نجوم شناسی – قسمت یک


نجوم شناسی – قسمت یک

 

در این بخش میکوشیم که شما را با نجو وعلم نجوم و نجوم شناسی همراه با عکس از فضا و کهکشان آشنا کنیم

 

نجوم شناسی - قسمت یکنجوم شناسی - قسمت یک

 

آیا می دانید دمای هسته زمین در حدود ۵۴۲۷ درجهٔ سانتیگراد است!؟

 

نجوم شناسینجوم شناسی

 

آیا می دانید خورشید قریب به ۹۹٫۸ درصد جرم منظومهٔ شمسی را شامل می‌شود و فقط ۰٫۲ درصد،سایر سیاره ها و ستاره ها هستند!؟

 

 

نجوم شناسینجوم شناسی

 

سیاهچاله ای که در قلب کهکشان راه شیری قرار دارد درمقابل سیاهچاله های کهکشانهای دور چندان بزرگ نیست، جرم آن چند میلیون برابر جرم خورشید و قطر آن یک دهم قطر مدار عطارد به دور خورشیداست

 

نجوم شناسینجوم شناسی

 

احتمال اینکه ما در این هستی بیکران تنها باشیم ۱ در شصت میلیارد است دانشمندان تخمین میزنند در کهکشان ما ۳۰۰ هزار تمدن هوشمند وجود دارد و ۲۰ درصد ستاره ها داری سیاراتی حیات پذیر هستند!

 

نجوم شناسینجوم شناسی

 

‍از آنجا که سیاره عطارد تقریباً هیچ اتمسفری ندارد، لذا هیچ چیز برای به دام انداختن و نگه داشتن گرما در نزدیکی سطح آن وجود ندارد. از اینرو نیمه تاریک  سیاره عطارد (سمتی که از خورشید دور است) بسیار  سرد است

 

نجوم شناسینجوم شناسی

 

زمانی که دو کهکشان با هم برخورد می کنند چه اتفاقی می افتد؟

گر چه ممکن است بیش از یک میلیارد سال طول بکشد، اما چنین برخوردهای عظیمی کاملا عادی هستند. از آنجا که کهکشان­ها عمدتا از فضای خالی تشکیل شده ­اند، ستاره‌های داخلی‌ با هم برخورد نمی کنند. بلکه گرانش هر کهکشان ساختار طبیعی کهکشان دیگر را نابود یا دچار اعوجاج می­کند، و درنهایت ممکن است کهکشان‌ها با یکدیگر ادغام و کهکشان بزرگتری شکل ‌گیرد.

 

نجوم شناسی - قسمت یکنجوم شناسی - قسمت یک

 

 

زایشگاههای ستاره ای M20 یا سحابی سه تکه (سمت چپ) و سحابی مرداب یا M8 (مرکز تصویر) را در این تصویر میتوانید مشاهده کنید، مریخ در سمت راست پایین می درخشد.

 

 

نجوم شناسی - قسمت یکنجوم شناسی - قسمت یک

 

در این تصویر محل قرار گیری کهکشان راه شیری را در ابر خوشه عظیم لانیکیا مشاهده می کنید. هر ذره سفید نشان دهنده یک کهکشان در همسایگی ماست و این فقط یک خوشه از خوشه های جهان هستی ست.

 

 

نجوم شناسی - قسمت یکنجوم شناسی - قسمت یک

 

اگربایک هواپیمای مسافربری وسرعتی معادل۹۰۰کیلومتربرساعت درامتداد سطح ستاره وی وای کلب اکبر(بزرگترین ستاره شناخته شده)پروازکنید، ۱۱۰۰سال طول میکشد تا یکبار به دورآن بچرخید!

 

 

 

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال