پخش نخستین نتایج برنامه عظیم نوشت مغز (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

انتشار اولین نتایج پروژه عظیم نگاشت مغز

عکس شماره ۱ ⇩
عکس انتشار اولین نتایج پروژه عظیم نوشت مغز

پروژه تصویربرداری بانک داده های بیولوژیکی انگلستان با هدف پیگیری سلامت مغز در صد هزار نفر در حال انجام است. این مطالعه در راستای کشف چگونگی بوجود آیی بیماری ها طراحی شده است.

به گزارش کلیک، هفته گذشته نتایج اولیه پروژه Biobank Imaging یا مطالعه تصویربرداری بانک داده های بیولوزیکی انگلستان انتشار داده شد. در این پروژه از مغز ۱۰۰ هزار نفر اسکن گرفته شده است و داده های آن برای بررسی پیشرفت بیماری ها در زمان سالمندی به کار گرفته شده است.

با نگاه زیر چشمی به یافته های اولیه این پروژه می توان فهمید که این مطالعه شامل گنجینه عظیمی از داده های سلامت تصویربرداری رزونانس مغناظیسی یا MRI و دیگر اندازه گیری های مغز است.

این مطالعه یکی از پروژه هایی است که رویکرد در سطح جامعه دنیاای دارد و برای درک خوب تر بیماری ها انجام می شود و بخشی از یک جنبش دنیاای در پژوهش های مشترک مغز در حیطه علوم اعصاب است.

بسیاری از مریضیهایی که با بالا رفتن سن ما را درگیر می کنند، از دیابتی گرفته تا زوال عقل، تا وقتی که علایم شروع شوند هیچ راهی برای پیش گیری از آن ها وجود ندارد. ولی حقیقت این است که در بدن ما علایم ظریفی بسیار زودتر از شروع علایم بیماری وجود دارد. این همان چیزی است که مطالعه عکس و تصویر برداری بانک زندگی کردی می خواهد به آن دست کشف کند.

آنچه پژوهشگران در این مطالعه به دنبال آن هستند این است که عوامل گوناگونی که می تواند بیماری ها را قبل از شروع تشخیص دهد کشف بکنند. اینشکلی از مطالعات به عوامل گوناگونی از جمله عوامل دموگرافیک، سبک زندگی، تفسیر بیان ژن و امتحانهای عمیق پزشکی در سطح جامعه نیاز دارد.

در این مطالعه افرادی در محدوده سنی ۴۰ تا ۶۹ سال برگزیده شدند و شش نوع مختلف از اسکن MRI که آناتومی مغز، ساختار، عملکرد و اتصال مغز را به تصویب میرساند، به همراه اسکن از دیگر ارگان های بدن به انجام رساندند. اسکن ها در سه مرکز عکس و تصویر برداری در انگلستان انجام گردید و نتایج اولیه در نشریه Nature Neuroscience انتشار داده شد.

داده های این مطالعه واقعا خاص و منحصر به فرد هستند. داده های صد هزار نفر در این مطالعه یک آرایه گسترده از بیماری های مرتبط با فرد و سن شخص است که به پژوهشگران یاری میرساند از طریق خدمات ملی سلامت بریتانیا آن ها را پیگیری کنند.

عکس شماره ۲ ⇩عکس انتشار اولین نتایج پروژه عظیم نوشت مغز

اولین کلکسیون از داده ها، شامل هزاران همبستگی معنادار بین داده های مختلف سلامت است. به عنوان مثال، نتایج اولیه نمایان کرد که ارتباط معناداری بین افزایش مصرف الکل و علایم زیان اتصالات مغز وجود دارد، همچنین بین مصرف سیگار و سیگنال های تصویربرداری مرتبط با افزایش ذخایر آهن در مغز ارتباط وجود دارد.

این همبستگی های سهل، و یا آن هایی که معنادار شده اند، قادر نیست وضعیت سلامت فرد را به صورت کامل مشخص کنند. امکان می دارد پژوهشگران میان اتصالات بین یک منطقه از مغز و سبک زندگی ارتباط معناداری یابند، اما سخت است که فهمید چرا این پیش مییاید؟

پژوهشگران در این مطالعه با این درگیری روبرو شدند. داده هایی که پژوهشگران به آن ها دسترسی دارند، داده های مرتبط با نمونه ای از کل جامعه است که از داده های تصاویر مغزی گرفته تا داده های مرتبط با سلامت و سبک زندگی در آن پیدا میشود و پژوهشگران می خواهند از این داده های گسترده و متنوع، به یک مخلوط از اندازه گیری ها که به طور همزمان به عوامل متعددی بستگی دارند دست یابند.

عکس شماره ۳ ⇩عکس انتشار اولین نتایج پروژه عظیم نوشت مغز

در این مطالعه پژوهشگران به الگوهای مستقلی از سالمندی دست یافته اند که با توجه به سبک زندگی و نقوشی در مغز بستگی دارند بدست فرا رسیده اند. پژوهشگران امیدوارند که این روابط پیچیده در نهایت به آن ها یاری رساند که از اندازه گیری های سلامت برای پیش بینی یک بیماری خاص در فرد دست یابند و یا اینکه بتوانند حدس زنند چه کسی به مداخلات انجام شده پاسخ مثبت خواهد داد.

روابطی که پژوهشگران در این مطالعه یافته اند بسیار پیچیده هستند. پیچیدگی روابطی که پژوهشگران در این مطالعه قصد دارند به آن توجه بکنند می تواند نگران کننده باشد و محققان را با سوء تعبیر یا تفسیر بیش از حد روبرو سازد.

پژوهشگران امیدوار هستند که مطالعه آن ها با پژوهش های وسیع دیگر در کشورهایی مانند هلند یکپارچه گردد تا در رابطه با بیماری های نادر مانند سرطان بیضه یا اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی نیز نتایج با ارزشی حاصل شود.

مانند دیگر پروژه های گسترده از جمله پروژه کانکتوم بشر و یا اطلس مغز آلن، کلکسیون داده این مطالعه نیز در بر می داری دسترسی آزاد است و پژوهشگران در هر منطقه از جهان قادر هستند برای تحقیقات خود یا پیگیری مطالعات دیگر به این داده ها دسترسی داشته باشند. پژوهشگران برای مطالعه نحوه دسترسی به داده های این پروژه قادر هستند به اینجا مراجعه کنند.

-نظر يادتان نرود-

تهیه کننده: ژيان ا.

نوآوری ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مرغان باغ قافيه سنجند و بذله گوی
««« »»»
تا خواجه می خورد به غزل‌های پهلوی

پخش نخستین نتایج برنامه عظیم نوشت مغز (۳ عکس)

TT / 101 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال