حجم تولیدات فرآورده های لبنی عشایر خراسان جنوبی ۸ درصد کاهش یافت


با دیگران به اشتراک بگذارید

حجم تولیدات فرآورده های لبنی عشایر خراسان جنوبی ۸ درصد کاهش یافت

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی با بیان اینکه حجم تولیدات فرآورده‌های لبنی و شیر امسال عشایر ۸ درصد کاهش یافت، گفت: ‌ارزش ریالی به خاطر افزایش تولید گوشت قرمز با سال گذشته برابر است.

تصویر و عکس   حجم تولیدات فرآورده های لبنی  عشایر خراسان جنوبی ۸ درصد کاهش یافت

غلامرضا قوسی در مکالمه با خبرنگار تسنیم در بیرجنداظهار داشت: در مدت ۶ ماه امسال آبرسانی سیار ۸۰ هزار متر مکعب آب شرب را داشتیم و مرمت ۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از ایل راه های عشایری انجام شده است.

وی اضافه کرد: بر اساس سرشماری سال ۸۷ جمعیت عشایری خراسان جنوبی بیش از ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار و تعداد ۸۱ هزار نفر است که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار رأس دام دارند و ۳۴ درصد از جمعیت دامی استان خراسان جنوبی را شامل می توان.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی اضافه کرد: سوخت منتقل کنی برای هزار خانوار در حال انجام است و در هر ماه ۲ سیلندر نصب می توان که بهره گیری از سوخت های فسیلی و انرژی های بدیع برای تأمین روشنایی در دستور کارهای امسال است و تلاش داریم امسال تعلیم عشایر برای زندگی در شرایط خشکسالی را داشته باشیم.

قوسی بیان کرد: حجم تولیدات فرآورده های لبنی و شیر امسال عشایر ۸ درصد کاهش کشف کرده است اما ارزش ریالی به خاطر افزایش تولید گوشت قرمز با سال گذشته برابر است.

وی اضافه کرد: بیشتر محصولات عشایر خود مصرفی بوده است و کار به فروش رسان هم توسط خودشان انجام می توان. همچنین افتتاح فروشگاه عرضه محصولات عشایر برای اینکه محصولات سر جمع در مکانی به به فروش رسان برسد در دستور کار است.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی اظهار داشت: کوچ عشایر خراسان جنوبی بر خلاف دیگر شهرستان های به خاطر سرما و گرما انجام نمی شود بلکه کوچ آنها وابسته به مرتع است و بیشتر آنها درون کوچ هستند یعنی دورن شهرستان های خراسان جنوبی کوچ می کنند.

قوسی بیان کرد: امسال به خاطر کاهش بارندگی ها کوچ کمتری را خواهیم داشت و عشایر باید از تغذیه درستی بهره گیرند و اصلیترین مشکل آنها عدم آب شرب برای دام است و گران بودن علوفه از دیگر معضلات این قشر است.

وی اضافه کرد: ۳۰ درصد از تولیدات دامی خراسان جنوبی را عشایر تولید می کنند، اما عشایر استان مرزنشینانی هستند که بدون هیچ چشم داشتی از دولت، امنیت آفرینی می کنند و با وجود خشکسالی اگر به فکر مشاغل جایگزین برای آنها نباشیم، مرزها خالی می توان.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی تصریح کرد: فقر شدید مراتع، بالا رفتن مرگ و فوت شو در بین دامهای عشایر از اثرات مستقیم، بیکاری، افزایش جرم و جنایت، افزایش نهادهای دامی، ناامنی و مهاجرت از اثرات غیر مستقیم خشکسالی است.

قوسی اضافه کرد: عدم توجه به معضلات و نیاز آبی عشایر خراسان جنوبی در فرا رسنده آنها را به حاشیه روستاها و شهرها خواهد برد تا این تولیدکنندگان فعال در جامعه به بیکاران و مصرف گرایانی مبدل شوند که این روزها در حاشیه شهرهای خراسان جنوبی دیده میشوند.

وی تصریح کرد: حمایت مسئولان از این قشر تولیدکننده و سخت کوش قادر هست از مهاجرت این قشر به شهرها پیش گیری کند و امید است که با حمایت دولت و مسئولان نگرانی های عشایر از بین برده شود.

**نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد**

گردآوری توسط: مژده ل.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای دل گر از آن چاه زنخدان به درآيی
««« »»»
هر جا که روی زود پشيمان به درآيی

حجم تولیدات فرآورده های لبنی عشایر خراسان جنوبی ۸ درصد کاهش یافت

TT / 71 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات