رسوم تفرش در تاسوعا و عاشورای حسینی (۵ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

آداب و رسوم تفرش در تاسوعا و عاشورای حسینی

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس آداب و رسوم تفرش در تاسوعا و عاشورای حسینی

مهمانیهای تاسوعا و عاشورا در تفرش,

 

آیین های عاشورایی ریشه در باور عمیق مردمان به مسائل دینی، مذهبی، عشق و علاقه مردمان به خاندان عصمت و طهارت(ع) و امام سوم شیعیان دنیا دارند، در هر نقطه ی از ایران به شیوه خاصی به انجام رسانده میشود.

عزاداری و سوگواری های مرسوم در مناطق گوناگون ایران در ماه های محرم و صفر برگرفته از اعتقادات و باورهای شیعیان ایران است و مخاطبان بسیاری را از فرهنگ های گوناگون به خود جذب نموده است.

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس آداب و رسوم تفرش در تاسوعا و عاشورای حسینی

 نخل گردانی از مهمانیهای کهن تفرشیها در روز عاشورا است

 

تاکنون ۱۲ میراث معنوی استان مرکزی مرتبط با ماه محرم، تحت عنوان آیین های عاشورایی، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این آثار شامل تعزیه سیار اراک، تعزیه وفس، گرکان و تفرش، نخل گردانی شهرهای خمین، تفرش و نراق، مراسم علم گردانی روستاهای هزاوه اراک و عزالدین تفرش، آئین علم رانندگی کن تفرش و نخل رانندگی کن منطقه ترخوران تفرش و همچنین مراسم جغجغه خانمی روستای انجدان است.

 

شهرستان تفرش در بر می داری پیشنیه تاریخی در رسوم محرم و تاسوعا و عاشورا است. رسومی که از قدیم موجود بوده و نسل امروز نیز به آداب و رسوم ارج نهاده و اجرا می کنند.

 در شب تاسوعا و عاشورا دستجات سینه خانمی و زنجیر خانمی هیئت ها به تکایای دیگر رفته و عزاداری می کنند.

توزیع نذورات، اجرای تعزیه، حرکت دستجات عزاداری در هر محل در بعدازظهر روزهای تاسوعا و عاشورا و نخل گردانی که از مهمانیهای کهن تفرشیها در روز عاشورا است را می شود از رسوم تفرشیها در ایام تاسوعا و عاشورا عنوان کرد.

 

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس آداب و رسوم تفرش در تاسوعا و عاشورای حسینی

 

در صبح روز عاشورا بعد از اتمام تعزیه امام حسین(ع) که به صورت یکسال در میان در محله های میانده و ششناو به انجام رسانده میشود نخل هر محلی که تعزیه در آنجا به انجام رسانده شده با تجمع عزاداری حسینی به سمت امامزاده محمد(ع) به حرکت در فرا میرسد. در طول این مسیر مردمان در سوگ شهادت امام حسین (ع) به عزاداری توجه میکنند.

 

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس آداب و رسوم تفرش در تاسوعا و عاشورای حسینی

 

در صبح این روز همچنین نخل محله زاغرم در کوچه های همان محل به حرکت در فرا میرسد.

عصر روز عاشورا نخل مسجد جامع با تجمع پر شور مردمان به حرکت در فرا میرسد. این عزاداری در خیابانهای امام خمینی (ره)، خیابان دکتر حسابی ادامه کشف کرده و نهایتاً در کنار مقبره پروفسور حسابی به پایان می رسد.

 

شب شام غریبان نیز مهمانیهای خاصی در محله های گوناگون به انجام رسانده میشود. مهمانی هایی مانند تعزیه شام غریبان، عزاداری و مداحی، حرکت دسته های عزاداری از حسینیه ای به حسینیه از جمله این مراسم ها است.

 

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس آداب و رسوم تفرش در تاسوعا و عاشورای حسینی

شب شام غریبان در تفرش

 

بیشتر تکایای تفرش در بر می داری نخل ویژه به خود است و به نقل کرده کهنه ها هر نخل را به نام یک امام نامگذاری شده است. مراسم نخل گردانی از دوره صفویه تاکنون در شهر تفرش تداوم داشته است.

*با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز*

گردآوری توسط: گلنار ت.

آداب و رسوم در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نقد صوفی نه همه صافی بی‌غش باشد
««« »»»
ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

رسوم تفرش در تاسوعا و عاشورای حسینی (۵ عکس)

TT / 22

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال