انتشار کتاب عاشورایی رهبر انقلابی و زندانی بحرین


با دیگران به اشتراک بگذارید

انتشار کتاب عاشورایی رهبر انقلابی و زندانی بحرین

خبرگزاری فارس: انتشار کتاب عاشورایی رهبر انقلابی و زندانی بحرین

کتاب «بازخوانی خطبه‌های انقلابی امام حسین(ع)» نگاشته رهبر انقلابیون بحرین منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «بازخوانی خطبه های انقلابی امام حسین(ع)» نگاشته استاد عبدالوهاب حسین (از رهبران برجسته انقلاب مردمان بحرین) از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد. این کتاب ترجمه «قراءه فی بیانات ثوره الامام الحسین(علیه السلام)) استاد عبدالوهاب حسین است که به همت حجت الله فسنقری و ام البنین قزلسفلو (پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری) به زبان فارسی صورت گرفته است.
نگارنده این کتاب که از مبارزان و انقلابیون بحرین است و هم اکنون در زندان های رژیم آل خلیفه به سر می برد، در این کتاب به شرح و تبیین هفت خطبه امام حسین(ع) و درس های قیام آن حضرت برای جامعه به روز توجه میکند. نگارنده در بخش مقدماتی به موضوعاتی چون مفهوم انقلاب، آشنایی با امام حسین(ع)، خلاصه‎ای از سیره تمیز ایشان، عناصر عمده در شکل‎گیری این فاجعه و ویژگی‎های امام حسین(ع) توجه میکند. سپس شرح و تفسیر هفت خطبه یا نامه امام حسین(ع) در مقاطع گوناگونی از حیات آن امام همام فرا میرسد که عبارتند از: خطبه اول: فلسفه انقلاب، خطبه دوم: جرقه‎های انقلاب، خطبه سوم: دلایل و اهداف انقلاب، خطبه چهارم: پذیرش فراخوان، خطبه پنجم: تعیین سرنوشت، خطبه ششم: آگاهی‎بخشی و بیان دلیل و حجت، خطبه هفتم: زمان نبرد.
نگارنده در گفتار پایانی کتاب، به بیان ویژگی‎های خطبه اسلامی انقلابی توجه میکند و پنج ویژگی زیر را برمی شمرد: ویژگی اول: صداقت، روراستی و امانتداری، ویژگی دوم: وضوح و روشنی، ویژگی سوم: پایداری، ویژگی چهارم: مصداق داشتن، ویژگی پنجم: وقت‎شناسی عالی.

در نسخه عربی کتاب «سخنان امام خمینی(ره) در تفسیر نهضت امام حسین(ع)» به عنوان «پیوست بسیار مهم» فرا رسیده است که بیانات امام در تاریخ ۳۱ ماه خرداد ۱۳۶۱ برابر با ۲۸ ماه شعبان ۱۴۰۲ ق است و عیناً از «صحیفه امام»، ج ۱۶ ، صص ۳۵۷ – ۳۴۴ در ترجمه فارسی کتاب آورده شده است.
آشنایی با نگارنده بحرینی این کتاب
«عبدالوهاب حسین» در بین انقلابیون بحرینی عموماً با لفظ «استاد» و لقب «مُفجّر الثوره» (آغازگر انقلاب) خطاب می توان و از مخالفان معروف رژیم آل خلیفه و از رهبران انقلاب بحرین به حساب مییاید. وی رهبر و مؤسس گروه انقلابی «تیار الوفاء الإسلامی» است که از حیث نظری و عملی به مبانی اندیشگی انقلاب اسلامی بسیار نزدیک است. وی که سابقه حضور و فعالیت در جمعیت «الوفاق الوطنی الاسلامیه» را نیز دارد، یک بار در سال ۱۹۹۵م به مدت شش ماه، و بار دیگر برای مدت طولانی از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱م در زندان انفرادی به سر برد. سخنرانی های آتشین وی، جرقه ای بر بشکه باروت انقلاب بحرین در ۱۴ فوریه ۲۰۱۱م این کشور محسوب می‏ شود و هم اکنون به جرم و بهانه «قانون شکنی»، «شرکت در توطئه تغییر نظام» و «برقراری تماس با گروه های خارجی»، از سوی رژیم آل خلیفه به حبس ابد محکوم شده است.
بخشی از مقدمه نگارنده بر کتاب از داخل زندان گاز بزن
در بخشی از مقدمه نگارنده که در داخل زندان گاز بزن (زندان معروف بحرین) بر چاپ این کتاب نگاشته است می خوانیم: «در این مقدمه با توجه به شرایط حاکم بر زندان، خیلی خلاصه به دو مسأله می‎توجه کنم: مسأله اول: انگیزه‎ها و دلایل برگزاری مجالس مکرر تکریم و بزرگداشت قیام عاشورا و همانند آن برای اهل بیت (علیهم‎السلام) در طول قرن‎های متمادی؛ چنین مجالسی بنا بر دلایلی مهم و اساسی برگزار می‎گردد از جمله:
۱. این مجالس بیانگر عشق و ارادت خالصانه به اهل بیت (علیهم‎ السلام) است، بنابراین ابراز عشق و محبت، بدون برگزاری چنین مجالسی، خالصانه و حقیقی نیست.
۲. برپایی این مجالس، نشانگر داشتن پیوندی استوار با مکتب اهل بیت (علیهم ‎السلام) و پایبندی فکری و عملی به آن در زندگی بوده و بیانگر ارتباط مستحکم فکری، روحی و اجتماعی پیروان این مکتب با یکدیگر است که آنان را به فداکاری در راه اجرای اهداف این مکتب والا، وامی‎دارد.
۳. این مجالس، وسیله‎ای برای رسیدن به خداوند جل جلاله و فنای فی الله است، چرا که دستیابی به چنین مقامی بدون محبت و مودت اهل بیت علیهم‎السلام و بزرگداشت یاد و نام آنان میسر نمی‎شود…
۴. ابراز همدردی و داشتن تعامل احساسی با اهل بیت (علیهم ‎السلام) است که این تعامل، در تقویت ارتباط و پیروی صادقانه و کامل از آنان نقش داشته و عامل بسیار اهمیتی می داری در سیر تکامل انسان و ورود به ساحت قدسی و تقرّب به ذات حضرت حق تعالی است.
۵. چنین مهمانی‎هایی به حفظ و ماندگاری واقعیات تاریخی مدد می ‎کند و اجازه نمی‎دهد که این واقعیات دست‎خوش فراموشی، تحریف، تغییر و دگرگونی شوند؛ این مهمانی‎ها، ارزش‎های جهادی و کارآمدیی آن را پدیدار می‎سازد و تفکر اسلامی و تعالیم مکتب اهل بیت (علیهم ‎السلام) را انتشار می‎دهد که این تعالیم، عامل اهمیتی می داری در مبارزه با ظلم و فساد، تمیز‎سازی زمین از لوث ستم مفسدان و وسیله‎ای برای انتشار حق، عدالت، صلح و آشتی میان مردمان است.
۶. مهم‎تر و اساسی‎تر از همه موارد فوق، این است که چنین مجالسی بیانگر پذیرش عابدانه اوامر الهی است؛ عجیب و شگفت آن که برپایی این مجالس مانند سایر شعائر اسلامی از جمله حج، نماز و روزه، اجر و پاداش دارد و هر روز گروه‎ها و طبقات اجتماعی بیشتری در آن شرکت می‎کنند و علی رغم گذشت قرن‎ها و سال‎ها، همچنان تازه است و به همان سبک و سیاقی که در زمان معصومین علیهم‎السلام رخ داده، باقی مانده است که این تازگی از حفظ و دفاع خداوند از آن ماجرا دارد تا اهداف والای نکته نظر محقق شود.
مسأله دوم: روش‎های و شکل‎های زنده نگاه‎داشتن این مجالس:
این مجالس تکریم و بزرگداشت در واقعیت تجلی حرکت امت به رهبری خلیفه الهی بر روی زمین و یا نائب ایشان در زمان غیبت برای تحقق اهداف قیام امام حسین(علیه‎ السلام) است؛ این، یعنی انقلابی که در سال ۶۱ ه.ق آغاز شد، بدون هیچ وقفه‎ای همچنان تا امروز جریان داشته و تا ظهور قائم آل محمد(علیهم‎السلام) و برپایی دولت دنیاای عدل الهی ادامه کشف خواهد کرد و به تناسب هر زمان و جاای جریان خواهد داشت؛ یعنی چنین مجالسی، ابعاد فکری، آرمانی، سیاسی و جهادی گوناگونی دارد که باید به تناسب شرایط، اوضاع و امکانات زمان و مکان برپایی آن مجالس، بیان گردد؛ برگزاری این مجالس دو جنبه دارد: یک جنبه ثابت و تغییرناپذیر آن که باید همیشه به آن پایبند بود و صرف نظر از شرط زمان و مکان، آن جنبه را بیان کرد و دیگری جنبه متغیر آن که به شرایط، اوضاع، امکانات، مهارت‎ها، علم و هنر اهل زمان و مکان برقراری این مجالس بستگی دارد؛ از این جهت برپایی این مجالس، شکل‎ها و صورت‎های گوناگونی به خود می‎گیرد و گاهی فعالیت‎های هنری، ادبی، علمی، اجتماعی و تبلیغاتی انجام می‎پذیرد، اکران‎های ارتشی و نظیر آن برپا می‎گردد و به تناسب زمان و مکان‎های مختلف، خلال حفظ جنبه ثابت و هزارساله آن، روش‎ها، ابزارها و عناصر مادی مختلف، متنوع و تازه ای بکار گرفته می‎شود.»

کتاب «بازخوانی خطبه های انقلابی امام حسین(ع)» در ۱۶۸ صفحه، قطع رقعی و قیمت ۸۰۰۰ تومان از سوی دفتر نشر معارف انتشار داده شده است. این ناشر پیش از این کتاب های «یک غنچه صد جراحت: نگاهی نو به زندگی و سیره امام حسین(ع)» (نگاشته حسین سیدی)، «شرح خطبه امام حسین(ع) در منا» (نگاشته محمدرضا حدادپور جهرمی)، «حماسه سرخ» (نثر ادبی به سبک کتاب «فتح خون» شهید آوینی/ نگاشته حسن علی پور وحید)، «عاشورا؛ عارضه تغییر ارزشها» (نگاشته دکتر شمس الله مریجی)، «پژوهشی در سند و محتوای زیارت عاشورا» (نگاشته بهروز یدالله پور)، «سلوک خونین: شرح گنجینه الاسرار عمان سامانی» (نگاشته دکتر ابراهیم کلانتری)، «قبله اهل بلا؛ امام حسین(ع) و واقعه عاشورا در آثار ادبای اهل سنت» (نگاشته سید مجتبی ضمیری)، «خون خدا: ترجمه نمایشنامه الحسین شهیداً» (نگاشته عبدالرحمن الشرقاوی، ادیب برجسته مصری)، «تطور عاشورا نویسی در منابع اهل سنت؛ از آغاز تا پایان سبط ابن جوزی» (نگاشته علی خلیلی صیفار) و… را در این زمینه انتشار داده است.
****
برای تهیه کتاب «بازخوانی خطبه های انقلابی امام حسین(ع)» و دیگر کتابهای عاشورایی دفتر نشر معارف می ‏توان از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا دفتر مرکزی نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) یا از طریق فروشگاههای پاتوق کتاب اقدام کرد.

————————————-

تهیه شده توسط : شهداد ه.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نمی‌دهند اجازت مرا به سير و سفر
««« »»»
نسيم باد مصلا و آب رکن آباد

انتشار کتاب عاشورایی رهبر انقلابی و زندانی بحرین

TT / 94 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال