یزدی ها؛ پدیده موزیک عزاداری دهه ۹۰ (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

یزدی ها؛ پدیده موسیقی عزاداری دهه ۹۰

عزاداری محرم در دهه ۹۰ یک پدیده خاص دارد. «یزدی ها» شیوه ای از عزاداری را باب کرده اند که در شبکه های تلگرامی باعث شگفتی کاربران شده است.
روزنامه هفت صبح – فرشاد عزیزی: عزاداری محرم در دهه ۹۰ یک پدیده خاص دارد. «یزدی ها» شیوه ای از عزاداری را باب کرده اند که در شبکه های تلگرامی باعث شگفتی کاربران شده است. این روزها به احتمال فراوان ویدئوی نوحه «الله الله» از دو مرثیه خوان یزدی را دیده اید. گرچه این ویدئو مربوط به محرم ۱۳۹۳ است، اما آنها به واسطه شبکه های اجتماعی در دو سال اخیر سرشناس شده اند. حالا دیگر در کنار مداحی های مرسوم، «یزدی ها» هم به سلبریتی های محبوب عزاداری محرم ها مبدل شده اند.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس یزدی ها؛ پدیده موسیقی عزاداری دهه 90

رقابت یزدی ها با مداحان سرشناس کشور

باستانیتر ها هنوز دل به حاج مهدی سماواتی، حاج حسن خلج و حاج منصور ارضی می دهند و عزاداری برای شهید شریف کربلا را با بدیعی این نام ها زمزمه می کنند. کسی جلوتر که می رویم نام حاج سعید حدادیان و در مداحی های ریتمیک تر، حاج محمود کریمی در ذهن ها می آید. اما نسل تازه تر عزاداری های خود را با بدیعی حاج عبدالرضا هلالی و جواد مقدم به انجام میرسانند. صدای این مداحان را در ماشین ها و تکایا و ایستگاه های صلواتی سطح شهر در همه مکان کشورمان می شنویم. اما نوحه یزدی چیز دیگری است.
سبک موسیقایی عزاداری یزدی ها

یزدی ها در عزاداری هایشان به چهار مولفه بسیار اهمیت می دهند؛ «صدای خواننده»، «ملودی»، «شعر» و «هماهنگی سینه بانوان». نقل کردم که هیئات یزدی بر سر جذب خوانندگان خوش صداتر با هم مسابقه میدهند. هیئات سرشناس اجازه نمی دهند ملودی مرثیه خوانان از یک نُرم خاص پایین تر فرا برسد و هیات امنای هیات، کار خوانندگان و آهنگسازان را به دقت زیر نظر دارند.
در یزد شعرای قدری حضور دارند که شعر مرثیه هیئات پرجمعیت تر و کهنه تر را می سرایند؛ دکتر مهدی قدکی، کرامت یزدانی، محمدعلی کریمی (مجنون) و شاعر بسیار خوب، شهاب الدین موسوی، شاعر آیینی که بیشتر با هیات بعثت و بامداد فلاحتی در هیات شیخداد فعالیت میکند. علاوه بر این، هیئات یزدی برای اینکه سینه خانمی کاملا مرتب باشد، از یکی، دو هفته پیش از آغاز ماه محرم، اهالی محل را پس از نماز مغرب در محل هیات جمع می کنند و با دادن شعر و خواندن مرثیه خوان، آنها را مانند گروه کر، کاملا آماده اجرا در روزهای عزای محروم و به طور خاص، تاسوعا و عاشورا می کنند. بعضی از هیئات حتی اجازه فالش خواندن و یا سینه زدن نامنظم هم به سینه بانوان خود نمی دهند.

مرثیه خوانی یزد


هیات های یزد از حدود شش ماه پیش از فرارسیدن محرم، مرثیه خوان هیات خود را میبرگزند. بر سر بعضی نوحه خوانان رقابت به وجود مییاید که کدام هیات، زودتر به آن مرثیه خوان سفارش کند. البته بعضی از هیئات، نوحه خوانان همیشگی خود را دارند. به عنوان مثال محمدعلی ابراهیمی در هیات چهارمنار، بامداد فلاحتی در هیات شیخداد، مصطفی راغب در هیات علقمه امامش هر، سعید میرزایی در هیات باغ گندم و محمدعلی وطنخواه در هیات پنبه کاران می خوانند. گرچه آنها دستمزد میگیرند، اما اصلا این مبلغ قابل مقایسه با دریافتی مداحان مشهور کشور نیست.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس یزدی ها؛ پدیده موسیقی عزاداری دهه 90

مرثیه خوانان سرشناس یزد


در میان چهره های سرشناس مداحی در یزد، می شود به بامداد فلاحتی اشاره کرد. او که خواننده موزیک کلاسیک است، تاکنون پنج آلبوم انتشار داده و اجراهای گوناگونی با افراد نامداری مانند زنده یاد جلال ذوالفنون داشته است. او که متولد یزد و ساکن تهران است، ایام محرم هر سال به یزد می رود. او سال هاست در ادامه راه پدرش، در هیات شیخداد این شهر می خواند که از پرجمعیت ترین هیئات یزد حساب میشود.
او یک بار در سال ۱۳۹۱ نوحه ای با مطلع «ای کوفیان بی وفا» در یزد خواند که همگان را به تعجب واداشت. او علاوه بر بهره گیری از شعر متفاوت شهاب الدین موسوی، ملودی و تنظیم خاص و ریتمیکی را به کار برد. او در این کار، از سیستم های مختلف موسیقی مانند نوا، اصفهان، همایون و… بهره گرفته و مدلاسیون های خوشگلی دارد. او حتی در سال ۹۲ بر روی شعری از محمدعلی بهمنی، غزل سرا و آواز خوان مشهور، مرثیه ای ساخت و به همراه برادرش اجرا کرد.
از دیگر چهره های سرشناس یزد، می شود به مصطفی محسن زاده اشاره کرد. او از سال ۹۱، مرثیه خوان هیات کوچه بیوک شده است. در مصاحبه ی مفصلی که با او داشته ام، بارها و بارها بر انتخاب درست شعر و هماهنگی آن با ملودی در مرثیه خوانی تاکید می کرد. او در اشعارش از مضامین اخلاقی به شدت بهره میگیرد. او که با شاعر سرشناس یزدی، محمدعلی کریمی مشارکت میدارد در سال ۹۳، کاری با نام «الله الله» به آهنگ سازی سروش رحمانی و شعر محمدعلی کریمی خواند که این ویدئو هم اکنون در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.
سروش رحمانی در این ویدئو، محسن زاده را همراهی می کند. به طور کلی سروش رحمانی در ایام عادی سال به کار آهنگسازی و محسن زاده به کار خوانندگی مشغول است. محسن زاده اجراهای زیادی در سر تا سر کشور و حتی قونیه کشور ترکیه داشته است.
مصطفی راغب چهره جوانی است. او هم سه سال است که مرثیه خوانی هیات علقمه امامش هر را به عهده دارد. او هم خواننده سنتی و از خوانندگان جوان ارکستر موسیقی «موج نو» است که علی قمصری هدایت و مدیریت آن را بر عهده دارد. راغب در طول این سال ها ملودی های پیچیده ای برای هیات علقمه ساخته که با اشعار غنی و خاص آن، کار سینه خانمی و پاسخ دادن به مداح را برای جمعیت بسیار دشوار می کند. اما علقمه ای ها همان طور که در ویدئوهایشان دیده می شود به خوبی از پس آن برآمده اند.
حیف است درباره یزد قلم فرسایی شود اما نام «بزرگ مرثیه خوان یزد» یعنی زنده یاد حاج حسین سعادتمند برده نشود. پایه قرار ده سبک فعلی سینه خانمی و مرثیه خوانی در یزد، حاج حسین سعادتمند است. او که قبل از انقلاب خواننده سنتی بوده و حتی آلبومی هم در دهه ۶۰ همراه با گروه کامکارها دارد، پس از انقلاب کم کم از خوانندگی دور میشود و برای هیات بزرگ فهادان می خواند. بچه او آهنگساز بسیاری از مرثیه های پدرش بوده.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس یزدی ها؛ پدیده موسیقی عزاداری دهه 90
فرید سعادتمند، مدیر مرکز موسیقی صدا و سیمای یزد بوده و هم اکنون به کار آهنگسازی تیتراژ های سرشناس تلویزیون مشغول است. تیتراژ سرشناس سریال تلوزیونی «پروانه» به خوانندگی مانی رهنما، «معمای تاریکی» با صدای محمد اصفهانی و «حانیه» به خوانندگی سالار عقیلی از کارهای زیبای فرید سعادتمند است.

خوب ترین نمونه های مرثیه های یزد


اگر می خواهید خوب ترین نمونه های عزاداری یزد را بشنوید از شنیدن «ای کوفیان بی وفا» با صدای بامداد فلاحتی در هیات شیخداد (۱۳۹۱) (دستگاه همایون)، «دور، دور دین فروشان است» از هیات بعثت (۱۳۹۱) (آواز راک در دستگاه ماهور)، «الله الله» با صدای مشترک مصطفی محسن زاده و سروش رحمانی در هیات کوچه بیوک (۱۳۹۳) (دستگاه نوا)، «بانگ ادرک اخا» (دستگاه سه گاه) و «نهاد پا در فرات» (دستگاه سه گاه) با صدای مرحوم حسین سعادتمند در هیات فهادان و «آی آدما گوش کنید» با صدای محمدعلی ابراهیمی در هیات چهارمنار (۱۳۸۹) (دستگاه همایون) غافل نشوید.

*با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد*

تهیه از: آفتاب ف.

مهارت های زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مژده ای دل که دگر باد صبا بازآمد
««« »»»
هدهد خوش خبر از طرف سبا بازآمد

یزدی ها؛ پدیده موزیک عزاداری دهه ۹۰ (۳ عکس)

TT / 115 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال