http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

«خرره افتادن» در خرم‌آباد

«خرره افتادن» در خرم‌آباد

در خرره افتادن سنتی است که لرستانی‌ها به نشانه عزاداربودن انجام می‌دهند. آنها به گل می‌افتند تا همه ظواهر و الوان به رنگ خاک بنشیند و آنگاه در برابر آتش هرم، اندوه خود را به نمایش می‌گذارند و با خواندن نوحه‌ها و مویه‌های دلسوز لری و لکی سینه‌زنان در سوگ امام خود عزاداری می‌کنند. این مراسم آن چنان تکان‌دهنده و زیباست که هر ساله افراد زیادی از داخل و خارج از کشور را به خرم‌آباد می‌کشاند تا از نزدیک به تماشای این آیین سوگواری بنشینند.

«خرره» چگونه تهیه می‌شود؟

ابتدا دو روز قبل از عاشورا مقابل خیمه محل حوضچه‌ای به ارتفاع حدود 30 سانتی‌متر ساخته می‌شود. سپس بزرگ‌ترها یا معتمدان محل خاک رسی را که از تمیزی آن اطمینان دارند از اطرف خرم‌آباد یا اماکن مذهبی تهیه کرده و در محل حوضچه چند بار الک می‌کنند تا بسیار دانه‌ریز شود. روز تاسوعا مردم خرم‌آباد شیشه‌های گلاب زیادی را نذرکرده و در حوضچه‌ها قرار می‌دهند. شب عاشورا جوان‌های محل تا صبح بیدار می‌مانند و آب را در گالن‌ها و بشکه‌های بزرگ جوشانده و با خاک نرم می‌آمیزند تا گلی بسیار رقیق ایجاد شود و البته با ریختن شیشه‌های گلاب آن را معطر می‌کنند. صبح عاشورا قبل از طلوع آفتاب صدای دلسوز سرنا و دهل که نوای چمریونه (نوایی حزن‌انگیز) می‌نوازند، آغاز مراسم عزاداری را اعلام و مردم را برای به گل افتادن خبر می‌کنند تا به کنار حوضچه بیایند و خود را با این «خرره» معطر آغشته کنند.

«هرم آتش» در آغوش باد

در کنار حوضچه‌ها از روز قبل، هیمه‌های چوب نیز آماده می‌شود تا همزمان با انجام مراسم گل‌مالی برافروخته شود و عزاداران بلافاصله خود را با آن خشک کنند. این هیمه‌ها در سال‌های اخیر با همکاری شهرداری از چوب‌های خشک تهیه می‌شود تا آسیبی به طبیعت زده نشود. شعله‌های آتش علاوه بر کارکرد نمادین آن که آتش زدن خیمه‌های عاشورایی را تداعی می‌کند، اشاره‌ای باستانی و زیبا به هم‌نشینی عناصر چهارگانه دارد. البته این خشک شدن با آتش باعث می‌شود کسی به دلیل در «خرره» افتادن سرما نخورد و بیمار نشود.

مورهای محلی: نغمه‌های جانسوز

پس از خشک شدن گل‌ها، مراسم سینه‌زنی با مورها و نوحه‌های ناب لکی و لری شروع می‌شود. معروف‌ترین نوحه‌خوان خرم‌آباد طی چند دهه اخیر حاج حبیب نیکنام بوده که چندسالی است درگذشته است. از مهم‌ترین دسته‌های سینه‌زنی خرم‌آباد می‌توان هیات محله‌های «پشت بازار»، «درب دلاکان»، «اسدآبادی»، «شیرخوارگاه» و «کوی فلسطین» را نام برد. زیبایی و خلوص این مراسم آنچنان است که مردم بسیاری از شهر‌های مجاور را نیز برای مشارکت در این مراسم به خرم‌آباد می‌کشاند. مراسم «در خرره افتادن» به همراه سایر مراسم‌های عزاداری عاشورا در خرم‌آباد شامل مراسم شام غریبان، گرداندن طوق، علم، کتل بستن، رسم‌تراش عباس، تعزیه‌خوانی و چهل منبر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

ساسان والی‌زاده

جام‌جم

منبع: جام جم آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
این زن حقش را میخواهد و عکس های مراسم اکران این فیلم
سریال مردگان متحرک با استقبال بی نظیر بازگشت
از بازیکنان جوان تیم راضی نیستم/ از حرف هایم سوءبرداشت شده است
پیشنهادی برای تحقق رویای زوج های عاشق بی اولاد
تخلفی در ۱۰۴ تعاونی شهرداری وجود نداشته است/ برخی مدیران بیش از مقدار تعیین شده تخفیف گرفته اند/ شهردار تهران اعلام کرد در جریان تخفیف ها نبوده است/ واگذاری املاک به ۲۹ نفر خارج از مجموعه شهرداری
جزئیات حمایت از نخبگان پژوهشگر دانش آموزی/ تبادل تجارب در «میز داغ»
استخدام دوردیف شغلی درشرکت ماگنولیادرساوه ،شهر صنعتی کاوه
داور بخش صوت مسابقات: برگزاری مسابقات قرآنی تاثیری گسترده در نسل جوان دارد
گیاهان مناسب برای رهایی از کیست در تخمدان
طبیعی ترین خوراکی ها برای رفع چربی شکم
دروغی به نام نوشابه رژیمی
راه چاره برای مشکلات دوره قاعدگی
علل لاغری کودکان
دریافت آب کافی برای بدن با مصرف برخی میوه ها
آب برنج! ماسک طبیعی برای صورت شما
بررسی ویژگی های درمانی حنا
تا چه حد به سلامت روان کودکتان اهمیت می دهید؟
اهمیت اصلاح طبع برای چاقی و لاغری
سریال تلوزیونی مردگان متحرک با استقبال بی مانند بازگشت
استخدام برنامه نویس،مدیرمنابع انسانی،حسابدار،مسئول دفتر(کرج)
تبلیغات