گردشگران عاشورا و تاسوعا به ابیانه نروند


با دیگران به اشتراک بگذارید

گردشگران عاشورا و تاسوعا به ابیانه نروند

خبرگزاری فارس: گردشگران عاشورا و تاسوعا به ابیانه نروند

دهیار روستای تاریخی ابیانه نقل کرد: به خاطر حضور همه اهالی غیرساکن ابیانه و محدودیت در فضای برگزاری مراسم‌ تاسوعا و عاشورا امکان حضور گردشگران فراهم نیست، در این ایام نمی‌توانیم پذیرای حضور گردشگران در روستا باشیم.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از نطنز، احمد نجیبی شامگاه یک شنبه در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: سنت ها و آیین های روستای تاریخی ابیانه جایگاه خاصی نزد ابیانه ای های مقیم در مکان مکان کشور و دنیا دارد و هرساله این آیین ابیانه ای ها را در این روستای تاریخی گرد هم می آورد.

وی اضافه کرد: این آیین ها کاملاً شکل اعتقادی و باستانی دارد و اهالی ابیانه تمایلی به اکرانی کردن این آیین ها ندارند، علاوه بر اینکه تمرکز بر عمق و محتوای این آیین ها امری است که باعث تداوم و حفظ آن در طول وقت خواهد شد.

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی ابیانه تصریح کرد: در ایام عاشورا و تاسوعا قریب به ۶ هزار نفر ابیانه ای از سر تا سر کشور و خارج از کشور در این روستا گرد هم فرا میرسند تا این آیین ها را با اصول باستانی آن اجرا کنند.

این مسؤول بیان کرد: با توجه به ظرفیت محدود بافت تاریخی ابیانه امکانات ضروری برای حضور گردشگران در روستا وجود ندارد و اهالی ابیانه با توجه به مهمان نوازی و حساسیتی که نسبت به پذیرایی بهینه از گردشگران دارند، از گردشگران می خواهند که بازدید از روستای تاریخی ابیانه را برای سایر ایام سال برنامه ریزی کنند.

محمد عادلی دهیار روستای تاریخی ابیانه نیز در این خصوص نقل کرد: طبق سنت همه ساله مراسم و آیین های تاسوعا و عاشورای ابیانه شامل جغجغه خانمی، شده گردانی، پرسه، نخل گردانی، ذاکری و طلوع خوانی به انجام رسانده میشود.

وی اضافه کرد: این مهمانیها با حضور همه اهالی غیر ساکن ابیانه از سر تا سر کشورمان و دنیا آغاز وبه دلیل محدودیت در فضای برگزاری مهمانیها امکان حضور گردشگران مذهبی فراهم نیست و همه هم وطنان عزیز باید یاری رسانند تا این آیین ها بدون دخل و تصرف و محدودیت های فضا به انجام رسانده شود، بنابراین در این ایام قادر نیستیم پذیرای حضور گردشگران در روستا باشیم.

—ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد—

گردآوری توسط : آذربانو خ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مستی عشق نيست در سر تو
««« »»»
رو که تو مست آب انگوری

گردشگران عاشورا و تاسوعا به ابیانه نروند

TT / 53 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال