موسیقی مذهبی و مداحی ها نباید از سنت ها دور شود


با دیگران به اشتراک بگذارید

موسیقی مذهبی و مداحی ها نباید از سنت ها دور شود

مدیر امور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با اشاره به اهمیت پیوند مداحی‌ها کنونی با گذشته گفت: اهمیت موزیک کلاسیک و مداحی‌های ما به این است که از سنت‌ها گذشته رانده نشود و با سنت پیوند خوبی داشته باشد.

تصویر و عکس   موسیقی مذهبی و مداحی ها نباید از سنت ها رانده شود

محمد عیدی در مصاحبه با خبرنگار تسنیم در اصفهان، اطراف اجرای کنسرت پیشکسوتان اصفهان و رونمایی از آلبوم بانگ سرخ اظهار داشت: رونمایی آلبوم "بانگ سرخ" در هنرسرای خورشید با حس مشترک نوستالژی و در دو قسمت اجرا شد.

وی اضافه کرد: سازمان فرهنگی تفریحی بر این باور است که فرا رسنده را باید با دست مایه های گذشته ساخت، کنسرتی که از پیشکسوتان ارائه شد، سبب تداعی خسروان نغمه توجه کن اصفهان برای افرادی شد که با آوای این هنرمندان خاطره ها دارند.

وی با بیان اینکه این نوع برنامه ها انگیزه این بزرگواران را برای هدایت نسل جوان بیشتر می کند، ادامه داد: از سوی دیگر نسل تازه موسیقی اصفهان نیز با چهره این بزرگان آشنایی پیدا میکنند و شکافی که بین نسل های موسیقی ما به وجود آمده نابود میشود.

مدیر امور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان درباره آلبوم بانگ سرخ تصریح کرد: آلبوم بانگ سرخ نوحه های کهنه ایرانی به حساب مییاید که در سیستم های موسیقی ایرانی خوانده شده است. این مداحی ها که رحلت کرده توسط مداحان کهنه خوانده شده، اکنون در سیستم های در این آلبوم نکته خوانش قرار گرفت.

وی با اشاره به اهمیت آلبوم بانگ سرخ بیان کرد: ارکستر این آلبوم ۴۰ نوازنده بود و با همان گوشه های آوازی کهنه، حس نوستالژی برای خیلی از افراد را زنده می کنند.

عیدی اضافه کرد: یکی از معضلات ما در موسیقی مذهبی و مداحی این است که از خاستگاه های سنتی خود جدا بیفتیم. امیدوار هستیم با اقدامات صورت گرفته، جز مؤسسه هایی شویم تا بتوانیم این آئین های سنتی را دریابیم و همین طور سبب گسترش آن نیز شویم.

وی اضافه کرد: در راستای ارتباط با آموزشگاه های موسیقی در تلاش هستیم که همه آموزشگاه های موسیقی در سطح شهر روش گذشتگان را در پیش بگیرند. امیدوار هستیم که بتوانیم هویت موسیقی اصفهان را مانند گذشته بزرگ جلوه دهیم و حرفی برای نقل کردن در این عرصه داشته باشیم.

مدیر امور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان تصریح کرد: فعالیت خوبی که در سال گذشته و امسال انجام شد رونمایی سحوری سپاهان بود و دیگری آلبوم بانگ سرخ که می خواهیم به افرادی که علاقه مند به مداحی و موزیک کلاسیک هستند، این پیام را منتقل بکنیم که یکی از ویژگی های اصلی این حوزه موسیقی رانده نشدن از سنت است.

وی گفت: ما در بخش مداحی کلاس های تعلیمی نداریم و بیشتر به سبک و سیا ق های تجربی دقت میداریم. برخی موزیکهایی گوش می کنند و از طرح های آن برای مداحی بهره میگیرند؛ این کار یعنی رانده شدن از سنت ها و همین طور ایجاد بدعت در این سبک از مداحی است.

عیدی خاطرنشان کرد: این اقدامات سبب می توان پیوند با گذشته حفظ شود تا موزیک کلاسیک و مداحی از یاد برده نشده و با قوت به کار خود ادامه دهند زیرا خوشگلی مداحی ها و موسیقی های سنتی ما به حفظ هویت آنان است.

پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست

گردآورنده: بهگل ف.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مرحبا ای پيک مشتاقان بده پيغام دوست
««« »»»
تا کنم جان از سر رغبت فدای نام دوست

موسیقی مذهبی و مداحی ها نباید از سنت ها دور شود

TT / 76 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال