آسپرین برای چه انسان هایی قدغن است


با دیگران به اشتراک بگذارید

آسپرین برای چه افرادی ممنوع است

تصویر و عکس آسپرین برای چه افرادی ممنوع است

اگر دارو آسپیرین را پر مصرف ترین دارو دنیا آگاهی نداریم این دارو یکی از پرمصرف ترین داروها در دنیاست که استفاده های گسترده ای دارد اما مصرف آن برای برخی افراد که در بر می داری بیماری خاص هستند نه تنها مسکن نیست بلکه زیان منتقل کن می باشد. بر اساس آمار اجلاس قلب آمریکا بهره گیری از آسپرین هنگام بروز اولین علائم حمله قلبی مانند درد قفسه سینه قادر بود سالانه از مرگ پنج هزار تا ده هزار نفر در سال پیش گیری کند.
آسپیرین
امروزه می توان آسپرین را بدون نسخه از تمام داروخانه ها به عنوان ضددرد، ضدتب و ضدالتهاب آماده کرد. سوالی که برای همگان در رابطه با مصرف این دارو وجود دارد این است که موارد استفاده آسپرین، طول دوره مصرف آن و نحوه مصرف صحیح آن چیست؟
به طور کلی این دارو با پیش گیری از تشکیل لخته های خون، از انسداد عروق کرونری قلب پیش گیری می کند. بنابراین مصرف آن برای بیمارانی که احتمال بروز سکته های قلبی یا مغزی در آنها بالاست و همچنین بیمارانی که جریان خون مغزی آنها ضعیف است، یا به انواع دیگری از مریضیهای قلبی و عروقی مبتلا هستند مفید است، اما این به آن معنا نیست که منافع مصرف روزانه آسپرین همواره بیشتر از صدمات آن است.
همانند سایر داروهای ضددرد و ضدالتهاب، آسپرین خطر خونریزی های گوارشی، خونریزی های مغزی، نارسایی کلیوی و برخی از انواع سکته را زیاد میکند. سرویس پیشگیری از مریضیهای آمریکا، مصرف روزانه آسپرین را برای افراد ۵۰ تا ۵۹ ساله که در معرض خونریزی گوارشی نیستند و احتمال بروز حمله های قلبی یا انواع سکته در آنها بیش از ده درصد است، پیشنهاد داده است.
از طرف دیگر، سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف آسپرین را در افرادی که تاکنون سابقه ابتلا به مریضیهای قلبی عروقی یا حمله قلبی را نداشته اند پیشنهاد نمیدهد. مصرف آسپرین به همراه داروهای ضد دردی همچون ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک قادر هست خطر ابتلا به خونریزی را زیاد کند.
مورد دیگر این که مصرف آسپرین در افرادی که مبتلا به معضلات انعقادی خون بوده و به اصطلاح خون آنها دیرتر لخته می شود، افرادی که سابقه خونریزی یا ابتلا به جراحتهای گوارشی دارند و کسانی که به ترکیبات حاوی آسپرین آلرژی دارند ممنوع است. بنابراین بر خلاف باورهای عمومی مصرف این دارو برای همگان مفید نبوده و چه بسا مصرف خودسرانه آن به بروز مشکلاتی در افراد منجر شود.
مصرف آسپرین به همراه داروهای ضد دردی همچون ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک قادر هست خطر ابتلا به خونریزی را زیاد کند. بنابراین در صورتی که فرد به خاطر ابتلا به یک بیماری مزمن مانند آرتروز مجبور به استفاده مداوم از داروهای مسکن است، باید پزشک را در این خصوص مطلع کند. البته اگر خلال مصرف آسپرین بنا به هر دلیلی به مصرف تک دوز یا کوتاه مدت داروهای ضددرد مذکور نیاز باشد، می توان آنها را با فاصله دو ساعته نسبت به آسپرین بهره گرفت. علاوه بر این بیمارانی که آسپرین را به صورت روزانه بهره میگیرند ضروری است قبل از انجام هرگونه عمل جراحی یا مراجعه به دندانپزشکی، پزشک را در جریان گذارند.
از اصلیترین تداخلات دارویی آسپیرین می توان به افزایش خطر خونریزی در مصرف همزمان با هپارین و وارفارین، کورتون ها، کلوپیدوگرل و برخی از انواع ضدافسردگی ها مانند کلومیپرامین و پاروکستین اشاره کرد. در میان داروهای گیاهی و مکمل های غذایی نیز جینسینگ، روغن گل مغربی، امگا۳، زغال اخته و کاپسایسین (فلفل قرمز) با آسپرین تداخل دارند و خطر خونریزی را زیاد میکنند.
مصرف ASA به صورت جویدنی جذب با سرعتتر دارو را به دنبال دارد با این وجود به خاطر احتمال ایجاد معضلات گوارشی بسیاری از مردمان ترجیح می دهند از انواع پوشش دار ASA بهره گیرند. این در حالی است که بعضی تحقیقات نمایان میکند مصرف انواع روکش دار آسپرین که دارو را در روده کوچک آزاد می کنند، تاثیری در کاهش خطر خونریزی گوارشی ندارد.
نتایج یک بررسی تازه درباره آسپرین
در حالی که برخی مراجع دارویی خوردن آسپرین را پیش از بروز علائم خطرزا پیشنهاد نمیدهند، نتایج یک بررسی تازه در آمریکا نمایان میکند تمایل افراد بزرگسال و بویژه سن دار به مصرف دارو آسپرین با توجیه مراقبت از خود در برابر مریضیهای احتمالی قلبی یا سرطان افزایش کشف کرده  است.
بررسی انجام شده روی بزرگسالان آمریکایی حاکی از آن است که این گروه سنی روزانه یک دوز از دارو آسپرین به کار میبرند؛ این در حالی ست که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف این دارو را برای افرادی که تجربه سکته مغزی یا قلبی نداشته اند، پیشنهاد نمیدهد.
مشاهدات نمایان میکند مصرف آسپرین بخصوص در میان بزرگسالانی که برای جلو گیریهای اولیه از این دارو بهره میگیرند رو به افزایش است و عمدتا با هدف پیشگیری از مریضیهای قلبی – عروقی و در برخی موارد حتی برای پیشگیری از سرطان بهره گرفته میشود.
سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف غیرضروری این دارو را برای افرادی که طبق تعریف این سازمان، فاقد علائم خطرزا هستند تایید نمی کند و تاکید دارد که با مصرف اولیه دارو آسپرین برای پیشگیری، پیامد جانبی نظیر احتمال خونریزی از جمله خونریزی سیستم گوارش وجود دارد.

*******************

مطلب از : بهگل ف.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيا بيا که زمانی ز می خراب شويم
««« »»»
مگر رسيم به گنجی در اين خراب آباد

آسپرین برای چه انسان هایی قدغن است

TT / 43

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال