروفی نخاعی عضلانی» قادر به حرکت نبودند.

اثرات داروی nusinersen بسیار قابل توجه اعلام شده است و کودکانی که تا پیش از درمان حتی قادر به خزیدن روی زمین هم نبودند، قدرت عضلات بدن خود را به دست آورده‌اند و می‌توانند بدون کمک گرفتن از دیگران قدم بزنند.

شدت مریضی «آتروفی نخاعی عضلانی» در بیماران فرق می دارد اما همه انواع آن باعث توقف عملکرد سلول‌های عصبی و ضعف ماهیچه‌ها و عضلات بدن می‌شود. در طول یک یا دو سال، خردسال مبتلا به این پیامد قدرت نشستن، حرکت دادن اندام‌ها یا حتی بلع غذا را نیز از دست می‌دهند.

دانشمندان دانشگاه کالج لندن در انگلیس جزء نخستین افرادی در جهان محسوب می‌شوند که کامیاب به تولید درمان‌های antisense مانند داروی nusinersen شده‌اند. این قبیل داروها بیان نوعی ژن ویژه بیماری‌های ژنتیکی را غیر فعال می‌کنند. در این نوع درمان‌ها، قسمتی از DNA مهندسی شده، پروتئین‌های RNA را هدف قرار می‌دهد و پروتئین‌های تولید شده را تغییر می‌دهند اما معضل عمده این است که بخش‌های DNA داخل بدن باقی می‌مانند و وارد سلول‌ها می‌شوند؛ داروی جدید nusinersen این معضل را حل می‌کند.

نتایج اولیه حاصل شده از امتحان این دارو روی موش‌های آزمایشگاهی نمایان کرد که با موثری روی نخاع و مغز، می‌تواند حرکت و قدم زدن را در موش‌ها تسهیل کند. دانشمندان دریافتند که این اثر روی موش‌ها به‌ همان اندازه هم روی انسان‌ قابل توجه است. داروی nusinersen با غیرفعال کردن نقص‌های ژنتیکی می‌تواند برای مبتلایان به آلزایمر و مبتلایان به مریضی نورون‌ حرکتی و مریضی هانتینگتون (نوعی مریضی ژنتیکی) تاثیر داشته باشد.

این دارو باید هر چندین ماه یک‌بار تجدید شود و پزشک آن را به طور مستقیم داخل نخاع آمپول زند. سپس دارو با جریان خون وارد مغز و مایع مغزی نخاعی می‌شود اما این درمان هم اثرات جانبی به همراه دارد که شامل سردرد و کمردرد می‌شود. سلامت آنلاین

 

——————————–

مطلب از : بهنوش ن.

داروها در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گريه شام و سحر شکر که ضايع نگشت
««« »»»
قطره باران ما گوهر يک دانه شد

آتروفی نخاعی عضلانی در کودکان

TT / 32

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات