http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

وقتی لرزه بر اندام سه گوشهای سه بر برابر می افتد

وقتی لرزه بر اندام سه گوشهای سه بر برابر می افتد

با دیگران به اشتراک بگذارید

وقتی لرزه بر اندام سه گوشهای سه بر برابر می افتد

«پرسه‌های موازی» به واسطه نوع ایده‌پردازی، توجه ویژه‌اش به به مقوله‌ای مرموز خودکشی، صحنه‌آرایی ابتکار آمیز و گیرا، نورپردازی تٲثیرگذار، بازی روان، میزانسنهای سنجیده محترم است؛ اما در بیان موضوع انتظارات را برآورده نمی‌‌کند.

عکس   زمانی لرزه بر اندام سه گوشهای سه بر برابر می افتد

باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» – علی رحیمی

عدد سه از اعداد شاخص و منحصر به فرد تاریخ به حساب مییاید. در کاوش معماریها، رسوم و رسوم، فرهنگها و حتی ادیان، ردپای شفافی از این عدد تأثیرگذار در لابه لای آثار و حتی افکار گذشتگان می توان دید. اهرام سه گانه در مصر، معابد سه گانه بودا در چین، خطوط حلزونی سه گانه دیوارهای دهلیز نیوگرنج در ایرلند و … و حتی شعارهای سه گانه به جا مانده از پیشینیان همچون «عقل، قدرت، خوشگلی»، «پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک» و یا دوره های اخلاقی «تولد، رشد، مرگ» و… نمونه های بارز توجه به این نماد خاص در زمان باستان است تا آنجا که برای برخی تداعی شده است این عدد قادر هست یک نماد فرازمینی تعبیر شود. نمادی که در برگیرنده کل است و آغاز، میان و پایان را مشمول. با این پیشینه زمانی «پیام لاریان»از همان بدو ورود تماشاچیان اکران«پرسه های موازی»، اذهان را به سمت این عدد گسیل می دهد ناخودآگاه این ذهنیت متبادر می شود که باید به دنبال حرفهای فرازمینی باشیم. حرفهایی که قرار است آغاز، میان و پایان ارسطویی یک رویداد مخاطب پسند را به عکس و تصویر کشاند.

همه چیز با سه شروع می شود: سه صندلی دور یک میز به شکل سه گوش که سه لیوان -آن هم با چینشی سه وجهی- روی آن قرار دارند و سه بازیگر که آنان نیز در فضایی دورتر، روی سه صندلی درست موازی با صندلی های پشت میز قرار گرفته اند و درآخر موقعیت استقرار تماشاچیان، که در سه گوشه تالار، آنها هم موازیند با میز سه گوش سه بر برابر…

صحنه در واقع روایتگر سه گوشهاست. اشکال هندس خاصی که مصداق ایستایی، توازن و همچون کوه استوار بودن هستند و زمانی موازی با هم جانمایه دکور را در کفه شطرنجی صحنه شکل می دهند، قادر هستند تداعی گر اوج مقاومت در زندگی به حساب آیند؛ حتی اگر «لاریان» در درون این فضای استوار به دنبال یک لغزش غیرقابل درک مثل خودکشی باشد.

قصه مستندی روایی در خصوص یک خودکشی دسته جمعی است، مستندی که راوی در اولین دیالوگش آن را حادثه ای قرار می داری عنوان می کند تا شاید از این طریق حس هم ذات پنداری را از همان ابتدا در تماشاگر زنده کند. همان راوی که قصه با کنشهای او تعلیق می گیرد و حضورش در صحنه جلوه ای خاص می دهد؛ اما به واسطه تأکیدی که بر عدد سه در اکران هست هرگز وارد صحنه نمی شود تا هنرپیشگان از سه فزونی کشف نکنند.

روایت قصه یک دختر و دو فرزندی است که در بن بست زندگی، همدیگر را منجی می بینند. در خانه ای متروک در بیابانی وسط جاده تهران- ساوه قصد می کنند مسیری برای خودکشی گشایند. مسیری از دل یک بازی بسیار سهل و تمسخرآمیز به اندازه برنامه هایی که از درون زندگی به روز ما نیز برون می ریزد و عموماً بر شانس متکی است. آنها قرار است بسان هر روز و شب شان، این بار در جهتی دیگر شانس خود را آزمایش کنند، برای پایان یا آغازی دیگر…

بازی شروع می شود: از سه لیوان روی میز یک لیوان زهرآلود است و هرکس باید با برداشتن یک لیوان شانس فوت شدن را برگزد و لیوانها دوباره پر می شوند تا نهایت…

با شروع بازی، هر کس بعد از نوشیدن، قصه زندگی خود را شرح می دهد تا موازی با قصه عمده روایت، زندگی گذشته او و سیر رسیدن به این مرحله چندش آور برای تماشاگر مشخص شود تا او هم آگاهی بدارد بشر به کجا می رسد که دست از حلاوت زندگی می کشد برای فرار به سمت شروعی شاید خوب تر از گذشته…

فریبا جن زده شده است و یک زار –یک نوع جن- به نام «جیوا» او را مجبور می کند هر کاری را به انجام رساند که او دستور می دهد . فریبا راههای گوناگونی برای رهایی تجربه میکند؛ اما نتیجه نمی گیرد و برای فرار از این رویداد تحمیلی تنها راه را خودکشی می بیند.

علیرضا عاشق فرزندی است؛ اما دوستش بابک معتقد است این دختر هرزه است و عشق را نمی فهمد. وی برای اثبات سخن، سر عشق دختر شرط بندی می کند. دختر به وعده ازدواج بابک پاسخ مثبت می دهد. علیرضا تاب نمی آورد و در یک اقدام جنون آمیز بابک را می کشد. عذاب وجدان دامنگیر زندگی او می شود و راهی جز خودکشی کشف نمیکند.

در نهایت مانی سومین فردی است که در این گروه قصد خودکشی دارد. او به پوچی رسیده و در طول زندگی ۱۱ بار دست به خودکشی زده است؛ اما هر بار به دلیلی از مرگ نجات کشف کرده و این دوازدهمین باری است که می خواهد به سمت خودکشی خیز بردارد.

بازی در میان هجمه سیاهی های صحنه شروع می شود. صحنه محصور در میان نور موضعی کوچک و خاکستری غرق است که فقط تابشش بر میز متمرکز است. لیوانها پر و خالی می شوند و شخصیتهای قصه به مرور نابود میشوند. در یک آن نور بلندی فضای تالار را به یک باره عوض میکند و تمرکز تماشاچی را به هم می ریزد تا در یک دگرگونی محسوس، او را بار دیگر به زندگی عادی بازگرداند.

همه تلاشها برای رازگشایی از علل تمایل به مرگ خودخواسته است. حادثه مرموز هنوز با ابهامات زیادی روبه روست. این اکران را باید یک تلگنر برای ورود به این بحث آگاهی بداریم؛ حتی اگر سه داستانک این اکران نتواند رازهایی را بر ملا سازد؛ چراکه حکایات آن قدر منحصربه فرد و خاص بودند که شاید کمتر کسی بتواند خود را به مکان کاراکترهای اکران قرار بدهد و یا موقعیتی بسان آنان برای خود متصور شود. فلذا با احترامی که برای «پرسه های موازی» به واسطه نوع ایده توجه کنی، توجه مخصوص اش به به مقوله ای مرموز و غیرقابل پیش بینی به نام خودکشی، صحنه آرایی ابتکار آمیز و گیرا، نورپردازی تٲثیرگذار، بازی روان، میزانسنهای سنجیده و …قائل هستم؛ اما نمی توان از این مسئله به آسانی گذشت که در بیان موضوع آن گونه که انتظار می رفت قادر نبود تماشاچیان را راضی نگه دارد؛چرا که زمانی سخن از سه گوش های سه بر برابر با همه پیشنیه های نمادینش به میان فرا میرسد تماشاگر فقط به دنبال آن است تا رازگشایی کند در چه برهه ای پایداری، استقامت و مقاومت از بشر دور میشود و او را به سمت راحتترین راه ممکن یعنی خودکشی هدایت می کند و به چشم مییاید با این سه اپیزود لاریان قادر نبود موضوعی که در ذهن می پروراند را در صحنه به عکس و تصویر کشاند تا در نهایت تماشاگر بدون آورده ای تماشاخانه را ترک کند.

-با تشکر از انتخاب شما-

نگارنده: اشكان ن.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

من که ملول گشتمی از نفس فرشتگان
««« »»»
قال و مقال عالمی می‌کشم از برای تو

وقتی لرزه بر اندام سه گوشهای سه بر برابر می افتد

TT / 103 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
فیلم دستگاه بانکی کشورمان ایران ربوی است در کلام مراجع بشنوید.! ( آپارات ) -دانلود و پخش
میانگین سن ورود کودکان به کار خیابانی ۱۰ سالگی است (۴ عکس)
ویدیو فیلم یادگیری Device Channel در SharePoint قسمت دوم ( آپارات )
دلیل سرطان روزده بزرگ چیست؟
توجه به مصلحت و نیاز در رسانه‌های قدیمی و نوین
استخدام مدرس در یک موسسه معتبر آموزشی
کیلیپ فیلم ایمیج گرفتن راحت و آسان (بیرون کشیدن سی دی های خش دار) +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم EASE Focus 2 Tutorial Part1 +( آپارات ) پخش
فیلم رنگ کردن مژه رو مشاهده نکرده بودیم که اونم مشاهده کردیم! ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم دختر بدبخت چه مقدار گریست! ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم موشن گرافیک " رسم کتابخوانی" ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم تشویق طرفداران پرسپولیس به روش ایسلندی ها
کیلیپ فیلم گل مهدی طارمی به صنعت نفت آبادان +( آپارات ) پخش
فیلم قبل اکران دورتموند شالکه(دربی۸۹ ام) ( آپارات ) -دانلود و پخش
ویدیو فیلم حرکت حرفه ای ژیمناستیک ( آپارات )
کلیپ فیلم حال و روز علاج منصور پورحیدری در مکالمه با علی پورحیدری
کیلیپ فیلم نظر مردم در زمینه بازی های لیگ +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم سوپر عکس العمل های ناواس در تمرینات رئال مادرید +( آپارات ) پخش
خوراکی های مفید برای پیشگیری از افسردگی فصلی
ملاقات با سردار ایرانی ربات‌ها
تبلیغات