آیا ایربگ اتومبیل ها خطر آفرینند؟ (۴ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

آیا واقعا ایربگ خودروها خطر آفرینند؟

هیچ شکی نیست که ایربگ‌ یا کیسه هوای تعبیه شده در خودروها، یکی از اصلی ترین و بزرگترین دستاوردها در بخش مطمئنی خودرو و فناوری‌های مرتبط با آن محسوب می‌شود؛ اما آیا واقعا امکان می دارد این ابزار مطمئنی به‌جای اینکه از جان سرنشینان خودرو محافظت کند، منجر به زیان دیدن آنها و یا حتی کشته شدن شود؟
وب‌سایت چرخان – محسن دلشاد: هیچ شکی نیست که ایربگ‌ یا کیسه هوای تعبیه شده در خودروها، یکی از اصلی ترین و بزرگترین دستاوردها در بخش مطمئنی خودرو و فناوری‌های مرتبط با آن محسوب می‌شود؛ اما آیا واقعا امکان می دارد این ابزار مطمئنی به‌جای اینکه از جان سرنشینان خودرو محافظت کند، منجر به زیان دیدن آنها و یا حتی کشته شدن شود؟ در این مطلب قصد داریم این موضوع را چک کنیم.
روی‌هم رفته ایده بهره گیری از کیسه هوا در خودروها بسیار هوشمندانه و منطقی به‌نظر می‌رسد. یعنی هنگام تصادفات به مکان اینکه سر و بدن شما با قسمت‌های سفت و محکمی همچون فرمان، داشبورد، شیشه و درب‌ها برخورد کنند، یک بالش نرم پر از هوا نقش محافظت از این قسمت‌ها را برعهده می‌گیرد.
اگرچه ایربگ‌ها به نرمی و لطافت آنچه که در تبلیغات عنوان شده نیستند، اما مطمئنا خیلی نرم‌تر از قسمت‌های پلاستیکی و فلزی خشک خودرو هستند! از سال ۱۹۹۸ میلادی، بهره گیری از کیسه هوا برای رانندگی کننده و سرنشینان در ماشین های تولید شده، در بسیاری از کشورهای غربی الزامی اعلام شد. طبق گزارشی که کانون ملی مطمئنی ترافیک و بزرگراه‌ها (NHTSA) انتشار داده، بین سالهای ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۸ میلادی، ایربگ‌های جلویی خودرو تقریبا جان ۲۵ هزار نفر آمریکایی را از مرگ حتمی در تصادفات نجات دادند که این به‌خوبی اهیمت این دستاورد مطمئنی بزرگ را نشان می‌دهد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس آیا واقعا ایربگ خودروها خطر آفرینند؟

درحال حاضر، خودروسازان جهان سعی می‌کنند تا از این ابزار مطمئنی در محصولاتشان به خوب ترین شکل ممکن بهره گیرند به‌طوریکه تعدد ایربگ‌ها در یک خودرو گاها به بیش از ۱۰ عدد رسیده و حتی نقل شده برخی از شرکت‌ها درصدد بهره گیری از کیسه هوا در کمربند مطمئنی خودروها هم هستند. درکنار این همه تعریف و تمجید از این نوآوری مطمئنی، بعضی وقت‌ها شنیده‌ایم که افراد از مضر بودن و خطرناک بودن کیسه‌های هوا گفتمان کرده‌اند، یعنی به مکان اینکه از شما محافظت کنند، منجر به ایجاد زخم و حتی مرگ می‌شوند!

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس آیا واقعا ایربگ خودروها خطر آفرینند؟

خوب ترین سند و مدرک برای روشن شدن این موضوع، گفتمان با افرادی است که با خودرو تصادف کرده و به همین دلیل فرآیند ترسناک بازشدن ایربگ را تجربه کرده‌اند. کیسه هوا باید در کمترین وقت ممکن پس از برخورد اولیه وارد عمل شود. یعنی قبل از اینکه رانندگی کننده و سرنشینان محکم به قسمت‌های گوناگون داخل کابین خودرو برخورد کنند، باید ایربگ کاملا باد شده و مانع از این کار شود.

کیسه هوا برای اینکه کاملا پر از هوا شود، ۲۰ تا ۳۰ میلی ثانیه وقت ضروری دارد. سرعت خروج ایربگ از محل تعبیه شده در هنگام تصادفات، چیزی در حدود ۳۲۲ کیلومتر برساعت است! در واقعیت فناوری به کار رفته شده برای استقرار ایربگ و بازشدن آن، دقیقا مشابه دستگاه پرتاب موشک می‌باشد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس آیا واقعا ایربگ خودروها خطر آفرینند؟

همانطورکه متوجه شدید، ایربگ ها هنگام عمل، نیروی بسیار زیادی را تولید می‌کنند بنابراین محتمل است که در این بین مضراتی هم به افراد وارد شود. مثلا اگر فرد فاصله صحیح را از محل قرارگیری ایربگ رعایت نکند، بازشدن آن حتما منجر به زیان جدی و حتی سوختگی شدید خواهد شد.

همیشه به یاد داشته باشید که نباید بدون بستن کمربند مطمئنی در مقابل کیسه هوا قرار گرفت و یا اینکه چیزی را بین خودتان و ایربگ گذارید (مثل تبلت، لپ تاپ، حیوان خانگی و یا حتی یک بطری نوشیدنی). در این حالت تصور اینکه برخوردی پیش بیاید و کیسه هوا گشوده شود، چه بلایی بر سر افراد می‌آید بسیار ترسناک خواهد بود.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس آیا واقعا ایربگ خودروها خطر آفرینند؟

اما بیشتر از همه، کودکان و خردسالان در معرض خطرات جدی ناشی از عملکرد ایربگ‌ها قرار دارند، چراکه بدن آنها نمی‌تواند به خوبی در برابر نیروی به وجود آمده مقاومت کند. علاوه‌بر این، برای بیشتر کودکان که می‌خواهند سوار خودرو شوند، والدین از صندلی‌های ویژه و جدا استفاده می‌کنند که به هیچ عنوان با کیسه هوای موجود در خودرو سازگار نیستند. نوع و فرم این صندلی‌ها و همینطور موقعیت قرارگیری آنها در داخل خودرو، خردسال را در معرض خطرات جدی قرار می‌دهند.

به‌طور مثال هیچگاه نباید از صندلی‌هایی با فرم رو به عقب در صندلی جلوی خودرو بهره گرفت، زیرا در صورت گشوده شدن ایربگ و وارد شدن ضربه‌ای با فشار بالا به صندلی خردسال، احتمال بروز حادثه‌ای بسیار تلخ وجود دارد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر موارد مطمئنی به درستی و با دقت رعایت شوند، کیسه هوا قطعا یکی از مفیدترین گزینه ها برای نجات جان انسان‌ها در تصادفات است. اگر شما مجبور شدید تا خردسال خود را با صندلی ویژه در هنگام رانندگی برروی صندلی جلو گذارید، حتما ایربگ سمت شاگرد را غیرفعال کنید.

همچنین اگر از ایربگ‌های جانبی هراس دارید، می‌توانید صندلی خردسال را در مرکز صندلی عقب گذارید. به هرحال همانطورکه نقل شده کودکان و خردسالان بیشتر از همه در معرض خطر هستند، پس حتما این موضوع را مهم بشمارید.

— ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد —

نگارنده : سوسن چ.

خودرو در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتی سر تو بسته فتراک ما شود
««« »»»
سهل است اگر تو زحمت اين بار می‌کشی

آیا ایربگ اتومبیل ها خطر آفرینند؟ (۴ عکس)

TT / 121 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات