سنت های عزاداری اهل بیت برای امام حسین (علیه السلام)


با دیگران به اشتراک بگذارید

سنت های عزاداری اهل بیت برای امام حسین (علیه السلام)

عزاداری برای امام حسین (علیه السلام)یکی از سنت های مسلمانان است. همانطور که در هر سنت و مناسکی برای انجام صحیح آن به سراغ سیره اهل بیت
عزاداری برای امام حسین (علیه السلام)یکی از  سنت های مسلمانان است. همانطور که در هر سنت و مناسکی برای انجام صحیح آن به سراغ سیره اهل بیت می رویم، برای انجام عزاداری سید الشهداء نیز در منابع دینی و روایات سنت اهل بیت به جستجو توجه میکنیم تا بتوانیم این سنت را به درستی به انجام رسانیم.

تصویر و عکس سنت های عزاداری اهل بیت برای امام حسین (علیه السلام)

در هنگام تولد حضرت امام حسین (علیه السلام) خداوند به جبرئیل امر فرمود تا به همراه هزاران هزار از ملائک به زمین نازل شوند و بر پیغمبر(صلی الله علیه وآله) تهنیت گفته و او را از شهادت بچه اش مطلع ساخته و تسلی دهند(۱) هنگامی که امام حسین (علیه السلام) به دنیا آمد او را در پارچه سفیدی پیچیده و نزد پیغمبر (صلی الله علیه و آله ) آوردند. حضرت رسول (صلی الله علیه و آله ) در گوش او اذان و اقامه نقل کردند و بدو نگاه کرده و گریه میکردند و فرمودند خدا لعنت کند قاتل تو را . خدایا من حسین و هر کس که او را دوست دارد دوست دارم.(۲)

ابن عباس میگود: روزی در خانه خود استراحت کن بودم ناگهان صدای صیحه و ناله عظیمی از منزل ام سلمه زوجه پیامبر بیرون رفت پس من به سرعت به خانه او شتافتم پس چون بدانجا رسیدیم به او نقل کردم: ای مادر مومنین تو را چه میشود که این چنین فریاد و ناله میکنی جوابی به من نداد و رو کرد به بانوان هاشمی و گفت ای دختران عبدالمطلب در گریه و نوحه سرائی مرا کمک کنید زیرا آقای شما و سید جوانان اهل بهشت را شهید کردند نقل کردم: ای مادر مومنان از کجا این خبر را آگاهی داشتی؟ گفت: هم اکنون پیغمبرخدا( صلی الله علیه وآله) را درخواب دیدم در حالی که بسیار غمدار و خاک آلود بود عرض کردم: ای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) این چه حالی است که شما دارید؟ ایشان فرمودند: بچه ام حسین (علیه السلام) و اهل بیتش کشته شدند و من اکنون از دفن ایشان فرا میرسم(۳).

حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند : در این هنگام صدای ناله و گریه اهل مسجد بلند شد پیغمبر فرمودند: ای مردمان بر او میگریید ولی او را کمک نمی کنید ؟ خدایا تو یاور او باش ای مردمان من دو چیز گرانبها و وزین را در میان شما به یادگار قرار میدهم اولی کتاب خدا و دیگری عترتم را . آگاه باشید که در قیامت از این دو از شما سوال خواهم کرد مبادا در قیامت نزد من آئید در حالی که به عترتم ظلم روا داشته اید.(۴)

حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله ) در تمام عمر و در همه جا ذاکر مصائب امام حسین(علیه السلام) می شد و حتی در هنگام احتضار نیز او را در سینه خویش چسبانید و در حالیکه می گریست فرمود: مرا با یزید چه کار است خدا او را لعنت کند بعد از گفتن این لغات ایشان از هوش رفتند بعد از مدتی که بهوش فرا رسیدند دوباره امام حسین (علیه السلام) را بوسیدند و فرمودند حساب کشندگان تو درنزد خدا با خود من است.(۵)

بنا به روایت تعداد زیادی از علما و راویان حدیث اعم از سنی و شیعه، پیامبر چنین فرمود: «انی تارک فیکم الثقلین، کتاب الله و عترتی، لن یفترقا حتی یردا علی الحوض» (من از میان شما می روم) و دو چیز را در میان شما (به امانت) قرار میدهم؛ کتاب خدا و خاندانم را. و این هر دو از هم طلاق نمیگیرند تا کنار حوض (کوثر) به من برسند.» تعدادی از محدثین و مورخین شناخته شده اهل سنت که این حدیث را گفته اند عبارتند از: مسلم بن حجاج نیشابوری (۶)، احمد بن حنبل (۷)، ترمذی (۸)، حاکم نیشابوری (۹)، بعد از اولین مجلس یزید، که با ورود و حضور اهل بیت در کاروان اسیران کربلا همراه بود، بازماندگان حسینی از عالیت های گوناگون جهت احیای نهضت حسینی بهره گرفتند که معمولاً با سوگواری برای شهادت امیر کاروان همراه بود و گویا این برنامه آگاهی دار حد تکرار شد که خاندان یزید را تحت تأثیر گذاشت و یزید را تا آگاهی دار حد به واکنش واداشت که خود را در فاجعه کربلا بی تقصیر خواند و ابن زیاد را مقصر شناساند و گناه فاجعه عاشورا را متوجه او دانست.(۱۰)

عزاداری برای امام حسین (علیه السلام)یکی از سنت های مسلمانان است. همانطور که در هر سنت و مناسکی برای انجام صحیح آن به سراغ سیره اهل بیت می رویم، برای انجام عزاداری سید الشهداء نیز در منابع دینی و روایات سنت اهل بیت به جستجو توجه میکنیم تا بتوانیم این سنت را به درستی به انجام رسانیم.

امام سجاد (علیه السلام) برای زنده نگه داشتن یاد حماسه حسینی تا بدانجا کوشید که حتی هنگام نوشیدن آب یا خوردن طعام و ذبح گوسفندی می گریست، تا مکانی که یکی از غلامانش به او گفت: «یابن رسول الله! چقدر گریه می کنی؟ به وحشت مییافتم خود را هلاک کنید.» حضرت در جواب فرمود: «همانا از اندوه و غصه ام را به خدا شکوه می کنم و آگاهی میدارم از خدا آنچه را که شما آگاهی نمیدارید.» (۱۱) و گاهی در پاسخ می فرمود: «وای بر تو! یعقوب پیامبر دوازده فرزند داشت و خداوند یکی از آنان را از چشم پدر راند. یعقوب در فراق وی (یوسف) چندان گریست که چشمانش از شدت گریه سفید و نابینا گردید و کمرش از این غم خمید، در حالی که بچه اش زنده و سالم بود؛ ولی من با دو چشم دیدم که پدر و برادران و عموهایم و هفده تن از اهل بیت (در کمتر از یک روز) در کنارم کشته شدند. من به چه صورت قادر هستم نگریم؟» (جعفر بن محمد قولویه، کامل الزیارات، به خاطر حکومت طولانی امویان در آندلس و مغرب اقصی، همچنان این سنت ضیافت و سرور در بعضی نقاط مراکش باقی مانده که مردمان بدون آگاهی از ریشه و علت چنین جعلیاتی مثل گذشته تیپ نو بر تن میکنند.

شاید به همین دلیل است که در زیارت عاشورا می خوانیم: «… اللهم ان هذا یوم تبرکت به بنوامیه … خدایا این همان روزی است که بنی امیه ضیافت گرفتند و آن را روز مبارکی قلمداد کردند.» (علامه رسمی، بحارالانوار، پیشین). امام صادق (علیه السلام)، که در زمان ضعف سلسله امویان و سقوط آنان و آغاز قدرت عباسیان به سر می برد، فرصت هرچند محدودی جهت برپایی مهمانی عزاداری و تشویق مردمان به ذکر فضایل اهل بیت و سوگواری امام حسین (علیه السلام) به دست می آورد؛ کوشش بسیاری در این راه از خود نمایان میکرد؛ به گونه ای که بیشترین احادیث مربوط به اهمیت عزاداری از زبان آن حضرت و توسط آن بزرگوار به ما رسیده است.

منابع

۱. بحارالانوار، ج۴۳، ص۲۴۹
۲. بحارالانوار، ج۴۴، ص۲۵۰ وامالی طوسی ، ج۱، ص۳۷۷
۳. بحارالانوار، ج۴۵، ص۲۳۰ وامالی طوسی ج۱ ص۳۲۱
۴. بحارالانوار، ج۴۴، ص۲۴۷و ۲۴۹ ومثیرالاحزان ، ص۹،۱۰ ولهوف ص۷،۹
۵. بحارالانوار، ج۴۴، ص۲۶۶ و مثیرالاحزان ص۱۲
۶. صحیح مسلم، ج ۴، ص ۱۸۷۳
۷. مسند احمد، ج ۴، ص ۲۶۶
۸. صحیح، ج ۵، ص ۶۶۲
۹. المستدرک علی الصحیحین، ج ۳، ص ۱۰۹
۱۰. جلال الدین عبدالرحمان سیوطی، تاریخ الخلفاء، کراچی، نور محمد، ص ۸۰۲
۱۱. شیخ صدوق، امالی، ترجمه محمدباقر کمره ای، تهران: کتابخانه اسلامی، ۱۳۶۲، ص ۱۴۱

****ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد****

نگارش از: اردلان گ.

آداب و رسوم در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دل در جهان مبند و به مستی سال کن
««« »»»
از فيض جام و قصه جمشيد کامگار

سنت های عزاداری اهل بیت برای امام حسین (علیه السلام)

TT / 46

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال