جدیدترین اثر آیت الله وحید خراسانی منتشر شد (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین اثر آیت الله وحید خراسانی منتشر شد

تازه ترین اثر از آیت‌الله وحید خراسانی درباره عاشورا و قیام امام حسین(ع) همزمان با ماه محرم منتشر شد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   تازه ترین اثر آیت الله وحید خراسانی منتشر شد

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم، کتاب «مصباح الهدی و سفینة النجاة» کلکسیونی از بیانات آیت الله العظمی وحید خراسانی، مرجع دنیا تشیع، از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۹۳ به عالیت ایام محرم و عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است. این بیانات عمدتاً در مسجد اعظم قم ایراد شده و غالب مخاطبان آن فضلا و  اندیشمندان حوزه بوده اند؛ لذا در برخی موارد سطح گفتار متناسب با چنین مخاطبانی است.

این مجموعه شامل دو جلد گالینگور است که جلد اول شامل ۲۷ مجلس در۵۶۰ صفحه و جلد دوم شامل۱۰ مجلس در۵۴۴ صفحه تدوین شده و توسط انتشارات مدرسه امام باقر العلوم(ع) تنظیم و انتشار داده شده است. در انتهای هر جلد فهرست آیات، روایات و منابع فرا رسیده است. ضمناً در انتهای هر مجلس پی نگاشت هایی از روایات مربوط به همان بحث فرا رسیده که بسیار شنیدنی و قابل استفاده است.

جلد دوم این کتاب به تازگی و به عالیت ایام محرم انتشار داده شده است. این جلد شامل ۱۰ مجلس است:

۱. عزای امام حسین(ع) در آفاق و عوالم وجود:

در مجلس اول آیت الله العظمی وحید خراسانی به عزاداری امام حسین(ع) در دیگر عوالم وجود اشاره و در این زمینه خدای تعالی را اولین عزاردار امام حسین(ع) شناسانده و به تحلیل آیاتی از سوره فجر که در شأن امام حسین(ع) است پرداخته است. سپس تداوم فقه را یکی از اثرات حرکت امام حسین(ع) برشمرده و خلال توضیحاتی در فقه شیعی آن را خوب تر از فقه تسنن آگاهی داشته و قصه هایی در این زمینه گفته است.

۲. اهداف قیام اباعبدالله الحسین(ع):

آیت الله العظمی وحید خراسانی در مجلس دوم اهداف حرکت حضرت اباعبدالله(ع) را مورد بررسی گذاشته است. در این مجلس جریاناتی از واقعه عاشورا از جمله تلخ شدن گوشت شتر طبخ شده، جوشیدن خون تازه از زیر هر سنگ، را از زبان عالمان سنی بیان کرده است. در ادامه پنج هدف از  اهداف امام حسین(ع) را برشمرده و توضیح داده است. در پایان روضه های جانسوز از صبح عاشورا و قمر بنی هاشم، عطش ذوالجناح و ننوشیدن آب و وداع آخر ایراد شده است.

۳. سیدالشهداء(ع)، عقل و اراده مطهر از اوهام:

این مرجع عالم تشیع مجلس سوم را با موضوع کمالات در گرو علم وعمل آغاز کرده است و در ادامه واقعیت حکمت و نتیجه تخلف از قانون تکوین الهی را مورد بررسی گذاشته و در مورد نعمت عقل بیاناتی نیز ایراد کرده است. بخشی از مطالب این بخش جدید اربعین و احترام به این روز اختصاص دارد. 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   تازه ترین اثر آیت الله وحید خراسانی منتشر شد

۴. شفاعت کبرای محشر:

آیت الله وحید خراسانی مجلس چهارم را با آیه ۱۳-۱۴ سوره اسرا " وَ کُلَّ إِنسانٍ أَلْزَمْناه‏…اقْرَأْ کِتابَکَ کَفى‏ بِنَفْسِکَ الْیَوْمَ عَلَیْکَ حَسیبا" آغاز کرده و در ادامه به بحث شفاعت از ناحیه امام حسین(ع) و حضرت زهرا(س) پرداخته و این موضوع را مورد بررسی گذاشته است.

۵. لرزش عرش اعلی از خون اباعبدالله الحسین(ع):

در مجلس پنجم مباحث تاریخی از جمله نامه مروان به معاویه، نامه و جواب امام حسین(ع) به معاویه، وصیت امیرالمومنین(ع) به امام حسین(ع) و اعتراف معاویه به پاکی و بی عیبی امام حسین(ع) گفته شده است.

۶. اباعبدالله الحسین(ع) پرچم دار توحید در محبت:

حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی امام حسین(ع) را پرچم دار توحید در محبت آگاهی میدارد و به بررسی مراتب توحید در مجلس ششم پرداخته است. وی در ادامه با توجه به دعای عرفه از معرفه الله بالله سخن و مورد بررسی قرا داده و در پایان به سپردن مواریث به امام سجاد(ع) و عظمت زینب کبری اشاره کرده است.

۷. اباعبدالله الحسین(ع) اکسیر عالم وجود:

این مرجع دنیا تشیع مجلس هفتم را با تحلیل آیه ۵ از سوره مبارکه حج شروع کرده است. در این مجلس استدلالاتی بر معاد نیز آورده شده و همچنین به عظمت وجود مقدس امیرالمومنین(ع) نیز توجه شده است. در پایان امام حسین(ع) را اکسیر عالم وجود آگاهی داشته و این موضوع را مورد کنکاش گذاشته است.

۸. قبولی اعمال در پرتو نور سیدالشهداء(ع):

در مجلس هشتم نیز به قبولی اعمال در پرتو نور سیدالشهدا(ع) اشاره شده و با مقدمه ای از عقل و وظایف مردمان در قبال عقل آغاز کرده است. همچنین در ادامه به موضوع مادی گرایی نیز توجه شده است. آیت الله وحید خراسانی خلال آوردن روایت معاذ، گناهانی را که موجب رّد شدن اعمال می شوند، برشمرده و درپایان به قبولی اعمال با سجده بر تربت سید الشهدا (ع) اشاره کرده  و حکایاتی را میگوند.

۹. انقلاب ناگهانی نظام وجود در عاشورا:

آیت الله وحید خراسانی در مجلس نهم به انقلاب نظام وجود در عاشورا توجه میکند و ریشه و عظمت عاشورا را مورد بررسی میگذارد. وی وضعیت آخرالزمان را با توجه به روایت امام علی(ع) "مساجدهم یومیذ عامره…"  توضیح  می دهد و اقامه عزا برای حضرت سید الشهدا(ع) را سنت و ترک آن را بدعت آگاهی می دارد. مورد اهمیتی می داری هم که در این مجلس مطالعه شده، گسسته شدن شیرازه قوانین خلقت در شهادت امام حسین(ع) است. وی در این مجلس تذکرات اخلاقی نیز در مورد سیستم امام حسین(ع) می دهد؛ برای نمونه مینگارند: «… هرکس هستی و هرکاره که هستی فرا برس… این را که نقل میکنیم یقین دارم و….به خود امام حسین(ع) قسم، این قدر این سیستم در نزد خداوند اعتبار دارد که هر آلوده ای امشب وارد این حسینه شده اگر او وساطت کند، نظیف خارج خواهد شد …ای گریه کنندگانی که در این شب ها و روزها بر امام حسین(ع) اشک ریختید، این چشم پاک را دیگر به صورت بیگانگان آلوده نکنید…».

۱۰. چشمه راحوما در کربلا و عطش سیدالشهداء(ع):

آیت الله وحید خراسانی در مجلس پایانی با مقدمه ای در مورد استعداد تکامل و ترقی بشر سخن به میان آورده و نقل میکنید که بین موجودات عالم فقط بشر است که حد شکن است. وی در این مجلس به معنی قرار می داری آدمیّت و رشد صنعت و سیر در تکامل آدمیّت پرداخته و در ادامه خطرات آخرالزمان و کسانی را که مورد لعن خداوند هستند، توضیح داده اند. این مرجع دنیا تشیع در خلال بیاناتی راجع به نماز ارائه کرده و تارک الصلاة را محروم از شفاعت و تابش نور امام حسین(ع) آگاهی میدارد و راه معرفت امام را بیان تبیین کرده است. سپس این مجلس را با داستان ها و حکایاتی خوشگل و شنیدنی ادامه کشف میکند و در پایان، چندین روضه جانسوز از حضرت علی اکبر(ع) گفته میشود. از جمله این روضه ها این است: مردمان، آیا دیده اید قرآنی که شیرازه اش کنده شود، چطور می شود؟ این قرآن ورق ورق روی زمین می افتد. خدایا من چطور نقل بکنیم که این جوان چطور روی زمین افتاد، اما همین که افتاد روی زمین با یک دنیا ادب گفت: بابا سلام من بر تو باد… تمام اعضایش مثل برگ خزان روی زمین ریخته اول پدر آمد و … .

جلد نخست «مصباح الهدی» در ۵۶۰ صفحه وزیری با جلد گالینگور و قیمت ۱۳۰۰۰ تومان، و جلد دوم نیز در ۵۴۴ صفحه وزیری با جلد گالینگور و قیمت ۱۳۰۰۰ تومان توسط انتشارات مدرسة الامام باقر العلوم چاپ و نشر شده است. علاقه مندان برای تهیه کتاب قادر هستند به این نشانی مراجعه کنند.

*************************

مسئول متن : آبتين ی.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تا سحر چشم يار چه بازی کند که باز
««« »»»
بنياد بر کرشمه جادو نهاده‌ايم

جدیدترین اثر آیت الله وحید خراسانی منتشر شد (۲ عکس)

TT / 48

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال