http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

چرخش سیاسی واشنگتن در قبال ریاض؛ آمریکا سرانجام پشت آل سعود را خالی کرد

چرخش سیاسی واشنگتن در قبال ریاض؛ آمریکا سرانجام پشت آل سعود را خالی کرد

با دیگران به اشتراک بگذارید

چرخش سیاسی واشنگتن در قبال ریاض؛ آمریکا سرانجام پشت آل سعود را خالی کرد

خبرگزاری فارس: چرخش سیاسی واشنگتن در قبال ریاض؛ آمریکا سرانجام پشت آل‌سعود را خالی کرد

پژوهشگر لبنانی گفت: واشنگتن قصد دارد بر شرق آسیا متمرکز شده، چین را کنترل و خود را از نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس بی‌نیاز کند چرا که عربستان با سیاست‌های خود و معضلات حاصل از آن، اکنون سربار آمریکا است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در الجزایر، در پی تصویب قانون جاستا در کنگره آمریکا، تغییراتی در اولویت های سیاسی این کشور به دست آمده از جمله اینکه واشنگتن قصد دارد بر منطقه شرق آسیا متمرکز شده، چین را کنترل و خود را از نفت کشورهای حاشیه خلیج بی نیاز کند، چراکه عربستان با سیاست های خود و معضلات حاصل از آن، اکنون سرباری برای آمریکا است.

جاستا (قانون مربوط به عدالت درباره حامیان تروریسم) توسط آمریکا برای مجازات عربستان به ثبت رسانده شد و به موجب آن خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر قادر هستند از کشورهایی که مهاجمان به آن ها منتسب هستند از جمله عربستان سعودی به میزان حدودا ۳ تریلیون دلار خواست غرامت نمایند؛ به موجب این قانون که مراحل نخست خود را در دادگاه های آمریکا پشت سر می گذراند، نخستین شکوائیه از سوی خانمی که همسر خود را در حادثه مذکور از دست داده، ارائه شده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص پس زمینه این قانون و دلایل اینکه چرا لابی صهیونیسم به عنوان هم پیمان وفادار عربستان در منطقه، پشت سعودی را در این خصوص خالی کرده است، خبرنگار فارس در الجزایر با «علی الشاب» کارشناس لبنانی مقیم بورکینافاسو و پژوهشگر سیاست های عربستان و روابط این کشور با آمریکا مصاحبه ای به انجام رساند.

الشاب با اشاره به تفسیر موضع اخیر آمریکا مربوط به ابطال وتوی ریاست جمهوری که به نفع عربستان بر آن شده بود، گفت: از جمله تغییراتی که در اولویت های سیاسی آمریکا به دست آمده اینکه واشنگتن قصد دارد بر منطقه شرق آسیا متمرکز شده، چین را کنترل و خود را از نفت کشورهای حاشیه خلیج بی نیاز کند، به گونه ای که اکنون عربستان با سیاست های خود و معضلات حاصل از آن، سر بار مقامات واشنگتن است که تلاش می کنند تا ساختار راهبردهای خود را در خاورمیانه به شکلی دیگر عوض کنند.
الشاب همچنین درباره موضع اسرائیل در حمایت از عربستان در این مقوله نیز گفت: باید آگاهی بداریم که سیاستمداران صهیونیست آگاهی میدارند که ضعف عربستان بیش از این حرف هاست که باعث می توان ریاض به اسرائیل نزدیک تر شود لذا هر وقت که عربستان تحت فشار باشد، بیشتر در برابر سیاست های اسرائیل گردن می نهد، درنتیجه مکان هیچ شکی نیست که دستگاه ضعیفی که دچار هرج و مرج و نزاع و اختلاف است، بیشتر توانایی به کارگیری و نوکری کردن مییابد.

این کارشناس لبنانی گفت: عربستان معضلی برای خارج کردن دارایی های خود از آمریکا ندارد و به قانونی هم در این خصوص نیاز ندارند چراکه قادر هست سرمایه خود را از را ه های دیگر پس بگیرد اما آمریکا به واقع به عربستان اجازه نمی دهد که مستقیم وارد عمل شود. عربستان متعهد است که دارایی هایش در بانک های آمریکا باقی بماند.
وی با اشاره به اینکه حقیقت این است که عربستان از دایره نفوذ آمریکا بیرون رفته تصریح کرد: آمریکا اکنون به این فکر میکند که درصورت تسویه حساب تاریخی جلو رو در خصوص تعقیب قضایی حامیان تروریسم، ساختار کنونی کشورها، مرزها و رژیم های حاکم در منطقه چطور خواهد بود.
این پژوهشگر لبنانی اضافه کرد: چالشهای کنونی در منطقه توازن قوای تازه ای را بین قدرت های بین المللی و منطقه ای در پی داشته که برای تحکیم نظام امنیتی جدید و با رعایت منافع این قدرت ها، تسویه حساب ها صورت می گیرد.

الشاب با بیان اینکه عربستان و رژیم صهیونیستی دو طرف بازنده در این مقوله هستند، اظهار کرد: این دو رژیم با همکاری مستقیم و غیر مستقیم با یکدیگر تلاش می کنند تا در تغییرات جلو رو در منطقه موثر باشند.
به نقل کرده این کارشناس، از همین رو اسرائیل پیش از این نیز تلاش کرد تا گروه های تکفیری را در جبهه جولان اشغالی مجددا مستقر کند و عربستان همچنان خارج از دایره سهم خواهی و توافق با اسرائیل ایستاده چراکه به طور قطع بازنده عمده خواهد بود.

الشاب گفت: عربستان وارد مذاکرات نمی شود چراکه میزان صورت حسابی که باید توجه بکند بیشتر از این ها خواهد بود به مخصوص اینکه مصر که روی این هم پیمانی حساب کرده بود، در بسیاری از مقوله ها مثل مسئله کشور سوریه با عربستان اختلاف یافته است. از اینجا معلوم است که سعودی ها کورکورانه گام بر می دارند بدون اینکه بتوانند هدف مشخصی را چه در یمن چه در کشور سوریه دنبال کنند.

نظر يادتان نرود

گردآورنده: شهسوار ن.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زلف بر باد مده تا ندهی بر بادم
««« »»»
ناز بنياد مکن تا نکنی بنيادم

چرخش سیاسی واشنگتن در قبال ریاض؛ آمریکا سرانجام پشت آل سعود را خالی کرد

TT / 77 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
سوالات مصاحبه استخدامی شهرداری ها سری هشتم
فیلم اسکیت دالی Skate Dolly ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم هتل قبرس ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم سالروز میلاد بانو لیلا حاتمی ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم رقص قشنگ کوردی، حتما ببینید +( آپارات ) پخش
فیلم صبحتهای سرپرست فدراسیون بین المللی شطرنج درافتتاحیه جام پایتخت ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم موزیک ویدئو یا نماهنگ ثارات العراق کاری از کتائب الامام علی (ع)
ویدیو فیلم مصاحبه زیروبم با نادر مشایخی قسمت ۴ ( آپارات )
کیلیپ فیلم رقابت ی چلنج باربی +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم دانلود اینستا فوق لیستی +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم دید نزدیک به تلفن همراه می میکس شیائومی
نوبخت گفت نجفی نهاوندیان‌گفت دانش آشتیانی!
نوبخت گفت نجفی نهاوندیان‌گفت دانش آشتیانی!
75 پروژه با اعتباری بالغ بر 45 هزارو 750 میلیارد ریال در سکونتگاههای غیررسمی میانه اجرا می شود
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری ویژه میانه از پرداخت تسهیلات 20 میلیارد ریالی به طرح های توسعه روستایی شهرستان خبرداد
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار ویژه میانه: 13 آبان روز ملی نفی سلطه و استکبار است
استخدام پروموتور با حقوق بالا در بازرگانی خاقانی در رشت
کیلیپ فیلم سرشعله Primus Etasolo +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم فلاسک های کوهنوردی Primus TrailBreak
فیلم فاتحه شیخ عوده الغلام المروانی ( آپارات ) -دانلود و پخش
تبلیغات