زهیر بن قین و رجز خوانی آن (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

زهیر بن قین و رجز خوانی آن

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس زهیر بن قین و رجز خوانی آن

در این بخش زجر خوانی زهیر بن قین را در این بخش گذاشته ایم.زهیر بن قین بجلی از بزرگان قبیله بجیله بود که در کوفه می‌زیست. وی از مردان شریف و شجاع شهر کوفه و قوم خود شمرده می‌شد و به واسطه حضور در جنگ‌ها و فتوحات بسیار، جایگاه رفیعی به دست آورده بود.

 

حتما شما هم داستان رجزخوانی زهیر بن قین را شنیده اید، سایت آسمونی در این مقاله بیو گرافی کوتاهی از او و داستان رجزخوانی زهیر بن قین را برای شما عزیزان آماده کرده است. زهیر از هواداران عثمان به شمار می‌رفت. در سال شصت هجری،

 

او و همسرش به همراه برخی از خویشاوندان و اهل قبیله‌اش هنگام بازگشت از مناسک حج به کوفه، در یکی از منازل بین راه، به نام زَرُود با امام حسین(ع) و همراهانش که به سوی کوفه در حرکت بودند _هم منزل_ روبرو شدند. بنابر نقل دینوری، این ملاقات در منزل‏گاه زَرُود به ثمر رسیده است.

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس زهیر بن قین و رجز خوانی آن

 

امام حسین(ع) شخصی را نزد زهیر فرستاد و خواستار ملاقات با او شد. زهیر در ابتدا تمایلی به این دیدرا نمایان نکرد؛ اما به پیشنهاد همسرش- دیلم یا دَلْهم فرزند عَمرو به محضر امام حسین(ع) حاضر شد. این دیدار مسیر زندگانی زهیر را عوض کرد. او پس از این ملاقات،

 

شادمان نزد خانواده و دوستانش بازگشت و فرمان داد تا خیمه و بار و بُنه او را به کنار خیمه امام حسین(ع) رسانند. زهیر با همسرش نیز وداع کرد و بنا به نقلی همسرش را متارکه داده و گفت: «من عازم شهادت همراه امام حسین(ع) هستم. تو با برادر خود نزد خانواده ‌ات برگرد،

 

زیرا نمی‌‏خواهم از سوی من چیزی جز خوبی به تو برسد.» زهیر پس از وداع با همسرش، به همراهانش گفت: «هر که دوستدار شهادت است، همراه من فرا برسد، و گرنه برود و این آخرین دیدار من با شماست. زهیر خاطره‌ای برای آنان گفت و گفت: وقتی که به جنگ بلنجر رفته بودیم،

 

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس زهیر بن قین و رجز خوانی آن

 

به پیروزی و غنایم فراوانی دست کشف کردیم و بسیار خوشحال شدیم. سلمان فارسی -در برخی منابع به مکان سلمان فارسی، سلمان باهلی نقل شده است.- که همراه ما بود گفت: «آن‏گاه که سید جوانان آل محمّد(ص) را درک کردید، از پیکار و کشته شدن در کنار او بیش از دستیابی به این غنایم شادمان باشید.

 

برخی منابع آورده‏ اند سلمان بن مضارب، فرزند عموی زهیر، با وی همراهی کرد و به سپاه امام حسین(ع) پیوست. در چگونگی پیوستن او به سپاه امام(ع) جماعتی از قبیله بنی فزاره و بجیله نقل کرده‌اند که: «ما با زهیر بن قین از مکه باز می‌گشتیم و در راه، چون حسین(ع) در محلّی فرود می‌آمد،ما در مکان دیگری فرود می‌آمدیم!

 

اما در بعضی از منازل ما هم به ناچار در همان محلّی فرود می‌آمدیم که حسین(ع) در آن‌جا فرود فرا رسیده بود! در منزل زرود بود که فرستاده حسین(ع) بر ما وارد شد.» زهیر نزد کوفیان شخصیتی شجاع، ممتاز و نامدار بود. به همین خاطر در اولین ساعت‌های روز عاشورا زهیر از سوی سالم و یسار -غلامان زیاد بن ابیه و عبیدالله بن زیاد- که مبارز می‌طلبیدند و رجز می‌خواندند، به مبارزه فرا خوانده شد.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال