200 سال عاشقی


برای رسیدن به حسینیه سادات اخوی باید به محله سرچشمه و خیابان مصطفی خمینی تهران رفت و پس از آن کوچه افشار را پیدا کرد به این شکل دیگر یافتن حسینیه کار دشواری نیست، ساکنان محله تا جلوی ساختمانی که برایشان حکم گنج را دارد راهنمایتان می‌شوند و برایتان خواهند گفت که بیشترشان به آن می‌بالند.

به نزدیکی‌های حسینیه که برسید بوی اسپند و کندر دلگرمتان می‌کند که مسیر را اشتباه نیامده‌اید کوچه‌های باریکی که به حسینیه ختم می‌شود با این عطر به پیشواز عزاداران حسینی می‌آیند. حسینیه سادات اخوی حدود یک هزار متر مربع وسعت دارد و دیوار‌های آن که حدود شش متر بلندی دارد آن را از دیگر ساختمان‌ها متمایز می‌کند، از دور که حسینیه را نگاه کنید خیمه‌ای که در حیاط آن برپا شده نیز از چشمتان پنهان نمی‌ماند روی خیمه نیز چند پرچم سرخ، سبز و مشکی‌رنگ خودنمایی می‌کند.

پذیرایی با چای زغالی و نان قندی

جمعیت پیاده و سواره خود را به حسینیه می‌رسانند همه گروه سنی نیز در بین آنها هست از کودکان دانش‌آموز که با والدینشان همراه شده‌اند تا مردان و زنان میانسال و سالخورده‌ای که آرام آرام در کوچه‌های باریک و قدیمی دست بر دیوار می‌گیرند و یا حسین‌گویان خود را به حسینیه می‌رسانند.

ورود و خروج عزاداران به حسینیه از طریق سه در انجام می‌شود که دو تای آنها در ضلع شمالی حسینیه قرار دارد و یکی نیز در جنوب.

بانوان عزادار از درهای جنوبی و شمال شرقی حسینیه تردد می‌کنند و آقایان نیز از دری که در شمال غرب حسینیه قرار گرفته است. دو ایستگاه صلواتی نیز در شمال و جنوب حسینیه از ساعت هفت صبح کارشان را شروع می‌کنند و به عزاداران و رهگذران چای زغالی همراه با نان‌قندی می‌دهند.

جلوی ایستگاه‌های صلواتی می‌توان کودکان محصلی را دید که کیف در دست مشغول خوردن چای و نان‌قندی هستند در کنار آنها افراد بزرگسالی نیز هستند که پیش از رفتن به محل کار خود را به اینجا می‌رسانند تا روزشان را با خوردن چای زغالی حسینیه شروع کنند. پای حرف افرادی که برای عزاداری به حسینیه سادات اخوی می‌آیند که بنشیند خواهید شنید که آنها از راه‌های دور و نزدیک خودشان را به این محل می‌رسانند.

خانم میانسالی می‌گوید از سعادت‌آباد به اینجا آمده او دسته‌گل کوچکی نیز به همراه آورده تا به حسینیه تقدیم کند.

زن میانسال می‌گوید بازنشسته است، اما وقتی نیز مشغول کار بوده سعی می‌کرده چند روز مرخصی بگیرد تا بتواند در مراسم عزاداری امام حسین شرکت کند.

زن جوان دیگری می‌گوید از خیابان دماوند به حسینیه آمده او نیز یک بسته شکلات در دست دارد و می‌گوید می‌خواهد به عنوان نذری در بین عزاداران تقسیم کند.

حسینیه سادات اخوی کار و بار مغازه‌داران اطراف حسینیه را نیز رونق داده یکی از فروشندگان مغازه‌ای در نزدیکی حسینیه می‌گوید: خیلی از عزاداران این روزها از ما قند، شکلات، چای و شیر می‌خرند تا به عنوان نذری تقسیم کنند.

عزاداری باشکوه و سنتی

ورودی آقایان به یک هشتی ختم می‌شود که دیوار و سقف آن با پارچه قلمکار اصفهان پوشیده و یک پنکه قدیمی سقفی در آن خود نمایی می‌کند وارد هشتی که بشوید رو‌به‌رویتان تالاری قرار دارد که در قدیم جایگاه مهمان‌های ویژه بوده، اما این روزها به آقایان عزادار اختصاص دارد. در و دیوار این تالار نیز با کتیبه‌های مخصوص عزاداری امام حسین (ع) پوشیده شده، اما روی یکی از دیوار‌ها چند قاب عکس که به ترتیب چیده شده خودنمایی می‌کند.

یکی از اعضای خاندان سادات اخوی که دوست ندارد نامی از او در گزارش برده شود، به یکی از تصاویر که بالاتر از همه قرار گرفته اشاره کرده و می‌گوید این تصویر مرحوم سید ابراهیم سادات اخوی است که نماینده اولین دوره مجلس نیز بوده است. آن طور که او می‌گوید مرحوم سید ابراهیم سادات اخوی وقفنامه این حسینیه را ایجاد کرده و حدود 200 سال از عمر این حسینیه می‌گذرد.

به گفته این عضو خاندان سادات اخوی شاهان قاجار نیز برای عزاداری به این حسینیه می‌آمده‌اند تا آنجا که گهواره ناصرالدین‌شاه را نیز برای متبرک شدن از زیر منبر این حسینیه عبور داده‌اند. او می‌گوید عزاداری در این حسینیه به شکل سنتی برگزار می‌شود و از علم و کتل در این حسینیه خبری نیست و مداحان نیز از افکت‌های صوتی عجیب استفاده نمی‌کنند.

حضور پررنگ‌ بانوان

پنجره‌های تالاری که به آقایان عزادار تعلق دارد رو به حیاط حسینیه باز می‌شود. حیاط بزرگی که حدود 800 مترمربع وسعت دارد و خیمه بزرگی بر فراز آن افراشته شده است. حیاط حسینیه و تالاری که در شرق آن قرار گرفته به بانوان عزادار تعلق دارد؛ چراکه بیشتر عزاداران این حسینیه را بانوان تشکیل می‌دهند.

منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال