نسبت به عملکرد محیط زیست انتقاد دارم/خروج پتروشیمی شازند از لیست آلاینده ها خلاف قانون است


با دیگران به اشتراک بگذارید

نسبت به عملکرد محیط زیست انتقاد دارم/خروج پتروشیمی شازند از لیست آلاینده ها خلاف قانون است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تمهیدات سخت‌گیرانه در اتاق بازرگانی و وزارت صنعت در بحث صدور کارت بازرگانی درنظر گرفته شود گفت: خروج پتروشیمی شازند از لیست الاینده‌ها خلاف قانون و نیازمند بازنگری است.

تصویر و عکس   نسبت به عملکرد محیط زندگی کرد نقد دارم/خروج پتروشیمی شازند از لیست آلاینده ها خلاف قانون است

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، نشست خبری خبرگزاری تسنیم با "علی اکبر کریمی" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردمان اراک، خنداب و کمیجان در مجلس فرصتی شد تا خبرنگاران این خبرگزاری مباحث گوناگونی از جمله موضوع عملکرد مناطق آزاد و بررسی لایحه دولت برای افزایش این مناطق در کشور، موضوع کارت های بازرگانی، نقش اخذ مالیات از کالاهای وارداتی پیش از ورود و به فروش رسان را از یکسو و موضوعات استانی همچون آلایندگی در استان و به فروش رسان محصولات تولید در فرا بورس و خارج از دستگاه بور را به گفت و گو قرار بدهند.

اصلی ترین سرفصل سخنان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به شرح زیر است:

واردات همواره جذابیت بیشتری نسبت به صادرات و فعالیت های تولیدی دارد

به منظور برخورد با موضوع سوءاستفاده از کارت های بازرگانی باید ۲بحث را دنبال کنیم

آلایندگی پتروشیمی ها و پالایشگاه ها در کشور براساس قانون محرز است

معاملات خارج از بورس شائبه ها و اقدامات رانت خواری را به دنبال دارد

مشروح مصاحبه ی خبرنگاران تسنیم با "علی اکبر کریمی" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردمان اراک، خنداب و کمیجان در مجلس در زیر فرا میرسد:

تسنیم: یکی از مسائل درباره با کارت های بازرگانی موضوع سواستفاده هایی است که از آنها می توان نظرتان در این باره چیست و چه برخوردی در این زمینه باید اعمال شود؟ براساس تصمیم اقدام به تعیین و اخذ مالیات از جنس در گمرک می توان، آیا این موضوع را راهگشا آگاهی میدارید؟

کریمی: متاسفانه در کشور ما واردات همواره جذابیت بیشتری نسبت به صادرات و فعالیت های تولیدی دارد، در راستای این جذابیت واردکنندگان باید حقوق قانونی حدس زده شده برای وارداتشان را توجه بکنند، رحلت کرده اخذ مالیات به اینگونه بود که واردکنندگان بعد از به فروش رسان اجناسشان در کشور مالیات را توجه کرد می کردند که این موضوع سبب بروز مشکلاتی چون سوء استفاده هایی به واسطه همین کارت های بازرگانی شد و این مالیات الان در بدو ورود اجناس به کشور اخذ می توان و این موضوع فی النفسه ایراد ندارد چراکه مبتنی بر قانون است و اگر مغایر با قانون باشد قابل قبول نیست.

در مورد کارت های بازرگانی حقیقتی که وجود دارد این است که جمهوری اسلامی کشورمان شاید جزو معدود کشورها یا تنها کشوری است که فرایند واردات کالا در آن براساس کارت بازرگانی انجام می توان و در کشورهای دیگر کارت بازرگانی یا ثبت پیشنهاد نیست و تقریبا این روند مخصوص کشورمان است که از قدیم به شکل باستانی جا افتاده و وجودش تداوم یافته و ازآنجایی که اخذ مالیات از واردکننده به نوعی به کارت بازرگانی وصل شده، به مجرایی برای سوءاستفاده مبدل شده است.

به گونه ای که افراد واردکننده سودجو این کارت را به نام اشخاص گمنام و فاقد پایگاه اقتصادی و اجتماعی که درواقع هیچگونه توان اجتماعی و حتی توان مالی نداشته و هیچ تخصص و ارتباطی با این حوزه ندارند می گیرند و این افراد چون ناآگاه هستند مورد سوءاستفاده قرار گرفته و مالیات های هنگفتی به واسطه واردات خیلی سنگینی که با کارت آنها انجام شده برایشان معین شده و ازآنجایی که این افراد در جریان موضوع نبوده و عملا توان مالی ندارند بازداشت و زندانی می شوند که از این موارد در زندان های ما کم نیست و متاسفانه تبدیل به یک پدیده مخصوص شده است.

به منظور برخورد با این موضوع باید دو بحث را دنبال کنیم که یکی از آنها پیش بینی تمهیدات سخت گیرانه در اتاق بازرگانی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در صدور این کارت ها دقت لازم انجام شود و افراد در بر می داری صلاحیت بتوانند کارت گیرند و بحث دیگر فرهنگ سازی و خبر دهی به مردمان است که عواقب این نوع مسائل را آگاهی بدارند که اگر مورد چنین سوءاستفاده هایی قرار بگیرند، در یک مخمصه و درگیری جدی و قانونی گرفتار می شوند که هیچ شخصی عملا قادر نیست برای آنها کاری به انجام رساند.

تسنیم: نظرتان درباره خروج پتروشیمی شازند از لیست آلاینده ها و همینطور تلاش برای خروج آلومینیوم از این لیست چیست؟

کریمی: تکلیف شرکت ها و واحدهای تولیدکننده آلاینده را قانون در ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش اضافه کرده روشن کرده و تشخیص واحدهای آلاینده را در اسفندماه هرسال به محیط زندگی کرد محول کرده که سازمان محیط زندگی کرد براساس بررسی ها و کارهای کارشناسی که به انجام میرساند، وضعیت آلایندگی واحدها را اعلام می کند که از ابتدای سال بعد، مبنای اخذ پیامد مالیاتی قرار می گیرد که این یک امر کارشناسی بوده و هیچ الزامی دررابطه با آلاینده بودن یا نبودن واحدها از سوی افراد پذیرفته نیست و نمی توان گفت که واحدی الی الابد آلاینده است و آلایندگی یک واحد توسط همان فرایند کارشناسی در محیط زندگی کرد تعیین می توان.

اما در مورد بحث آلایندگی پالایشگاه ها و پتروشیمی ها قانون در همان ماده ۳۸ این موضوع را تصریح کرده است و به واژه ای زمانی بحث تشخیص آلایندگی واحدها را مطرح می کند، پتروشیمی و پالایشگاه را جداگانه نام برده و تصریح کرده که آلایندگی آنها محرز بوده و قابل تشخیص است که دوباره نیاز به انجام فرایند تشخیص و بررسی باشد.

بنابراین ما با عملکرد محیط زندگی کرد نسبت به خروج پتروشیمی از لیست آلاینده ها مخالف هستیم و معتقدیم که اینکار خلاف قانون انجام شده است، این موضوع را در نشستی که با رئیس حفاظت محیط زندگی کرد در تهران داشتیم و همین طور در مسافرتشان به استان به صراحت اعلام و مطرح کردیم که این اقدام خلاف قانون بوده و باید مورد بازنگری قرار گیرد و از مجاری قانونی درگیر اصلاح این موضوع هستیم.

تسنیم: یکی از تلاش برخی شرکت ها عرضه فرابورسی است، نظرتان در مورد به فروش رسان برخی از محصولات همچون آلومینیوم در خارج از بورس چیست؟

کریمی: هر شرکتی در زمینه تولید فلزات اساسی نوعا محصولاتش را از طریق بورس فلزات عرضه می کند و قاعدتا این اقدام در راستای شفاف سازی ملی و اقدام در فضای رقابتی است به این شکل که در فضایی کاملا رقابتی محصولات این شرکت ها خریداری می توان که امر بسیار مطلوب و ضروری ای است.

ولی معمولا زمانی این معاملات خارج از بورس انجام می توان بحث شائبه ها و اقدامات رانت خواری در این فرایند مطرح می توان که رعایت آن می تواند در رفع این شائبه ها نقش داشته باشد.

گفت و گو از آیدا حبیبی، سمیرا عیدی گل تپه ای

——————————–

مطلب از : ايراندخت د.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سواد نامه موی سياه چون طی شد
««« »»»
بياض کم نشود گر صد انتخاب رود

نسبت به عملکرد محیط زیست انتقاد دارم/خروج پتروشیمی شازند از لیست آلاینده ها خلاف قانون است

TT / 130 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال