جزییات الزام شرکت‌های مشهور دولتی به «حسابرسی عملیاتی»؛ از هما تا نیکو +سند


به گزارش صبحانه، طبق ماده 218 قانون برنامه پنجم توسعه کلیه شرکتهای دولتی که فهرست آنها توسط دولت تعیین می‌شود و نیز شرکتهای پذیرفته ‌شده در بورس مکلفند از سال دوم برنامه (1390) و حداقل یک بار تا پایان برنامه، از طریق سازمان حسابرسی و یا مؤسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی حسب مورد در جهت افزایش صرفه اقتصادی، کارآیی و اثربخشی فعالیت شرکتها و افزایش قابلیت اعتماد گزارشهای مالی، نسبت به انجام حسابرسی عملیاتی اقدام نمایند.

البته این قانون تاکید کرده است شرکتهایی که بر اساس مصوبه دولت دارای طبقه ‌بندی باشند از شمول این ماده مستثنی می‌ شوند و  همچنین سازمان حسابرسی مکلف است چهارچوب و استانداردهای حسابرسی عملیاتی را ظرف شش ماه پس از تصویب این قانون تهیه و ابلاغ کند.

حسابرسی

بر این اساس، هیئت دولت به پیشنهاد شهریورماه امسال وزارت امور اقتصادی و دارایی، تعداد 40 شرکت دیگر را مکلف به حسابرسی عملیاتی کرده که این ابلاغیه در تاریح 18 مهرماه توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به علی طیب نیا ابلاغ شده است.

در میان اسامی این 40 شرکت می توان به راه آهن، هواپیمایی جمهوری اسلامی، بیمه مرکزی، بانک مرکزی، پست بانک، گاز استان تهران، بهینه سازی مصرف سوخت و بازرگانی نفت ایران (نیکو) اشاره کرد.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال