راهکاری که قادر می باشد صنعت پالایش آب را متحول کند


با دیگران به اشتراک بگذارید

روشی که می تواند صنعت تصفیه آب را متحول کند

تصویر و عکس روشی که قادر هست صنعت تصفیه آب را متحول کند
سیناپرس: محققان دانشگاه منچستر روشی برای تولید نانوساختارهای در بر می داری حفره‌های بسیار کوچک ارائه کردند که می‌تواند انقلابی در صنعت تصفیه آب بوجود آورد.

مواد در بر می داری حفره و فضای خالی توانایی استفاده در بخش جداسازی و فیلتراسیون را دارند و در حال حاضر این دسته از مواد نقش بسیار پررنگی در زندگی ما دارند. معمولاً چنین ساختارهایی به‌صورت اتفاقی کشف می‌شوند و به ندرت با طراحی امکان تولید آنها فراهم می‌شود. طراحی و ساخت چنین ساختارهایی که در بر می داری چیدمانی با دقت هسته ای هستند، کاری درگیری برانگیز است.
یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه منچستر به رهبری رادها بویا و اندره گیم کامیاب به ارائه روشی شدند که می‌تواند غیرممکن را ممکن سازد. آنها در این پروژه، روشی برای ساخت ماده‌ای با حفره‌های نانومتری ارائه کردند که مولکول‌های آب و گاز قادر به عبور از آن خواهند شد. نتایج این پروژه در نشریه Nature به چاپ رسیده است.
در این پروژه محققان از یک چسب نواری برای جدا کردن گرافن از گرافیت بهره گرفتند. اما به مکان این که روی گرافن متمرکز شوند، روی حفره‌های بسیار کوچک موجود روی بلور گرافیت متمرکز شدند.
از مواد گوناگونی برای تولید حفره‌های نانومقیاس استفاده می‌شود که می‌تواند فواید نکته نظر محققان را بوجود آورد. این حفره‌ها می‌توانند آبدوست یا آبگریز باشند. همچنین انتهای آن می‌تواند باز یا بسته باشد که درصورت باز بودن، سیالات یا گازها می‌توانند از آن عبور کنند. این ویژگی برای محققان بسیار گیرا است.
به گزارش ستاد توسعه تکنولوژی نانو،در مقیاس هسته ای، فواید مواد کاملاً متفاوت از حالت توده‌ای است. این گروه تحقیقاتی نمایان کردند که عبور آب از میان نانوحفره‌های موجود در ساختار گرافیت، سریع بالا و بدون اصطکاک انجام می‌شود. این ویژگی موجب حیرت محققان شد.
این نوع سامانه نانومقیاس کاملاً تازه بوده و چنین چیزی پیش از این تصور نشده بود. هیچ کس این سطح از دقت در طراحی را تاکنون متصور نبوده است. از این تکنولوژی می‌توان برای نمک‌زدایی و تصفیه آب استفاده کرد.
بهره گیری از فضاهای خالی در مواد بسیار هیجان‌انگیز است. کشف کردن این فضاها می‌تواند فرصت‌های تازه‌ای را در بخش علم و تکنولوژی بوجود آورد.

—با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد—

گردآورنده : ارغوان م.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

رسيدن گل و نسرين به خير و خوبی باد
««« »»»
بنفشه شاد و کش آمد سمن صفا آورد

راهکاری که قادر می باشد صنعت پالایش آب را متحول کند

TT / 52 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال