آیا هم میهنانمان، باهوش ترین مردم دنیا می باشند؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

آیا ایرانیان، باهوش ترین مردم جهان هستند؟

تصویر و عکس آیا ایرانیان، باهوش ترین مردمان جهان هستند؟
تیتر این نوشتار را تقریبا می‌توان جزو مسلمات فرهنگی ما آگاهی داشت؛ چنان که رایج است معتقدیم هنر نزد ایرانیان است و بس! شما هم فکر می‌کنید ما ایرانیان باهوش‌ترین مردمان جهان هستیم و این ناشی از همان خون آریایی است که در رگ‌هایمان جاری است؟!

فرا برسید نژادپرستی، خود بزرگ‌بینی و غرور کاذبمان را کنار قرار بدهیم و نتایج مستند تحقیقات علمی را در این باره ببینیم. دانشمندان برای بررسی میزان هوشمندی افراد از آزمون‌های ضریب هوشی استفاده می‌کنند. ضریب هوشی یا بهره هوشی یا هوش‌بهر، ( IQ سرواژه Intelligence Quotient) عددی با میانگین صد و انحراف معیار ۱۵ است. از این رو در رده‌بندی و تقسیم هوش به صورت میانگین نزدیک ۷۰ درصد مردمان در بر می داری هوش متوسط، ۱۲ درصد هوش بالاتر از متوسط، ۲ درصد بسیار باهوش و یک درصد افراد انتخاب کرده را دربرمی‌گیرند. همین روند درباره افراد کم‌هوش، واپس‌مانده ذهنی و… در سوی دیگر مطالعه پابرجاست. مثلا دانشمندان ضریب هوشی استفن هاوکینگ، فیزیکدان معروف بریتانیایی را حدود ۱۶۰، ضریب هوشی آلبرت اینشتین را بین ۱۶۰ تا ۱۹۰ و ضریب هوشی گریه کن کاسپاروف، قهرمان بلندآوازه شطرنج را ۱۹۰ ارزیابی کرده‌اند. اما بیشتر مردمان ضریب هوشی حدود صد و کمتر از آن را دارند.

هوش متوسط ایرانیان

حدود ده سال پیش ریچارد لین، روان شناس و استاد ۸۱ ساله دانشگاه اولستر بریتانیا نتایج تحقیقات خود را در این باره انتشار داد. وی در مطالعات خود دو متغیر نژاد و هوش را مد نظر گذاشت و به این نتیجه رسید که باهوش ترین مردمان جهان با ضریب هوشی ۱۰۵ و بالاتر، مردمان کشورهای شرق آسیا (چین، کره شمالی و جنوبی و کشور ژاپن) هستند. بعد از این کشورها و در رده میانی کشورهای اروپایی، روسیه، آسیای مرکزی و قفقاز و مغولستان قرار می‌گیرند که متوسط ضریب هوشی آنها ۹۰ تا صد است. بعد از آنها کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا شامل هند، کشور پاکستان، کشورمان و کشورهای آسیای جنوبی و نیز مردمان دو قاره آمریکای شمالی و جنوبی با ضریب هوشی ۸۵ تا ۹۰ قرار می‌گیرند. جایگاه بعدی نیز به کشورهای آفریقایی می‌رسد که ضریب هوشی آنها ۷۰ تا ۸۰ است و بعد از آن مردمان اقیانوسیه (از جمله استرالیا) و در نهایت کشور آفریقایی بوتسوانا، با داشتن کمترین میزان ضریب هوشی یعنی ضریب هوشی ۶۰ تا ۷۰ در آخرین رده قرار می‌گیرند.

همچنین تحقیقات ریچارد لین نمایان کرده در شرایطی که میانگین ضریب هوشی مردمان جهان در سال ۱۳۲۹ بالای ۹۱ بوده است تا سال ۱۴۲۹ به ۸۶ کاهش کشف خواهد کرد. برخی پژوهشگران علت آن را در پیشرفت تکنولوژی و استفاده کمتر مردمان از مغز در مقایسه با گذشته می‌دانند. احتمالا سخت بتوانیم با این حقیقت تلخ کنار فرا برسیم و چه بسا نتایج این مطالعه را کتمان کنیم. از این رو خوب است به نتایج تحقیقی دیگر هم نگاه کنیم.

میانگین ضریب هوش مردمان کشورمان ۸۴ است

در تازه‌ترین مطالعه‌ای که نتایجش سال گذشته انتشار داده شد و اتفاقا در کشور ما و در فضای جایزی هم کلی سر و صدا به راه انداخت، کشور سنگاپور با میانگین ۱۰۸ امتیاز در رتبه اول قرار دارد و در واقع از میانگین دنیاای فاصله زیادی گرفته است. بعد از آن کره جنوبی با ۱۰۶امتیاز و کشور ژاپن با ۱۰۵ امتیاز در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفته‌اند.

رتبه چهارم نیز به ایتالیا اختصاص دارد که قادر بود ۱۰۲ امتیاز را از آن خود کند و بعد از آن ایسلند، مغولستان، سوئیس، اتریش و چین قرار دارند که ضریب هوشی میانگین مردمان آنها نمره نزدیک به صد را از آن خود کرده است. میان کشورهای عربی خلیج فارس عراق با ۸۷امتیاز در رتبه اول جهان عرب و بیست و یکم دنیا جای دارد و بعد از عراق نام کویت با ۸۶ امتیاز دیده می‌شود. رتبه‌بندی کشورهای عربی بعد از عراق و کویت عبارتند از یمن با ۸۵ امتیاز در رتبه سوم، امارات، اردن، عربستان و مغرب با ۸۴ امتیاز در رتبه چهارم جهان عرب و ۲۳ و ۲۴ جهان، الجزایر، بحرین، لیبی، عمان، کشور سوریه و تونس با ۸۳ امتیاز در رتبه پنجم جهان عرب و ۲۵ جهان قرار دارند. با وجود شهرت فرهنگی کشورهای مصر و لبنان در جهان عرب، لبنان در رتبه‌بندی تازه با کسب ۸۲ امتیاز و مصر با ۸۱ امتیاز رتبه‌های نزدیک به آخر در جهان عرب را به خود اختصاص داده‌اند، ولی شرایط این دو کشور در مقایسه با قطر با ۷۸ امتیاز و سودان با ۷۱ امتیاز که آخرین کشور عربی در این فهرست است، اندکی عالیتر است. کشورمان نیز با کسب ۸۴ امتیاز در رتبه ۲۳ جهان و جزو کشورهای متوسط محسوب می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین،در این رتبه‌بندی ضریب هوشی شهروندان چندان به تمدن و اقتصاد کشور ارتباط ندارد، زیرا در فهرست مشخص شده مغولستان رتبه ششم جهان را دارد، اما آمریکا با ۹۸ امتیاز رتبه‌ای پایین تر از سطح بسیار خوب ( با نمره صد) را به خود اختصاص داد. آمریکا در رتبه‌بندی تازه با اسپانیا و فرانسه هم امتیاز است، اما انگلیس صد امتیاز را از آن خود کرده است و روسیه نیز ۹۷ امتیازی است.

–با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى رسانيد–

گردآورنده : شهرام ل.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نشان اهل خدا عاشقيست با خود دار
««« »»»
که در مشايخ شهر اين نشان نمی‌بينم

آیا هم میهنانمان، باهوش ترین مردم دنیا می باشند؟

TT / 79 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال