کشف پرسر و صدا احساس ششم بدست محققان (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

کشف جنجالی حس ششم توسط دانشمندان

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس کشف جنجالی حس ششم توسط دانشمندان

دانشمندان ادعا می کنند حس ششم را یافته اند، اما با اطلاعات حاصل شده، آیا می توان با بهره گیری از این حس جدیدالکشف، ارواح انسان های فوت شده را مشاهده و احساس کرد؟ این کشف تازه می تواند جنجال های فراوانی به همراه داشته باشد.

به گزارش کلیک، محققان در امریکا می گویند که آن ها ژن “شهود” را که فراتر از پنج حس چشایی، بویایی، لامسه، بینایی و شنوایی است را یافته اند. این حس ششم آشکار، حس عمقی یا هوشیاری بدن را تحت تاثیر میگذارد.

این کشف با مدد دو جوان مبتلا به یک آشفتگی عصبی نادر ژنتیکی انجام شد که یک جهش در ژن ‘Piezo2 خود داشتند که همین آشفتگی موجب تحت تاثیر گذاشتن هوشیاری آن ها بود؛ به طوری که زمانی آن دو چشمان خود را می بستند، قادر نمیبودند به طور متداولی قدم بزنند و قدم بزنن و مدام به زمین می خوردند.

علاوه بر این، هنگامی که محققان اعضای بدن آن دو را به آرامی تکان می دادند، آن ها قادر نمیبودند موقعیت بازوها و پاهای خود را احساس کنند؛ کاری که اغلب مردمان به آسانی از پس انجام آن بر فرا میرسند!

در حالی که آن ها قادر به بهره گیری از حس لامسه نبودند، این دو که نه و ۱۹ ساله بودند، هنوز هم می توانستند درد، خارش، درجه حرارت و نوازش را احساس کنند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس کشف جنجالی حس ششم توسط دانشمندان

متخصص مغز و اعصاب دکتر کارستن بونمن از کانون ملی بهداشت در مریلند ایالات متحد نقل کرد: مطالعه ما بر اهمیت حیاتی ژن Piezo2 و حواسی که در زندگی روزمره ما مهار می کند، متمرکز شده و آن را برجسته نموده است. نتایج ایجاد Piezo2 یک ژن لمسی و حس عمقی در انسان است. او ادامه داد: درک نقش آن در این حواس امکان می دارد سرنخ هایی را برای انواع اختلالات عصبی فراهم کند.

این دو بیمار نامربوط هر دو مشکلاتی در قدم زدن، در اختیار داشتن رانندگی بکن، ناهنجاری های پا و انگشت و ستون فقرات غیر طبیعی منحنی مبتلا به اسکولیوز مترقی داشتند. ریه انسانی که به اندازه یک لوبیا است، در یک آزمایشگاه رشد کرده و می تواند در پروسه درمان، انقلابی را بوجود آورد.

دکتر بونمن کشف کرد که  بیماران در بر می داری جهش در ژن Piezo2 داشتند که ظاهرا موجب پیش گیری از تولید طبیعی یا فعالیت پروتئین در سلول های تولید سیگنال های الکتریکی عصب می توان.

نگارنده همکار، دکتر الکساندر چزلر نقل کرد: به عنوان کسی که به مطالعه Piezo2 در موش ها توجه کرده، باید نقل بکنیم که کار با این بیماران به هیچ وجه اذیت کننده نبود و کار به خوبی جلو رفت. او خاطر نشان کرد: نتایج ما نمایان میکند آنها قادر به احساس حس لامسه نیستند. نسخه بیمارها از ژن Piezo2 احتمالا از کار افتاده باشد؛ بنابراین سلول های عصبی آن ها قادر نیست حس لامسه و حرکت اعضای بدن را درک کند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس کشف جنجالی حس ششم توسط دانشمندان

دانشمندان می گویند ژن Piezo2 به ‘حس ششم “ما مرتبط و مربوط به هوشیاری بدن است.

محققان دریافتن بیماران هنگامی که چشم هایشان را می بندند، کار به مراتب سخت تری را برای رسیدن به اشیا مقابل خود دارند؛ در حالی که داوطلبان دیگر توانستند به آسانی حتی با چشمان بسته به اشیا مقابل خود برسند. علاوه بر این، بیماران به انواع گوناگون و مخصوص از احساس لامسه، حساسیت بسیار پایینی نمایان کردند. آن ها قادر نبودند ارتعاشات یک شیء که تولید کننده یک تن صدای خاص بود را احساس کنند.

بریتانیا در درمان اصلی HIV به موفقیت چشم گیری نایل شده است؛ آن چنان که بیماران NHS پزشکان را با پیشرفت های قابل توجه خود شگفت زده کردند.

اما دستگاه عصبی بیماران به چشم مییاید به طور نرمال و طبیعی در حال توسعه باشد. آن ها قادر به احساس درد، خارش و درجه حرارت به طور معمول بودند.

اعصاب در اندام آن ها به سرعت در مقابل الکتریسیته واکنش نشان داد و مغز و قابلیتهای شناختی آن ها شبیه به افراد هم سن و سال بود.

کتر بونمن نقل کرد: مورد قابل تامل راجع به این بیماران این است که دستگاه عصبی آن ها تا چه مقدار زیادی برای عدم احساس حس لامسه و هوشیاری بدن، وارد کار می توان و این نقصان را جبران می کند.

این مطالعه در مجله نیوانگلند پزشکی انتشار داده شد.

***لطفا نظر دهيد***

نگارنده: مرواريد ض.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جريده رو که گذرگاه عافيت تنگ است
««« »»»
پياله گير که عمر عزيز بی‌بدل است

کشف پرسر و صدا احساس ششم بدست محققان (۳ عکس)

TT / 109 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال