دانش آموزانی که درد دیالیز آزارشان می دهد/افزایش آمار ابتلا به نارسایی های کلیوی در بوشهر


با دیگران به اشتراک بگذارید

دانش آموزانی که درد دیالیز آزارشان می دهد/افزایش آمار ابتلا به نارسایی های کلیوی در بوشهر

در استان بوشهر از ۷۰۰ بیمار دیالیزی ۴۰ نفرشان دانش‌آموز هستند که آرزوی آنان پایان کشف کردن درد و رنج و فراگیری درس و علم‌آموزی است.

تصویر و عکس   دانش آموزانی که درد دیالیز اذیتشان می دهد/افزایش آمار ابتلا به نارسایی های کلیوی در بوشهر

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم از بوشهر، استان بوشهر در زمینه نارسایی کلیوی یکی از استان های در بر می داری بیشترین بیماری کلیوی است که آمار ابتلا به نارسایی های کلیوی رو به افزایش است و این امکان می دارد زنگ خطری برای سلامت افراد جامعه به مخصوص کودکان و نوجوانان باشد.

اغلب بیماران کلیوی نسبت به علائم و پیامد این بیماری پنهان در سالهای اولیه، بی توجه بوده و به سادگی از کنار آن عبور می کنند.

۷۰۰ بیمار کلیوی در استان بوشهر در انتظار پیوند هستند

رئیس اجلاس حمایت از بیماران کلیوی استان بوشهر در مکالمه با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه آمار بیماران کلیوی استان، نگران کننده است اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۳ هزار نفر در استان بوشهر نارسایی کلیه دارند که ۷۰۰ نفر از این افراد با دیالیز روزگار خود را طی میکنند و در انتظار پیوند کلیه هستند.

اسماعیل عباسی با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد از بیماران کلیوی زنان هستند تصریح کرد: آمار این بیماران در استان بوشهر به دلایل گوناگونی همچون شرایط آب و هوایی، بی تحرکی، قندخون و چربی خون بالا است که برای پیش گیری از شیوع این بیماری و رسیدگی به دردمندان باید چاره فکر کنی شود.

رئیس اداره مریضیهای خاص دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر نیز با بیان اینکه هزینه هر بیمار سالانه ۲۵ میلیون تومان است گفت: ۷ مرکز دیالیزی در استان بوشهر فعال است که بیش از ۸۵ تخت بیمارستانی در این مراکز خدمات دیالیزی ارائه می شود.

محمدرضا صالحی با بیان اینکه بیماران خاص در ۴ گروه تقسیم می شود خاطر نشان کرد: دیالیزی، تالاسمی، هموفیلی و ام،اس از بیمارهای خاص است که در این بین بیماری کلیوی در استان بوشهر بیشترین رقم در بین بیماران خاص به خود اختصاص داده است.

در روزهای افتتاحیه مهرماه که دانش آموزان با شوق و ذوق به کلاس های درس می روند دانش آموزان وجودی دارد که با درد و رنج کلیه مواجه هستند که مانع از ورود آنها به مدرسه می شود.

درد کلیه در خردسال ۱۲ ساله بوشهری مانع از رفتن به کلاس درس می شود

مادر دانش یاد گیر بوشهری که از درد و رنج بچه اش با خبرنگار تسنیم مکالمه می کرد اظهار داشت: بچه ام اسماعیل دانش یاد گیر اول متوسطه است که به سبب نداشتن کلیه و وجود درد و رنج در این خردسال ۱۲ ساله در بیشتر اوقات مانع از رفتن به کلاس درس می شود.

این مادر رنج دیده که نخواست نامش لو داده شود تصریح کرد: هزینه تهیه دارو برای کاهش دردهای بچه اش با سختی تامین می شود بگونه ای که در منزل فرسوده ای که میزییم هزینه بیشتر امور خانواده به تهیه دارو اختصاص کشف میکند.

به سبب درد قادر نیستم حرف های معلم بفهمم

اسماعیل اشگرف خردسال ۱۲ ساله دیالیزی که با درد و ناله با خبرنگار ما مکالمه می کرد اضافه کرد: در کلاس درس که نشسته ام همه دانش آموزان به تابلو و نقل کرده های آموزگار دقت میدارند درس مییاموزند ولی من با درد قادر نیستم حرف های معلم درک کنیم.

وی خواستار توجه افراد خیر برای درمان بیماریش شد و گفت: من از زمان طفلی با بیماری کلیوی بدنیا فرا رسیدم و درمان این بیماری پیوند کلیه است که نیاز به کمک مالی افراد خیر است تا من بتوانم مانند دیگر افراد زندگی بی درد و رنجی داشته باشم.

آرزو دارم بدون درد کلیه سر کلاس درس حاضر شوم

اسماعیل آرزو کرد: یک بار بدون گرفتاری کلاس درس حاضر شوم تا بتوانم درس و نقل کرده های آموزگار درک کنم تا بتوانم برای فرا رسنده ام فردی مفیدی در جامعه باشم.

مادر اسماعیل با بیان اینکه آرزو دارم که درمانش کنم اضافه کرد: با توان مالی که دارم این آرزو محقق نمی شود چراکه دارویی که به کار میبرد با معضلات آماده میشود و تنها راه درمان اسماعیل مشارکت افراد خیر است.

رئیس اجلاس حمایت از بیماران کلیوی استان بوشهر با بیان اینکه در استان بوشهر ۷۰۰ بیمار دیالیزی وجود دارد گفت: برای پیوند کلیه به این بیماران ۷ میلیارد تومان نیاز است چراکه هزینه پیوند هر بیمار کلیه ۲۰ میلیون تومان تخمین زده میشود.

۴۰ خردسال در استان بوشهر نیاز به پیوند کلیه دارند

عباسی با بیان اینکه در میان بیماران پیوندی استان بوشهر ۴۰ خردسال دیده می شود گفت: این کودکان که سن بین ۲ تا ۱۷ سال دارند نیاز به پیوند کلیه دارند که یکی از این افراد اسماعیل اشگرف است که از کلیه محروم است و از با دیالیز روزگار را سپری می کند.

وی با اشاره به اینکه افراد خیر و مومن نسبت به ایام و عالیت های سال توجه خاصی دارند تاکید کرد: انتظار می رود افراد متمکن و خیر در دهه نخست ماه محرم به یاری دردمندان خردسال بشتابند تا این کودکان هم مانند دیگر افراد سالم جامعه بتوانند برای فرا رسنده خود برنامه ریزی کنند.

ریحانه دانش یاد گیر سال اول ابتدایی بوشهری از درد کلیه رنج می برد

مادر ریحانه که در بر می داری بچه ای ۷ ساله با درد و رنج کلیه است در مکالمه با خبرنگار تسنیم در بوشهر اظهار داشت: خوب ترین زمان ریحانه در اتاق دیالیز سپری می شود و این دردآورترین پدیده زندگی ما است.

وی با بیان اینکه هزینه تامین دارو و پیوند کلیه بچه ام ندارم گفت: انتظار می رود که مردمان خیر و نوع دوست به کودکانی که در بر می داری بیماری هستند که قدرتمندی به ادامه زندگی ندارند یاری رسانند.

مادر ریحانه که با چشمانی اشکبار سخن نقل میکرد تاکید کرد: اطیمنان دارم افرادی هستند که در این ایام به درد افرادی مانند ریحانه توجه دارند و زمینه درمان آنها را فراهم می کنند.

با توجه به دردسر این کودکان انتظار می رود خلال اینکه مسئولان زمینه پیوند کلیه این افراد فراهم کنند خیران نیک اندیش که در همه عرصه ها رسیدگی به افراد نیازمند نمایان کرده اند در رفع معضلات کودکانی که از نارسایی کلیه در عذاب هستند در این دهه با عظمت محروم بشتابند.

______________________

تهیه و تدوین: بهناز ذ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز بيخودی طلب يار می‌کند حافظ
««« »»»
چو مفلسی که طلبکار گنج قارون است

دانش آموزانی که درد دیالیز آزارشان می دهد/افزایش آمار ابتلا به نارسایی های کلیوی در بوشهر

TT / 126 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال