شاهد بی­ مهری به کتاب و کتابخوانی در کشور هستیم/سرانه مطالعه در ایران پایین است


با دیگران به اشتراک بگذارید

شاهد بی­ مهری به کتاب و کتابخوانی در کشور هستیم/سرانه مطالعه در ایران پایین است

عضو کمیسیون تعلیم و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از دلایل پایین بودن سرانه مطالعه در کشور کم کاری مسئولان فرهنگی است، گفت: دولت باید تمهیداتی در خصوص نهادینه کردن مطالعه کتاب در مدارس اندیشه کند.

تصویر و عکس   شاهد بی­ مهری به کتاب و کتابخوانی در کشور هستیم/سرانه مطالعه در کشورمان پایین است

جبار کوچکی نژاد در مکالمه با خبرنگار تسنیم در رشتبا بیان اینکه شاهد بی­ مهری به کتاب و کتابخوانی در کشور هستیم، اظهار داشت: نرخ سرانه مطالعه در کشور بین ارقام ۱۷ تا ۱۸ دقیقه در نوسان است.

عضو کمیسیون تعلیم و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اعداد و ارقامی که مسئولان هر سال از میزان مطالعه در کشور ارائه می کنند با هم فرق می دارد گفت: در همه آمارهای ارائه شده توسط مسئولان از میزان مطالعه، یک محور مشترک وجود دارد و آن هم پایین بودن سرانه مطالعه در کشورمان است.

نماینده مردمان رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وضعیت سرانه مطالعه کتاب بسیار نگران کننده و هشدار دهنده است اضافه کرد: باید در خصوص ترغیب و تشویق تهیه کرد کتاب و کتابخوانی اقدامات جدی و نقش می داری به انجام رساند تا میزان مطالعه در سطح جامعه به حداقل های استاندارد نزدیک شود.

کوچکی نژاد با بیان اینکه مردمان ژاپن ۹۰ دقیقه از زمان خود را در شبانه روز به مطالعه کتاب اختصاص می دهند تصریح کرد: ایجاد تسهیلات ضروری برای چاپ، تقویت کتابخانه­ های عمومی و ایجاد برنامه های خاص برای علاقمند کردن کودکان به مطالعه از جمله اقدامات اصلی جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی است.

عضو کمیسیون تعلیم و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بازدید مردمان از نمایشگاه های وسایل خانگی، تجهیزات اداری و غیره بیشتر از بازدید نمایشگاه کتاب است تصریح کرد: با توجه به قیمت بالای برخی از کتب، مردمان از تهیه کرد کتاب ناتوان هستند.

وی خاطرنشان کرد: توجه کرد یارانه برای مردمان و یا توجه کرد تسهیلات برای مولفان کتاب و نویسندگان، یکی از راه های ترویج تهیه کرد کتاب و کتابخوانی در بین مردمان است تا مردمان قدرت تهیه کرد کتاب و ناشران نیز توان ارائه با قیمت کمتر را در بر داشته باشند.

نماینده مردمان رشت در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: یکی از شاخصه ­های ارزیابی رشد، توسعه و پیشرفت فرهنگی هر کشوری در عصر حاضر میزان مطالعه و کتابخوانی مردمان آن مرز و بوم است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل پایین بودن سرانه مطالعه در کشور کم کاری مسئولان فرهنگی است گفت: دولت باید تمهیداتی در خصوص نهادینه کردن مطالعه کتاب در مدارس اندیشه کند.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه اشاعه فرهنگ مطالعه کتاب در مدارس ابتدایی بسیار نقش می دارد خاطرنشان کرد: تعلیم و پرورش باید در ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین دانش آموزان ابتکار عمل به خرج دهد.

کوچکی نژاد با تاکید بر اینکه در برخی از کشورها جهت مطالعه کتاب در برنامه تحصیلی مدارس از کتابخانه های عمومی بهره گرفته میشود مطرح کرد: بهره گیری از کتاب و کتابخانه های عمومی برای دانش آموزان در بر می داری نمره است و این موجب ترغیب کتابخوانی در بین دانش آموزان می شود.

نماینده مردمان رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرهنگ تهیه کرد کتاب و کتابخوانی مدتی است در میان مردمان رشت نیز کمرنگ شده است مطرح کرد: کتابخانه ملی رشت بسیار مجهز است و تقریباً تمامی کتاب های نکته نیاز مردمان در آن وجود می دارد.

عضو کمیسیون تعلیم و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ارائه کتاب در معابر عمومی از جمله پیاده راه فرهنگی، پارک ها و کیوسک ها یکی از راه های ترویج کتابخوانی در بین مردمان است گفت: با اجرای چنین نقشهایی با حداقل هزینه می شود شاهد بالارفتن اقبال و انگیزه عمومی برای خواندن و مطالعه بود.

*****************************************

متن از : پيروز ی.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو يار بر سر صلح است و عذر می‌طلبد
««« »»»
توان گذشت ز جور رقيب در همه حال

شاهد بی­ مهری به کتاب و کتابخوانی در کشور هستیم/سرانه مطالعه در ایران پایین است

TT / 79 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال