http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

هیهات من‌الذله

هیهات من‌الذله

عزت و آزادگی گمشده انسان امروز در عصر مدرنیته است، گمشده‌ای که تلاش وافر بشریت در پی یافتن آن، آنها را حتی به گمراهی نیز کشانده و بعضا مکاتب و ایدئولوژی‌هایی جای آن را گرفته که نه‌تنها بشریت را نجات نمی‌دهند،‌ بلکه آن را بیشتر و بیشتر در منجلاب روزمرگی و رفاه‌زدگی مفرط و اضمحلال فروبرده و آن را از اصل خویش جدا می‌سازد. امام حسین(ع) در روز عاشورا و در صحنه کربلا درسی بزرگ به همه عالم داد، درسی که عزت و آزادگی نام داشت و بزرگ‌ترین عامل بازگشت هویت اصیل انسانی به بشریت است. گویا گوهر وجود و اصالت آدمی در گرو همین مفهوم و معنا و تفسیر می‌شود، انسان با عزت و انسان آزاده انسانی است که برده زر، زور و تزویر نمی‌شود و با آزادگی و حریت خود، عزیز و گرانمایه زندگی می‌کند و به بهای زنده ماندن و زیستن از گوهری‌ترین بخش حیات خود نمی‌گذرد.

او بیعت با یزید را فروش عزت و آزادگی خود می‌داند و به عنوان یک امام و یک رهبر آزاده برای همه پیروان آزاده خود و حتی برای تمام نسل بشر این پیام را فریاد می‌کند هیهات من‌الذله، یعنی ذلت را نمی‌پذیرم و ایمان و عقیده و دینم را برای چند روز زندگی بهتر نمی‌فروشم و آن را با هیچ چیز عوض نمی‌کنم، حتی اگر مقام و منصب و شیرینی و لذت‌های زندگی دنیایی مرا به سوی خود فراخواند، آنچه انتخاب اول و آ‌خر من است حیات با‌عزت است، حیاتی که در آن عقلانیت و حریت و شرافت و کرامت انسانی خرید و فروش نمی‌شود و بیعت با کفر و طاغوت و ظلم بی‌عدالتی نه‌تنها مخالف دین، بلکه مخالف راه و رسم آزادگی و انسانیت به معنای حقیقی آن است.

چه بسیار اندیشمندان و متفکرانی که حتی دین اسلام را قبول ندارند یا دین دیگری مانند مسیحیت یا یهود دارند، ولی این عمل امام حسین(ع) را می‌ستایند و مردانگی و عزت و سربلندی این ستاره بی‌بدیل آسمان ولایت و امامت را ارج می‌نهند. بنابراین هر که باشید و با هر عقیده‌ای، قطعا این شعار و عمل بر آن را می‌پسندید که حیات باعزت بهتر از زندگی با ذلت است. این چکیده و عصاره ناب حادثه کربلا و قیام امام حسین(ع) است.

دکتر مهدی گلجان - عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

منبع: جام جم آنلاین
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
تشکر ستاره فوتبال آلمان از علی کریمی +عکس
نجات زنی که زیر خودرو کشیده شد
استخدام پرسنل خط تولید در شرکت صنایع غذایی در تبریز
پودر سفید جنجال به پا کرد /تخلیه دفتر انتخاباتی کلینتون در نیویورک
مجری تلویزیون در کنار دختر سردار سلیمانی (عکس)
کدام کشور بزرگ ترین تولید کننده نفت جهان است؟
اتوبوس‌های ۸۰۰ میلیون تومانی در راه تهران
سقوط بالگرد می-۸ روسیه سقوط کرد+ ۱۹ نفر کشته شدند
تریلر جدید بازی Battlezone منتشر شد
فرمان العبادی برای اعزام نیروهای کمکی به کرکوک
استخدام فروشنده،حسابدار،مسئول انبار،موزع در نمایندگی شرکت پرمیس
ساره جوانمردی بهترین ورزشکار زن شد
الناز شاکردوست با علیرضا حقیقی ازدواج کرد؟ + عکس دو نفره الناز و علیرضا
واکنش تامل برانگیز کی‌روش به استعفای وزیر ورزش
پدری که به دستان قطع شده فرزندش زل زد (عکس)
تونل‌های زیرزمینی داعش در اطراف «موصل» +عکس
حمله چند مرد مسلح به قایق مهاجران
جزئیات نشست مقامات ترکیه و سوریه
افزایش عیدی کارمندان منتفی است
جانشینان سه وزیر مستعفی فردا به مجلس معرفی می‌شوند