http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

درباره تصمیم جدید امریکا

درباره تصمیم جدید امریکا

رویاپردازی و آرمان‌خواهی از نیازهای ذاتی انسان و جامعه‌های انسانی است و بدون آنها شاید انگیزه کافی برای تحرک بیشتر نباشد. آرمان‌خواهی به آدمی و جامعه انسانی کمک می‌کند تا قوای خود را برای رسیدن به آن نقاط بالادست متمرکز کند و برنامه و نقشه بلندمدت تدارک ببیند. با این همه، اما اگر رویا و خیال‌پردازی آدمی با واقعیت‌های موجود فاصله و شکاف بسیار گسترده داشته باشد ممکن است در مسیر پیمودن راه به حیرت و سردرگمی برسد. جامعه‌های انسانی نیز چنین هستند و اگر برنامه‌های آنها کاملا ذهنی و بر پایه خیال‌های خام تدارک دیده شود به احتمال زیاد با بهت و سرگشتگی نرسیدن مواجه خواهد شد.

جامعه ایرانی اکنون به دلایل پرشمار که جای یادآوری آنها در این نوشته نیست، در میانه‌ رویا و واقعیت‌های سرسخت گیر افتاده است و این به ویژه در حوزه کسب و کار، معیشت شهروندان و اقتصاد کلان نمود بیشتری دارد.  همه ایرانیان از روستایی تا شهرنشین، از وزیر تا وکیل و از رییس دولت تا کارگردان می‌خواهند وضع بهتری داشته باشیم و آرزوها وتمناهایشان فراتر از چیزی است که امروز بر اقتصاد ایران سایه انداخته است. واقعیت‌های تلخ که از آمارها می‌توان طعم بدمزه آن را چشید اما چیز دیگری نشان می‌دهد. بخشی از واقعیت این است که از سال ۲۰۱۰ به این طرف میانگین رشد اقتصادی ایران نسبت به میانگین اقتصادهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور آسیایی و جهان پایین‌تر بوده و در دو سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بسیار پایین‌تر بوده است. این رشدهای پایین در سال‌های یادشده با تورم فزاینده همراه شده و در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ این نرخ به ۳۱ و ۳۵ درصد رسیده است.

آمارهای ارایه شده از سوی نهادهای معتبر نشان می‌دهد اگر اقتصاد ایران در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ رشدهای ۴ و ۴.۵ درصدی را تجربه کند باز هم تولید سرانه ایرانیان به رقم ۲۰۱۱ نمی‌رسد. یکی از دلایل کاهش رشد تولید ناخالص داخلی در سال‌های یادشده روند کاهنده و تاسف‌بار نرخ سرمایه‌گذاری در ایران است. یکی از دلایل رشدهای پایین سرمایه‌گذاری در ایران تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران بوده است که از نیمه دوم ۱۳۹۴ با سقوط قیمت نفت در جهان کامل شده است. این وضعیت را اگر در کنار سیاست‌های اقتصادی ناکارآمد ۸ سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ قرار دهیم باور شرایط سخت دولت روحانی به لحاظ کارشناسی قابلیت پذیرش بیشتری پیدا می‌کند.

بخش دیگری از واقعیت این است که امریکا نمی‌خواهد ایران در کوتاه‌مدت به امکانات جهانی برای عادی کردن زندگی اقتصادی‌اش دست یابد و از همه امکانات برای این خواسته‌اش استفاده می‌کند.

مقام های دولت یازدهم در برابر این اراده امریکایی‌ها چه کار می‌توانند انجام دهند؟ یک راه این است که همه اقدام‌های ۳ سال اخیر را دور ریخته و به نقطه صفر برگردیم که عقل سلیم و منطق نیرومند و همچنین تمایلات شهروندان این را نمی‌پذیرند. یک راه دیگر این است که از یک سو کسب و کار شهروندان را رونق دهیم و آنها را در شرایط امیدواری قرار دهیم و با رهبران دنیا صحبت کنیم تا فشار بیشتری بر رهبران امریکا وارد کنند. این کاری است که دولت یازدهم انجام داده و تا امروز نیز پیروز شده است. باز کردن روزنه‌های تازه برای عادی‌سازی دادوستد ایران با دنیا از طرف امریکایی‌ها در دو، سه روز گذشته نشان می‌دهد که منطق و روش و استراتژی دولت مستقر پیروز بوده است.

نکته دیگر اما این واقعیت است که باز کردن روزنه‌هایی از قبیل رفتار اخیر امریا و حتی برداشتن همه موانع و سدهای پیش روی دادوستد ایران با جهان به معنای این نیست که از این پس به سرعت تنگناها برطرف و گره‌ها باز می‌شوند. دنیای امروز پر از رقابت‌های نفس‌گیر برای بالاتر رفتن از پله ترقی جهانی و به دست آوردن سهم بیشتر از تجارت و اقتصاد جهان است و ایران در شرایط پس از حذف همه تحریم‌ها و موانع به صف شروع رقابت رسیده است. منتقدان دولت و همچنین اعضای محترم دولت و هواداران آنها نباید این واقعیت‌ها را نادیده گرفته و دامنه توقعات و خوشی‌های زودگذر را گسترده سازند.

منبع: روزنامه اطلاعات

منبع: ساعت 24
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
فیل اسپنسر: اسکورپیو پیشرفت بسیار خوبی دارد
استخدام کارشناس امور اداری،حسابدار،برنامه نویس در کرج
فیلم جوانب والیبال پارسه ۳ ۰ هاوش شهرداری تبریز ۳ ۱ شهرداری اراک ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم نخستین پاس ستارگان بزرگ بسکتبال در NBA
روزنامه استخدامی استان همدان |پنج شنبه ۶ آبان ۹۵
کیلیپ فیلم جریمه بازیکن با کارت زرد بدلیل کتک خوردن از جیمی جامپ +(برنامه ۹۰)دانلود
فیلم آهنگ بانشاط ترکی اصل (حقیقتا زیبا ) ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم bfaz ( آپارات ) -دانلود و پخش
تست نفوذ در استان سمنان از سوی دستگاه های امنیتی انجام خواهد شد
استانداردسازی سالن های غذاخوری در عرصه غذاهای سنتی و بومی
نخستین نامه وزارتی ام لایروبی اروند بود/کار بسیار سخت و پیچیده ای است
کنسرسیوم ایمن سازی زیرساخت های صنعتی کشور تشکیل شد
بستگان دانش آموز یاسوجی با سلاح سرد به معلم و سرایدار مدرسه حمله کردند
خطر محرومیت برای دو بازیکن پرسپولیس
آسیب هایی که تکنولوژی به سلامتی می زند
آموزش و پرورش نقش بسیار ممتازی را در توسعه روستاها بر عهده دارد
تجهیز جمعیت هلال احمر به ۶ فروند بالگرد
راهپیمایی عظیم اربعین تجلی قدرت اسلام و عشق حسینی است
اعتبار گواهینامه استاندارد ایران در جهان تا سال آینده/ حمایت از تولیدکنندگان پایبند به اصول استاندارد
کلیپ فیلم وقتی یه نفر ناراحتت میکنه چکار میکنی؟نظرسنجی
تبلیغات