فرصت ها و چالش های انقلاب های عربی برای رژیم صهیونیستی


با دیگران به اشتراک بگذارید

فرصت ها و چالش های انقلاب های عربی برای رژیم صهیونیستی

انقلاب‌های مردمی در کشورهای عربی مجموعه‌ای از چالش‌های گسترده و فرصت‌های اندک را برای رژیم صهیونیستی بوجود آورده و باعث تغییرات اساسی در ساختار داخلی این رژیم شد.

تصویر و عکس   فرصت ها و درگیریهای انقلاب های عربی برای رژیم صهیونیستی

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم، مرکز مطالعاتی الزیتونه با پخش کتابی با عنوان دستگاه امنیتی اسرائیل و انقلاب های عربی نگاشته دکتر عدنان عبدالرحمن ابوعامر به بررسی فرصت ها و درگیریهای خیزش های مردمی در جهان عرب در تعامل با رژیم صهیونیستی توجه کرده است. پایگاه مطالعاتی مذکور فصل سوم این کتاب را در معرض مطالعه عموم گذاشته است که آنچه در این مقاله می بینید، ترجمه فصل سوم این کتاب است.

در این فصل از کتاب آمده است که پس از انقلاب های عربی محافل امنیتی و سیاسی رژیم صهیونیستی و این اعتقاد رسیدند که مرحله ای از بی ثباتی در خاورمیانه به وجود خواهد آمد. در همین رابطه ارتش اسرائیل که اصلیترین خاستگاه رژیم صهیونیستی به حساب مییاید، در سایه زلزله بزرگی که در جهان عرب به وقوع پیوست، دچار تزلزل های شدیدی شد، چرا که آگاهی نمیداشت چطور این خیزش های مردمی تمام خواهد کرد.

چیزی که باعث به وحشت افت و وحشت اسرائیلی ها شده بود، این بود که حاکمیت های افراطی جایگزین حاکمیت های نابود شده شوند. این رویکرد را پیروزی انقلاب در برخی دولت های منطقه ای تقویت کرد و باعث شد اسرائیل خود را برای این تغییرات تهیه کرده و از آمریکا و دولت های غربی بخواهد تنها در صورت نبود زیان ندیدن امنیت رژیم صهیونیستی، این رژیم های جدید را به مجلسیت بشناسد. این موضوع را یوئل گوژانسکی کارشناس مسائل استراتژیک اسرائیل مطرح کرد.

در عین حال تماس های امنیتی فشرده ای بین اسرائیل و آمریکا در مورد تحولات کشورهای عربی برقرار شد. وزارت خارجه اسرائیل تعدادی از دیپلمات های خود را به برخی پایتخت های عربی فرستاده و این دیپلمات ها کلکسیونی از جلسه های سه سوته را با مسئولان این کشورها به انجام رساندند. اسرائیلی ها ابراز امیدواری می کردند که سناریوهای خوش بینانه در مورد تحولات پایتخت های عربی به وقوع بپیوندد و گزینه های بدبینانه در آنها به وجود نیاید. آنها نمی خواستند جریان های اسلام گرا حاکمیت این کشورها را بدست بگیرند ، چرا که امکان داشت خسارت های زیادی را به رژیم صهیونیستی وارد کنند.

تبعات منفی انقلاب های عربی بر رژیم صهیونیستی

در مورد کلکسیونی از تأثیرات و تبعات منفی حوادث موجود در کشورهای عربی بر روی رژیم صهیونیستی بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- انزوای منطقه ای
۲- فرا رسنده توافق های سازش
۳- ناکارآمدی اطلاعاتی اسرائیل
۴- بی ثباتی امنیتی و مردمان شناختی
۵- خطرات ارتشی

اول: انزوای منطقه ای

تفسیرها و نظریات کارشناسی رژیم صهیونیستی نمایان میکرد که جریان های متخاصم با اسرائیل به مخصوص اخوان المسلمین در مصر حاکمیت را در نتیجه خیزش های منطقه ای در دست خواهند گرفت، آنها به این ترتیب به مخصوص در مصر قادر هستند با گذر زمان بر ارتش این کشور که یکی از قوی ترین ارتش های خاورمیانه به حساب مییاید، مسلط شوند. کارشناسان امنیتی و تحلیلگران صهیونیستی معتقد بودند که تحولات عربی در نتیجه خیزش های مردمی تنگنای استراتژیک برای اسرائیل به وجود آورده و عارضه های سیاسی خطرناک و منفی آن قادر هست در موقعیت اسرائیل به صورت مستقیم تأثیرگذار باشد. از جمله این تأثیرات را می توان در موارد زیر بر شمرد:

۱- افزایش انزوای اسرائیل در منطقه پس از از دست دادن اصلیترین هم پیمان خود یعنی حسنی مبارک.

۲- نگرانی نسبت به نتایج درگیری بین جریان های دموکراتیک و اسلامگرایان در مرحله پس از انقلاب. در این چارچوب اسرائیلی ها دغدغه های آشکار خود را نسبت تسلط اسلام گراها به حاکمیت ابراز می کردند.

۳- افول نقش منطقه ای اسرائیل پس از تغییر موازنه ها که در پی خیزش های مردمی در خاورمیانه به وجود آمده بود.

۴- کاهش حاشیه تحرکات سیاست مداران اسرائیلی در منطقه در سایه پیش بینی ها نسبت به روی کار فرا رسیدن دولت های گوناگون در برخی کشورهای عربی. به این ترتیب افکار عمومی کشورهای عربی بزرگ ترین سهم را در سیاست قرار دهی های این کشورها ایفا می کردند. این موضوع را دانیل لِوی مشاور سابق نخست وزیر رژیم صهیونیستی مطرح کرد.

۵- مبدل شدن تدریجی مصر به یک دولت منطقه ای قوی مانند کشور ترکیه باعث می شد اسرائیل در تقابل منطقه ای شامل کشورمان ، کشور ترکیه و مصر قرار بگیرد. این نگرانی ها البته به قبل از کودتای انجام شده در اواسط سال ۲۰۱۳ در مصر باز می گردد که در نتیجه آن دولتی در این کشور روی کار آمد که با اسرائیل ائتلاف استراتژیک برقرار کرد.

۶- نگرانی از استمرار بی ثباتی در جهان عرب با تأکید بر این مورد که ثبات در منطقه خاورمیانه برای اسرائیل مهم تر از دموکراسی است.

۷- نگرانی از آغاز انتفاضه سوم فلسطین در کرانه باختری و داخل خط سبز. این تحولات قادر میبود مانند انتفاضه اول باشد که در نتیجه تغییرات مهم عربی و رویکرد بازرگانی گسترده در همان لحظه ایجاد شد.

محافل امنیتی و تصمیم سازی رژیم صهیونیستی مجموعه طولانی از جلسات را برای ارزیابی های اطلاعاتی در زمینه خیزش های عربی به انجام رساندند. این نشست ها با مشارکت عناصر شورای امنیتی و سیاسی کابینه رژیم صهیونیستی و افسران ارشد سرویس های اطلاعات ارتشی و تمامی طرف ها و منابع مرتبط با ارزیابی های گوناگون این رژیم به انجام رسانده شد. تمامی نتایج این نشست ها از عارضه های خطرناک خیزش های مردمی و اهمیت توافق و سازش با برخی دولت های عربی مجاور به مخصوص مصر تأکید می کرد. چرا که این توافق باعث شده بود مصر از دایره چالشها با رژیم صهیونیستی بیرون رفته و قواعد بازی عوض شود.

دان مریدور وزیر سابق اطلاعات رژیم صهیونیستی در این زمینه تأکید کرد که سرویس های اطلاعاتی این رژیم نسبت به اعتراضات مردمی و حجم گسترده آن در تونس و مصر و کشورهای دیگر سورپرایز شدند. این شرایط اسرائیل را در برابر احتمال های تازه ای قرار داد و آنها مجبور شدند به دنبال متحدان جدید و شرکای استراتژیک دیگری در جهان عرب باشند و در عین حال در میان کشورهای در حال توسعه جهان نظیر هند و چین نیز متحدان استراتژیک برای خود دست و پا کنند. این در حالی بود که اسرائیلی ها همچنان آمریکا را قوی ترین و اصلیترین متحد خود آگاهی میداشتند، اما تحولات دنیاای در حال تغییر بود و این اتفاقات اسرائیل را در برابر احتمالات تازه ای میگذاشت که ضروری بود براساس آن تل آویو مشارکت استراتژیک با برخی کشورهای عربی داشته باشد. در این چارچوب منافع جدید اسرائیل موجب میشود که مناسبات این رژیم با برخی کشورهای عربی همچنان در پشت صحنه باقی بماند و با برخی دیگر از کشورها علنی شود.

در همین راستا بود که مطالباتی در تل آویو در زمینه لزوم اقدام کابینه نتانیاهو به برخی فعالیت های دراماتیک مبنی بر حل چالشها با فلسطینی ها جهت تقویت دولت های به اصطلاح معتدل منطقه ای در برابر این خطر فراگیر افزایش یابد. این موضوع وقتی بود که دغدغه های امنیتی از عارضه های انقلاب های مردمی افزایش یافته بود و رژیم های عربی جدید قادر میبود ثبات و آرمان ها را برای ملت خود محقق سازد و این موضوع بر امنیت اسرائیل در منطقه تأثیرگذار بود.

موضوع بیرون رفتن مصر ولو به صورت نسبی از محور "اعتدال عربی" و مبدل شدن آن به محور بازدارندگی خطری امنیتی و جغرافیایی و سیاسی برای اسرائیل به حساب میامد، چرا که این رژیم در منطقه ای بی ثبات واقع بود و بنا به دیدگاه مقامات صهیونیستی طرف های متخاصم با اسرائیل سعی می کردند از اوضاع شکل گرفته جدید برای افزایش نفوذ خود بهره گیرند. این اقدامات و تحولات قادر میبود نیازمندی های امنیتی اسرائیل را زیاد کند. همین اتفاق نیز افتاد و بودجه تل آویو برای فعالیت های ارتشی و امنیتی افزایش پیدا کرد.

با وجود اینکه خیزش های مردمی در ابتدا از تونس آغاز شد، ولی انقلاب مصر به عنوان محور اصلی ترتیبات منطقه ای و بین المللی خود را نمایان کرد ، چرا که این کشور وضع تاریخی و جغرافیایی و مردمان شناختی بالایی در منطقه دارد و این موضوع قادر میبود انزوا و محاصره بین المللی بر ضد رژیم اسرائیل را زیاد کند.

برای محافل امنیتی رژیم اسرائیل مشخص بود که از زمان آغاز انقلاب مصر سردی توافق سازش اردوگاه دیوید افزایش یافته است. آنها اذعان داشتند که در مرحله ای بی ثبات در خاورمیانه به سر می مارک. اسرائیلی ها احساس می کردند که در زمان تلف شده بازی می کند و باید اقدام سیاسی مخصوص ای را به انجام رسانند تا بتوانند خود را در وضعیت قابل تحملی ببینند. چرا که شرایط کنونی دنیا فرق داشت و آنها احساس می کردند که برگه مصر را باخته اند، این در حالی بود که مصر یک دولت بزرگ و قوی در همسایگی آنها و از بزرگترین دولت های منطقه بود.

بنیامین بن الیعازر وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی و دوست شخصی حسنی مبارک در این رابطه نقل کرد که اوضاع اسرائیل پس از بروز خیزش های عربی منطقه بدتر شده است. وی نقل میکنید: اوضاع مصر سهل نیست، بلکه روندی خطرناک است که سریع جلو میرود. این در حالی است که ما در طول ۳۰ سال گذشته کامیاب شده بودیم آرامش را در این جبهه بوجود آوریم. این موضوع تنها به علت نبود وجود جنگ در این منطقه نیست، بلکه به علت این است که ما در نتیجه این سال ها نیاز به پاسداری از مرزهای خود نداشتیم، ما امروز مبارک را با رهبری بزرگ منطقه ایش به عنوان یکی از بزرگ ترین دولت های منطقه از دست دادیم. مناسبات ما با مبارک بسیار گرم بود، به این ترتیب ما موازنه های دقیق خاورمیانه را از دست خواهیم داد.

تحلیلگران و مسئولان امنیتی اسرائیل به تمامی نظام های عربی با این مقدار از نگرانی نگاه نمی کنند، اما درک جمعی آنها این است که تغییراتی در وزن و افکار عمومی در بر آن شوی های سیاسی رسمی عربی در حال بوجود آیی است که در نتیجه عوامل متعدد به وجود آمده است. به این ترتیب در نتیجه این خیزش های مردمی مواضع افکار عمومی عربی در محاسبات رژیم های گوناگون وظیفه بیشتری مییابد و حاکمان عربی نیز نسبت به شانه خالی کردن آمریکا از حمایتشان نظیر بن علی و مبارک و عبدالله صالح و قذافی نگران می شوند.

ادامه دارد…

– پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست –

گردآوری توسط : رامين ژ.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

لبت شکر به مستان داد و چشمت می به ميخواران
««« »»»
منم کز غايت حرمان نه با آنم نه با اينم

فرصت ها و چالش های انقلاب های عربی برای رژیم صهیونیستی

TT / 222 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال