تبسم بر لبان کشاورزان کوثر موج می زند/آغاز برداشت میوه "به" توسط باغداران (۶ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

تبسم بر لبان کشاورزان کوثر موج می زند/آغاز برداشت میوه "به" توسط باغداران

این روزها برداشت میوه " به" در شهرستان کوثر آغازشده و مرغوبترین میوه به کشور توسط باغداران کوثر تولید می‌شود.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   تبسم بر لبان کشاورزان کوثر موج می زند/آغاز برداشت میوه "به" توسط باغداران

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، شهرستان کوثر که به شهر "به" در کشور سرشناس است این روزها شاهد برداشت میوه "به" توسط باغداران است که پس از ما ها زحمات و تلاش وافر در حال برداشت محصول خود بوده و در این امید به سر می برند که شاید روزی باغات آنها نیز همانند باغات محصولات دیگر روزی بیمه شود.

خبرنگاران خبرگزاری تسنیم برای بررسی وضعیت برداشت میوه "به" مسافرتی یک روزه به شهرستان کوثر داشتند تا از نزدیک در جریان برداشت محصول "به" و دغدغه های باغداران منطقه قرار گیرند.

شهرستان کوثر که در جنوب استان اردبیل و در فاصله بیش از ۹۰ کیلومتری این استان واقع شده است شهرستانی است که رحلت کرده نکته بی مهری های زیادی قرار گرفته و از توسعه در بخش های گوناگون محروم مانده است.

از همان ابتدا که راهی شهرستان کوثر می شویم عدم جاده های مناسب و استاندارد روز جهان دغدغه هایی به وجود می آورد و گرچه دغدغه نماینده های دوره های قبلی و هم اکنون به جاده منطقه معطوف شده ولی آن چنان که باید اقداماتی انجام شود٬ به ثمر نرسیده است.

باغداران شهرستان کوثر این روزها مشغول فعالیت و برداشت محصولات خود هستند تا نتایج ماهها زحمات خود را به وضوح بینند و این روزها تبسم بر لبان کشاورزان منطقه موج می زند با اینکه می توان درد حاصل از عدم حمایت کافی را نیز در چهره آن ها دید.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   تبسم بر لبان کشاورزان کوثر موج می زند/آغاز برداشت میوه "به" توسط باغداران

عدم بیمه باغ «به» ما را با مشکل مواجه کرده است

خدادادی یکی از باغداران شهرستان کوثر با بیان اینکه متاسفانه باغ "به" زیرپوشش بیمه قرار نگرفته است، اظهار کرد: این امر ما را با مشکلاتی مواجه کرده است و با وجود خسارات فراوان در اثر خشکسالی و سرمازدگی تاکنون اقدام خاصی برای بیمه باغات به در شهرستان انجام نشده است.

وی خلال گلایه از مسئولان منطقه نقل کرد: چرا باید باغات محصولات دیگر در منطقه زیرپوشش بیمه باشد ولی باغات "به" در این زمینه نکته بی مهری قرار گیرد و چرا نباید حمایتی به معنای قرار می داری از این قشر انجام شود.

وی با بیان اینکه تنها درآمد زندگی ما از باغات "به" است، اضافه کرد: نیاز است در این زمینه مسئولان اهتمام جدی داشته باشند و با حمایت از باغداران انگیزه آنها را برای تولید دوچندان کنند چرا که این امر در توسعه استان بی تاثیر نخواهد بود.

به راستی که شهرستان کوثر از گذشته تا به اکنون نکته بی مهری های زیادی قرار گرفته است ولی در این میان بانوان و مردانی هستند که علی رغم محرومیت قادر بوده اند با اتکا به توان داخلی و غیرت محلی و بهره گیری از ظرفیتهای موجود منطقه را در مسیر توسعه گذارند.

باغدارانی که عرق خستگی بر پیشانیشان سرازیر شده است به دلیل برداشت محصول "به" خدای خود را سپاسگزار و خرسند هستند و در این لحظه عدم حمایت ها را نیز از نهایت سخاوت و بخشندگی به فراموشی می سپارند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   تبسم بر لبان کشاورزان کوثر موج می زند/آغاز برداشت میوه "به" توسط باغداران

پیش بینی برداشت ۱۲۰۰ تن میوه "به" در کوثر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوثر نقل کرد: امسال حدس زده میشود از باغات شهرستان کوثر یک هزار و ۲۰۰ تن میوه "به" استخراج شود که در این زمینه کشاورزان و باغداران نقش بسزایی در تولید این محصول دارند.

خیبرعلی جلیلی با اشاره به اینکه امسال متاسفانه باغات محصول "به" شهرستان کوثر دچار سرمازدگی و خشکسالی شد، تصریح کرد: علی رغم این خسارت باغداران منطقه قادر بودند مرغوبترین به کشور را از باغات خود استخراج کنند.

وی بیان کرد: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری اصلی ترین سیاست جهاد کشاورزی حمایت از باغداران و احترام گذاشتن به تولیدات داخلی است که در این زمینه تاکنون اقدامات بسیار خوبی انجام شده است و برنامه های بسیار خوبی برای توسعه کشت باغ "به" در منطقه داریم.

به راستی که سرسبزی درختان "به" و بوی مطبوع و خوشگل این میوه حال و هوای خاصی به انسان می بخشد و زمانی با باغداران منطقه در کنار باغات "به" همنشین و هم حرف زده میشویم با وجود اینکه درد دل های زیادی مطرح می شود ولی تبسم و رضایت به رضای خدا حرف نخست را در میان این قشر می زند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   تبسم بر لبان کشاورزان کوثر موج می زند/آغاز برداشت میوه "به" توسط باغداران

مرغوب ترین میوه "به" کشور در کوثر تولید می شود

حبیب احمدی، کارشناس جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مرغو ترین میوه "به" در شهرستان کوثر تولید می شود، اظهار داشت: باغداران شهرستان کوثر مهارت بسیار خوبی در تولید میوه "به" دارند و خوب ترین و عالی ترین میوه منطقه را تولید می کنند.

وی با اشاره به اینکه باغداران نقش بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری دارند، اضافه کرد: باید کشاورزان و باغداران نکته حمایت همه جانبه قرار گیرند تا ما بتوانیم گام بزرگی در افزایش تولیدات داخلی به مخصوص محصولات کشاورزی برداریم.

کارشناس جهاد کشاورزی اظهار کرد: میوه "به" یکی از میوه های بکر و خاص در منطقه و به تبع کشور است که این میوه در شهرستان کوثر تولید می شود و این شهرستان به شهر "به" یا همان "هیوا" سرشناس است.

وی تصریح کرد: امیدواریم در سال تحقق اقتصاد مقاومتی٬ اقدام و عمل مسئولان حمایت همه جانبه را از کشاورزان و باغداران دریغ نکنند تا شاهد افزایش تولیدات داخلی و ایجاد انگیزه در بین کشاورزان و باغداران منطقه باشیم.

صادرات میوه "به" به استان های همجوار

خیبرعلی جلیلی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوثر با اشاره به اینکه میوه "به" شهرستان کوثر علاوه بر تامین نیاز داخل استان به استا های همجوار نیز صادر می شود، نقل کرد: باتوجه به اینکه میوه "به" کوثر مرغو ترین "به" در منطقه است این میوه طرفداران زیادی را در نقاط گوناگون کشورمان دارد.

وی تصریح کرد: با کشت درختان "به" علاوه بر اینکه گام بزرگی در تولیدات داخلی برداشته شده است٬ برای هزاران نفر از بیکاران منطقه نیز اشتغال بوجود آورده که این امر نیز در نوع خود برای منطقه اثرگذار و حائز اهمیت بوده است.

قباد صادقی، یکی از باغداران منطقه نیز با اشاره به اینکه اگر حمایت های اساسی از باغداران انجام شود ما قادر هستیم گام بزرگی در تولید میوه "به" و صادرات این محصول برداریم، اضافه کرد: متاسفانه تاکنون باغداران منطقه شاهد حمایتی همه جانبه از این قشر نبودند که این امر انگیزه آن ها را برای انجام این کار تنزل می دهد.

باغدار کوثری که به دلیل برداشت میوه خود خدای خود را شکرگزار است،نقل کرد: از اینکه قادر هستم با این اقدام خود شرمسار خانواده نباشم بسیار خوشحال هستم که هم اکنون عمده ترین دغدغه ما در این راستا عدم حمایت و از همه مهمتر بیمه باغات خود است.

دغدغه ها و نگرانی های باغداران و کشاورزان منطقه در نوع خود خواندنی است باغدارانی که از عدم بیمه و ایجاد برخی طر های نوین جهت پیش گیری از خسارت صحبت میکنند و خواستار اقدامات عملی در این زمینه هستند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس   تبسم بر لبان کشاورزان کوثر موج می زند/آغاز برداشت میوه "به" توسط باغداران

فستیوال برداشت میوه "به" در کوثر به انجام رسانده میشود

فرماندار شهرستان کوثر نقل کرد: با برنامه ریزی های انجام شده در سال فرا رسنده فستیوال برداشت میوه "به" به انجام رسانده میشود و در این زمینه تمهیدات ضروری انجام شده است تا بتوانیم این محصول را در منطقه شناسانیم.

علیپور بیان کرد: میوه "به" شهرستان کوثر مرغوبیت بسیار خوبی دارد و این میوه در بر می داری فواید درمانی و دارویی بوده که قادر هست زینت بخش خانه ها و سفره های ایرانی شود چرا هم اکنون و از گذشته خریداران و خواستاران زیادی از اقصی نقاط جهان داشته است.

وی اظهار کرد: در برداشت میوه "به" که از اوایل مهرماه امسال آغاز شده است و تا نیمه آبان ماه ادامه دارد سوغاتی خوبی هم برای مردمان کشور باشد که از مکان مکان نقاط کشورمان برای تهیه کرد این محصول به شهرستان کوثر فرا میرسند.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس   تبسم بر لبان کشاورزان کوثر موج می زند/آغاز برداشت میوه "به" توسط باغداران

فایده دارویی میوه "به"

بهمن محمدزاده کارشناس باغات با اشاره به اینکه میوه "به" فایده درمانی زیادی دارد، اضافه کرد: این میوه درمان بسیاری از امراض و بیماریهاست و بیماران قادر هستند با استفاده منظم و مرتب از این محصول در درمان امراض خود اقدامی اساسی و راهبردی را به انجام رسانند.

وی تصریح کرد: ارقام گوناگون میوه "به" در شهرستان کوثر تولید می شود که اصلی ترین این ها حاجی شیرین و ترشی است که این دو رقم نسبت به دیگر ارقام این محصول در منطقه طرفداران زیادی در منطقه دارند.

به راستی که باید به باغداران و کشاروزان شهرستان کوثر که قادر بوده اند مرغوبترین میوه "به" کشور را با وجود برخی محرومیتها تولید کنند٬ احسنت نقل کرد و قدردان این کشاورزان و باغدارانی بود که شبانه روز برای ارتقای تولیدات داخلی و پیشبرد توسعه کشور گام برمی دارند.

مسئولان منطقه به مخصوص سازمان جهاد کشاورزی نیز نباید این تلاشها و زحمات شبانه روزی باغداران منطقه را از یاد برند و ضروری است با حضور در کنار این باغداران علاوه بر ایجاد انگیزه از نزدیک در جریان معضلات آنها نیز قرار بگیرند.

امیدواریم مسئولان برنامه های اساسی و هدفمند برای حمایت از باغداران شهرستان کوثر داشته باشند تا در سال اقتصاد مقاومتی٬ اقدام و عمل اقدامات عملی برای حمایت از باغداران و توسعه میوه "به" انجام شود.

گزارش از : فرض اللهی – رزمی

—با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز—

تهیه از : رامتين م.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

امروز که در دست توام مرحمتی کن
««« »»»
فردا که شوم خاک چه سود اشک ندامت

تبسم بر لبان کشاورزان کوثر موج می زند/آغاز برداشت میوه "به" توسط باغداران (۶ عکس)

TT / 195 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال