قدیمی ترین رایانه دولتی جهان در فاصله ۲۰ میلیون کیلومتری سطح زمین


با دیگران به اشتراک بگذارید

قدیمی ترین رایانه دولتی جهان در فاصله ۲۰ میلیون کیلومتری سطح زمین

خبرگزاری فارس: قدیمی‌ترین رایانه دولتی دنیا در فاصله 20 میلیون کیلومتری سطح زمین

قدیمی‌ترین دستگاه رایانه‌ای دولتی دنیا هم‌اکنون در ماهواره Voyager در فاصله ۲۰ میلیون کیلومتری از سطح زمین به سر می‌برد.

به گزارش خبرنگار گروه بایدها و نبایدهای خبرگزاری فارس، مرکز Muckrock بر اساس تحقیقات خود متوجه شد کهنه ترین رایانه دولتی دنیا هم اکنون ۲۰ میلیون کیلومتر از سطح کره زمین فاصله دارد.

ماموریت Voyager سال ۱۹۷۷ میلادی آغاز شد و در همان لحظه تصور می شد Voyager 1 و Voyager 2 بتوانند خارج از منظومه بروند. از آن زمان ۳۹ سال می گذرد و البته هنوز نمونه مدلهای تازه تر این سفینه فضایی قادر نبوده است از خود را به خارج از منظومه شمسی برساند.

ماهواره Voyager 1 پیش از آنکه به مشتری و زحل مسافرت کند یک فرود کامیاب روی ماه سیاره زحل داشت و برنامه ریزی های ضروری صورت گرفته بود تا از این نقطه به خارج از منظومه شمسی برود. ماهواره Voyager 2 نیز مسافرت خود را از مشتری و زحل آغاز کرد تا بتواند شرایط ضروری برای مسافرت به اورانوس و نپتون را فراهم کند. این ماهواره هم اکنون در منطقه ای به نام هلیوشیث به سر می برد که در محدوده خارج از میدان مغناطیسی خورشید است.

هر دو ماهواره مذکور در مجموع ۶۹.۶۳ کیلوبایت حافظه را در خود مکان داده اند که میزان با حجم یک تصویر و عکس اینترنتی با فرمت jpg برابری می کند. برای آنکه دو سفیه فضایی مذکور بتوانند اطلاعات حاصل از مشاهدات خود را به تصویب رسانند، یک دستگاه مخصوص در اخیار گرفته اند تا آنها را بنگارند و به زمین بفرستند.

در ابتدا قرار بود نقش Voyager همراه با رایانه های پیشرفته تکمیل شود. ولی کافی نبودن بودجه باعث شد گروه مهندسان بر آن بشوند «دستگاه فرماندهی رایانه ای» که نخستین شبکه رایانه ای دولتی در دنیا به حساب مییاید را وارد این سفینه کنند.

سفینه فضایی Voyager هم اکنون با کهنه ترین دستگاه رایانه دولتی در فاصله ۲۰ میلیون کیلومتری از سطح زمین به سر می برد.

—————————————————-

مسئول متن : فرزين ی.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ساقی بيار آبی از چشمه خرابات
««« »»»
تا خرقه‌ها بشوييم از عجب خانقاهی

قدیمی ترین رایانه دولتی جهان در فاصله ۲۰ میلیون کیلومتری سطح زمین

TT / 47 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال