با تغدیه متناسب پوست بدن خود را جوانسازی کنید


با دیگران به اشتراک بگذارید

با تغدیه مناسب پوست خود را ترمیم کنید

تصویر و عکس با تغدیه عالی پوست خود را ترمیم کنید

بدن انسان برای ترمیم بافت ها و اعضای تخریب شده خود به موادی نیاز دارد تا بتواند از تجربه و متابولیسم آنها به ترمیم بافت های زیان دیده توجه بکند. از رو مواد خوراکی مصرفی در وقت زیان دیدگی ها اهمیت بسیاری دارد. در ادامه مطلب با دکتر سلام همراه باشید.

تغذیه کافی و عالی، اهمیت بسیاری در بهبود زخم‌های پوستی دارد. چند فرایند بیولوژیک در پوست، برای پیشرفت و حفظ شدن نیازمند مواد مغذی هستند. این مقاله در رابطه با تغذیه و زخم‌ها می‌باشد.

ترمیم جراحت نیازمند فراهم بودن مکانیسم‌‌های ترمیم سلولی، تامین فاکتورهایی همچون فاکتورهای رشد و سایتوکاین‌ها و یک محیط موضعی است که تقسیم سلول, حرکت و تمایز آن را پیش ببرد.

مقادیر کافی از مواد مغذی مورد نیاز است تا DNA,RNA, پروتئین‌ها و دیگر فاکتورهای درگیر در بلوغ و تمایز بافت‌ها را سنتز کنند.

تخلیه پروتئین و مواد معدنی, در اثر دریافت پایین مواد غذایی و سندروم‌‌های سوء تغذیه‌ای و یا در نتیجه ی موادی که زندگی کرد دسترسی مواد مغذی را محدود می‌کنند، می‌تواند ترمیم و بهبودی زخم‌ها را با آشفتگی مواجه کرده و خطر توسعه‌ی زخم‌های مزمن پوست، ریختن مو و بدشکلی ناخن را بالا ببرد.

نقش برخی مواد مغذی اصلی در ترمیم زخم‌های پوستی

پروتئین و اسیدهای آمینه: می‌توان نقل کرد پروتئین‌‌ها مصالح عمده و عمده را برای ساختن بنای سلول فراهم می‌کنند. به طوری که پروتئین‌ها در رشد سلول، نوآرایی و ترمیم آن بعد از جراحی شرکت دارند.

کلاژن فراوان ترین پروتئین بدن محسوب می‌شود. نقش پروتئین‌‌ها در سنتز کلاژن و تشکیل بافت الاستیک، التهاب، رشد سلول، ساماندهی مجدد بافت، سنتز DNA و RNA، تغذیه ی سلول‌های دستگاه مطمئنی، رشد لایه‌ی پوستی و کراتینیزه شدن پوست به اثبات رسیده است.

در اثر سوء تغذیه‌ی طولانی پروتئین، پوست نازک‌تر و چروک می‌شود و مطمئنی آن از بین می‌رود. لذا مبتلایان به دیابت دچار سوء تغذیه‌ی پروتئین، در معرض خطر بالاتری برای قطع عضو هستند.

کمبود اسیدهای آمینه ی سیستئین و پرولین نیز در بهبود جراحت تاثیر منفی دارد، به طوری که منجر به تشکیل پوست نازک و شکننده با کاهش قدرت کششی پوست می‌شود.

هرچند فرایندهای بیولوژیک مرتبط با متابولیسم پروتئین‌ها نیز وابسته به حضور پروتئین‌‌ها و عناصر معدنی کمیابی هستند که به عنوان کوفاکتور برای آنزیم‌ها عمل می‌کنند.

همانند نقش مس در عملکرد آنزیم مستحکم کننده‌ی کلاژن و نقش روی در عملکرد آنزیم‌هایی همچون متالوپروتئینازها که عملکرد آن‌ها به این فلز وابسته است.

کمبود پروتئین بطور قوی در ارتباط با پیش آگهی بهبود ضعیف زخم‌هاست. مطالعات گوناگون از نقش مکمل کمک آرژنین در کمک به بهبود زخم‌ها و نشست کلاژن در بافت, حمایت می‌کنند.

کربوهیدرات‌ها: منبع عمده انرژی برای بدن و حفظ فعالیت متابولیکی در سطوح بالا و بازسازی فرایندها هستند. رشد فیبروبلاست‌های بافت همبند به کمبود گلوکز حساس است.

سطوح پایین گلوکز در مایع مربوط به زخم‌های پوستی در بیماران مبتلا به زخم‌های مزمن به ثبت رسیده است.

لیپیدها و اسیدهای چرب لازم: چربی‌ها انرژی را برای رشد و ساختن واحدها و بافت‌های پوستی فراهم می‌کنند. چربی‌ها برای سنتز غشای سلول، تامین فسفولیپیدهای پوستی، واکنش‌های التهابی مورد نیاز و برای سنتز ماتریکس داخل سلولی اهمیت بالایی دارند.

ویتامین A: ویتامین محلول در چربی است که از کاروتنوئیدهای گیاهی مشتق می‌شود. در مقادیر کافی، این ویتامین برای رشد اپیدرم لازم است.

این ویتامین در فاز التهابی بهبود جراحت (فازی که در زخم‌های مزمن, طولانی‌تر است) از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌تواند مانع کنترل شدن ترمیم زخم‌ها توسط داروهای کورتیکواستروئیدی شود.

این ویتامین در تنظیم سنتز گلیکوپروتئین و گلیکولیپیدها، برخی واسطه‌های التهابی و متابولیسم غشای سلول نیز نقش دارد. کمبود این ویتامین, سنتز کلاژن و تشکیل پوست تازه را به تأخیر انداخته و پایداری کلاژن را کاهش می‌دهد و منجر به افزایش استعداد ابتلا به عفونت می‌شود.

کمبود روی می‌تواند جذب و انتقال و متابولیسم ویتامین A را دچار آشفتگی کند چرا که روی برای سنتز پروتئین‌های منتقل کننده‌ی ویتامین آ در بدن لازم است. در بیماران دچار زخم‌های مزمن, سطوح پایین ویتامین آ خبر داده شده است.

مکمل کمک با این ویتامین به مقدار۲۵۰۰۰ IU  در روز, در مصرف کنندگان داروهای کورتونی، مبتلایان به دیابت، بیماران دچار جراحت‌های شدید و کسانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی هستند پیشنهاد می‌شود.

ویتامین‌های گروه “B کمپلکس”: این ویتامین‌ها شامل ۸ ویتامین محلول در آب هستند که در گوشت، محصولات لبنی، سبزی‌‌ها، ماهی، مخمر وغلات یافت می‌شوند. این ویتامین‌ها به ارتقای رشد سلول، حفظ سلامت پوست، حمایت و افزایش متابولیسم و ارتقای عملکرد دستگاه عصبی و مطمئنی کمک می‌کنند.

کمبود ویتامین‌های گروه “B” در ارتباط با چند آشفتگی است که تظاهرات بسیاری از این اختلالات، به صورت پوستی است و می‌تواند بهبود زخم‌ها را با آشفتگی مواجه کند.

ویتامین C: یک ویتامین محلول در آب با نقش‌های متعددی از جمله کوفاکتور در سنتز کلاژن، عاملی توانا در کاهش گونه‌های فعال اکسیژن و اهداکننده‌ی الکترون برای چند آنزیم است.

برخی از این فرایندهای آنزیماتیک درگیر برای تولید کلاژن و تشکیل آپارتمان مستحکم آن مورد نیاز هستند. ویتامین C در ارتباط با متابولیسم فلزات کمیاب، برداشت و متابولیسم آهن، متابولیسم کلسیم برای اجزای سلول‌های پوستی و پاسخ مطمئنی نیز هست.

کمبود این ویتامین اغلب در ارتباط با کاهش دریافت غذاست. کمبود سیستماتیک این ویتامین می‌تواند منجر به مریضی آسکوروی و تخلیه‌ی موضعی این ویتامین در پوست‌های زیان دیده و نقص در سنتز کلاژن و تولید گلبول‌‌های سفید، نقص در بهره گیری از رادیکال‌های آزاد برای کشتن باکتری‌ها، پاسخ دهی ناقص دستگاه مطمئنی و ناتوانی در تولید گاماگلبولین‌ها شود.

کمبود ویتامین ث در ارتباط با تشکیل زخم‌های غیرطبیعی در بافت است. هیچ دستور خاصی برای مقادیر مورد نیاز ویتامین ث در درمان زخم‌ها وجود ندارد. اگرچه مکمل ۲-۱ میلی‌گرمی این ویتامین در روز تا وقت بهبودی, برای بیمارانی که مریضی آن‌‌ها شدید است پیشنهاد می‌شود.

ویتامین D: در برگیرنده گروهی از پیش‌سازهای هورمونی محلول در آب است که علاوه بر تولید شدن در بدن از طریق تابش نور آفتاب به پوست، در غذاهایی همچون ماهی‌های چرب، تخم مرغ کامل، کبد گاو، قارچ، غذاهای غنی شده و مکمل‌ها وجود دارد.

این ویتامین در برداشت و متابولیسم کلسیم در بدن دخیل است. این گروه از ویتامین/ هورمون‌ها در بازسازی غضروف و استخوان، عملکرد عصبی – ماهیچه‌ای و عملکرد مطمئنی بدن دخیل هستند.

هرچند نقش این ویتامین در بهبود زخم‌ها روشن نیست ولی مطالعات, کمبود آن را در ترمیم ناقص زخم‌ها نشان داده‌اند.

ویتامین E: ویتامین دیگر محلول در چربی است که در مارچوبه، آووکادو، تخم پرندگان، دانه‌ها، آجیل و اسفناج وجود دارد به نظر می‌رسد نقش آنتی اکسیدانی این ویتامین از طریق برهم کنش با عوامل آنتی اکسیدانی برای کنترل تجزیه ‌اسیدهای چرب غشای سلول باشد.

سطوح پایین این ویتامین در بیماران دچار زخم‌های مزمن خبر داده شده است.

ویتامین K: گروهی از ویتامین‌های محلول در چربی که در سبزی‌‌های سبز برگ، جعفری، آووکادو، کیوی، گوشت، تخم پرندگان و لبنیات یافت می‌شوند.

این ویتامین برای تغییرات بعد از ترجمه‌ی پروتئین‌های خاصی که در اصل برای تشکیل لخته و متابولیسم استخوان مورد نیاز هستند لازم است.

این ویتامین در تنظیم فاز ترمیم جراحت اهمیت زیادی دارد. کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به خونریزی، مختل شدن ترمیم جراحت و عفونت شود.

کلسیم: ۹۹% از کل محتوای مواد معدنی بدن را تشکیل داده و یک کوفاکتور و عامل تنظیم کننده در بسیاری از بافت‌های نرم همچون پوست است.

اجزای کلسیمی در لایه ی بیرونی پوست، رشد سلول‌های پایه را تنظیم می‌کنند. اطلاعات کمی درباره نقش این ماده معدنی در ترمیم زخم‌ها وجود دارد.

بعد از زیان پوست، افزایش واضحی در مقادیر کلسیم در پوست دیده می‌شود که می‌تواند جهت تنظیم کردن فاز ترمیم جراحت باشد.

مس: یک عنصر لازم کمیاب در تمام سلول‌های زنده و کوفاکتور چند دستگاه آنزیمی است. سطوح بالای مس و روی در زخم‌ها منجر به افزایش انعطاف پذیری و مقاومت پوست می‌شود.

تظاهر بالینی کمبود مس شامل بدشکلی‌های مو و ناخن است.

سطوح پایین مس در سرم، منجر به نقص کلاژن و تشکیل بافت پوستی با انعطاف پذیری بیش از حد می‌شود که بهبود جراحت و قدرت کشش پذیری پوست را مختل می کند.

آهن: در هیدروکسیلاسیون پیش‌ساز کلاژن نقش دارد. کمبود آهن از طریق‌‌هایپوکسی بافتی و کاهش توان باکتری کشی توسط لوکوسیت‌ها منجر به آشفتگی در ترمیم جراحت می‌شود.

کمبود آهن یا ویتامین ث که در متابولیسم آهن دخیل است یا کمبود هر دوی آن‌‌ها با التهاب فولیکول‌های مو، ریختن مو، کراتینیزه شدن غیرعادی و کاهش قدرت انعطاف پذیری جراحت به چشم می خورد.

برخی بیماران دچار کم خونی فقر آهن نیز دچار اگزما و بدشکلی‌های ناخن (خطوط عمیق شیاری افقی روی ناخن) می‌شوند.

سلنیم: جزء کلیدی آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز (آنزیم درگیر در فعالیت آنتی اکسیدانی سلول‌ها) است.

سلنیم به عنوان جارو کننده‌ی رادیکال‌های آزاد برای محافظت بیولوژیک از غشاهای پایه عمل می‌کند.

در حیوانات کمبود سلنیم منجر به سرکوب دستگاه مطمئنی شده و مکمل کمک آن دستگاه مطمئنی را تقویت می‌کند.

روی : کوفاکتور حداقل ۷۰ نوع دستگاه آنزیمی عمده است که در ترمیم زخم‌ها اهمیت دارند. نقش روی در پوست از طریق ارتباطش با درماتیت یا التهاب پوست, ریختن مو،  پوست نازک و آشفتگی در ترمیم زخم‌های پوستی است.

مقادیر روی در پوست بعد از جراحت‌‌های پوستی حاد، حداقل تا ۱۵% افزایش نشان می‌‌دهد که نشانه‌ی حضور فعال روی در محل این نوع جراحت‌هاست.

بسیاری از مطالعات سطوح پایین روی در بیماران مبتلا به زخم‌های مزمن را در مقایسه با افراد به ظاهر سالم نشان داده‌اند. لذا جایگزینی روی و تأمین مقادیر کاهش کشف کرده آن، میزان بهبودی زخم‌ها را افزایش می‌دهد.

استفاده‌ی موضعی روی به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده و ضدالتهابی ملایم در محافظت از زخم‌‌ها انجام می‌شود، ولی شواهد بالینی قوی در حمایت از تاثیر استفاده خوراکی زینک سولفات در بهبود زخم‌های رگ‌های خونی وجود ندارد.

آب: جزء سیتوپلاسمی سلول‌های پوستی و واسطه‌ای برای افزایش بلوغ سلول‌های سطحی پوست و فرایندهای ترمیم آنزیماتیک است.

تنظیم تعادل آب برای التیام مطلوب زخم‌ها، لازم است. هیدراسیون باعث ارتقای رشد سلول و تولید فاکتورهای رشد می‌شود. از طرفی دهیدراسیون منجر به سفت شدن لایه‌های خارجی پوست و نکروز پوستی می‌شود که ترمیم جراحت را به تأخیر انداخته و معضلات بیماران را دو چندان می‌کند.

تحت شرایط نرمال، فسفولیپیدهای پوستی، ضدآب‌های پوست هستند که اثرات دهیدراسیون و نفوذ مواد خارجی را به حداقل می‌رسانند. جمعیت خاصی از بیماران دچار زخم‌های پوستی، در خطر بالایی برای تغذیه‌ ناکافی یا بدخوری هستند.

از جمله این افراد، بیماران بستری، بیماران سالمند، بیماران مبتلا به زخم‌های مزمن، دیابت، سوختگی‌ها، افراد دچار معضلات سوء جذب و افراد مصرف کننده‌ی رژیم‌های غذایی نامتعادل از نظر موا د مغذی هستند.

در مجموع می‌توان نقل کرد مشاوره‌ی بیماران دچار سوء تغذیه‌ یا تغذیه‌ی ناکافی، درباره‌ی راه‌های بهبود رژیم‌ غذایی مصرفی‌شان برای درمان و بهبود زخم‌ها، اهمیت زیادی دارد.

فراهم کردن مکمل‌‌های تغذیه‌ای در کنار دریافت منظم رژیم متعادل، ابزاری منطقی در تأمین مواد مغذی و فراهم کردن مواد مغذی مازاد برای افزایش مقاومت بافت و ترمیم زخم‌هاست.

— نظر يادتان نرود —

نگارش : شاهرخ ت.

تغذیه سالم و مناسب در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آسوده بر کنار چو پرگار می‌شدم
««« »»»
دوران چو نقطه عاقبتم در ميان گرفت

با تغدیه متناسب پوست بدن خود را جوانسازی کنید

TT / 109 — TP / 6%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال