http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

اظهارات وکیل بابک زنجانی در باره شرکت هواپیمایی موکلش در ترکیه

اظهارات وکیل بابک زنجانی در باره شرکت هواپیمایی موکلش در ترکیه

بخشی از این مصاحبه را می خوانید:

آقای کوهپایه‌زاده، تا این لحظه چه مقدار از بدهی بابک زنجانی به شرکت نفت پرداخت شده است؟

اصل بدهی آقای زنجانی، طبق رأی شعبه «15» دادگاه انقلاب، کمتر از دو میلیارد یورو، یعنی معادل هشت هزار میلیارد تومان است. از این هشت هزار میلیارد تومان، براساس اعلام دادستان، ‌اموال داخلی آقای زنجانی به شرکت نفت واگذار شد که دو هزار میلیارد تومان از این بدهی پرداخت شد.

اموال خارج از کشور زنجانی در چه وضعیتی است؟ همواره اخبار متفاوتی از میزان دارایی‌های او منتشر می‌شود و بسیاری از آنها مورد تأیید قرار نمی‌گیرد؛ روند پیگیری این اموال در چه وضعیتی است؟

اخیرا آقای زنجانی دو وکالت رسمی به شرکت نفت دادند؛ یکی درباره اموالشان در ترکیه است، یکی هم در ارتباط با اموالشان در دوبی؛ البته رقم دقیق این اموال، نیازمند بررسی دقیق‌تری است اما به نظر می‌آید اگر این اقدامات به نتیجه برسد، رقم قابل توجهی را در بر بگیرد.

این دارایی‌ها در این دو کشور به چه صورت است؟

در ترکیه، یک خط هواپیمایی معتبر متعلق به آقای زنجانی است و در دوبی هم از یک شرکت نفتی طلب داریم چون به آنها نفت فروختیم اما بعد از آنکه آقای زنجانی گرفتار شد، آنها سوءاستفاده کردند و بخشی از مطالبات نفتی آقای زنجانی را پرداخت نکردند و بعد هم او راهی زندان شد.

  درحال‌حاضر، امکان پیگیری  این مطالبات  وجود دارد؟

وکالتنامه‌هایی که اخیرا آقای زنجانی داد، شرکت نفت را قادر می‌کند که بتواند اقدامات قانونی برای وصول این مطالبات، فروش اموال و پیگیری موضوع در دادگاه‌های آن کشورها را انجام بدهد؛ این مطالبات هم رقم قابل‌توجهی خواهد شد.

اگر این پیگیری‌ها به نتیجه برسد، چه میزان از بدهی شرکت نفت پرداخت خواهد شد؟

به نظر می‌رسد اگر به نتیجه برسد، رقم قابل‌توجهی در حدود همان دو هزار میلیارد تومان خواهد شد.

بااین‌حال، اگر پیگیری‌های ترکیه و دوبی به سرانجام برسد و در نهایت، همان دو هزار میلیارد تومان به دست‌آید، با احتساب دو هزار میلیارد تومان اموال داخلی، باز هم نیمی از بدهی زنجانی باقی می‌ماند.

فعلا همین‌طور است اما او ماه‌هاست در انفرادی به سر می‌برد و دستش کوتاه است؛ امانتداران زنجانی در خارج از کشور سوءاستفاده می‌کنند و به اموال او تعرض کردند؛ مثلا در ترکیه، اموالی مورد سوءاستفاده قرار گرفت. همین دو هزار میلیارد تومان از اموال داخلی را هم خود آقای زنجانی، پیش از رأی قطعی به وزارت نفت وکالت داد و نشان می‌دهد که او در جهت تخفیف خسارات وارده، تلاش می‌کند.

یعنی فکر می‌کنید اراده‌ای برای پرداخت بدهی وجود دارد؟

هیچ‌کس بیشتر از خود بابک زنجانی، دلش نمی‌خواهد که این پول زودتر بازگردد چون او آدم باهوشی است و می‌داند که اگر این پول برگردد، قطعا در سرنوشت قضائی‌اش تأثیر مهمی خواهد داشت و من شهادت می‌دهم کسی که اعتبارات بین‌المللی‌اش به‌هرحال مخدوش شده، ارتباطاتش با دنیای خارج قطع شده، برخی از اموالش مورد سوءاستفاده امانتدارانش قرار گرفته، تا این لحظه، به‌نظرم واقعا حسن‌نیت داشته و همکاری لازم را انجام داده و اگر تا حالا کل بدهی‌اش پرداخت نشده، دلیلی غیر ‌از تمایل موکلم دارد؛ اگر یک نفر بخواهد این پول برگردد، خود بابک زنجانی است.

درباره ترکیه، شما سال گذشته گفته بودید که قدرت تنجل، شریک بابک زنجانی در ترکیه، دو هزار میلیارد تومان از اموال او را بالا کشیده و از طریق اینترپل، پیگیر این مسئله هستید، این مسئله پیگیری شد؟

بله، این مسئله پیگیری شد و دوستان شرکت نفت پیگیر این موضوع بودند، چون آقای زنجانی به شرکت نفت وکالت داده و امیدواریم ماحصل این تلاش‌ها بازگشت پول به خزانه دولت باشد.

یعنی آن شکایت به سرانجام رسیده است؟

البته زمانی می‌توانیم بگوییم به نتیجه رسیده که پول را در خزانه دولت ببینیم اما به‌عنوان کسی که مطلع هستم و می‌دانم که آقای زنجانی، فروردین امسال وکالت لازم را به شرکت نفت داد، امیدوار هستم که این پول به‌زودی به ایران برگردد.

با توجه به ارزیابی‌ها، به‌هرحال فقط نیمی‌ از بدهی بابک زنجانی پرداخت می‌شود، برای باقی‌مانده این بدهی یعنی حدود چهار هزار میلیارد تومان، آیا اساسا بابک زنجانی، اموال دیگری هم دارد که بتواند این بدهی را پرداخت کند؟

سؤال خوبی است؛ ببینید شرکای خارجی آقای زنجانی، رسما به قوه قضائیه نامه نوشتند و اعلام کردند که اگر قرار بازداشت به قرار وثیقه تبدیل شود، حاضر هستیم این وثیقه را تودیع کنیم؛ آنها با علم به اینکه وثیقه بیش از هشت هزار میلیارد تومان خواهد بود و در دنیای تجارت، ‌کسی این رقم را به‌عنوان وثیقه تقبل می‌کند که یقینا منافع داشته باشد و به این معنی است که حتما آقای زنجانی در خارج از کشور، پول، ملک، اعتبار و مراوداتی داشته که آنها حاضر هستند این رقم را متقبل شوند. ما از آنها خواهش کردیم که به ایران بیایند و این مطلب را در داخل کشور هم به مراجع قضائی، به صورت حضوری منتقل کنند، ‌که این کار انجام شد.

آنها به ایران سفر کردند؟

بله، به ایران سفر کردند و همین مسئله را به‌صورت حضوری منتقل کردند. با این حال، من احساس می‌کنم به‌عنوان کسی که هم برای دفاع از موکل و هم برای استیفای حقوق بیت‌المال دغدغه دارم، به نظر من، بهترین راه این است که قانون اجرا شود. براساس قانون، صراحتا اعلام شده که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی، نمی‌توانیم متهمی را که مجازاتش حکم اعدام است، با قرار بازداشت موقت در زندان نگه‌داریم و موظف هستیم قرار را به وثیقه تبدیل کنیم.

وقایع اتفاقیه

منبع: ساعت 24
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
انصارالله: موشک هایمان به سمت فرودگاه جده می رفت نه مکه
کارلوس کی روش: جناب آقای عابدینی! بی شجاعت می باشید
واکنش کی روش به عدم حضور عابدینی در فدراسیون؛ او شهامت نداشت
برنامه دیدارهای تیم فوتبال جوانان ایران در تورنمنت کره جنوبی
کی روش: عابدینی شهامت حضور در فدراسیون را نداشت/تاج گفت او در تیم ملی فردی غیرمسئول است
سیر چه خاصیت هایی دارد؟
استخدام راننده با ماشین سواری جهت سرویس کودکان
تقسیم بالای سود بین سهامداران، تامین مالی بنگاهها را تهدید می کند
موکب شیرمرد دجیل در چذابه برپا می شود
مستند پیاده روی اربعین « از شلمچه تا کربلا » ساخته می شود
ایجاد بیش از ۳۵۰۰ فرصت شغلی در مشاغل خانگی
تیم داوری مصاف هدف پویان جوان قم با ذوب آهن مشخص شد
تشریح برنامه های هفته بسیج دانش آموزی در لنده
هدف و رسالت اصلی بسیج سازندگی تلاش برای آبادانی مناطق محروم است
مرمت کاروانسرای «قانلو بلاغ» گرمی با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد
لزوم توانمندسازی نیروهای انسانی دوره ابتدایی در مدارس سمنان
مراسم اولین سالگرد شهادت محمدرضا عسکری فرد در مسجد جامع خرمشهر
این زن حقش را میخواهد و عکس های مراسم اکران این فیلم
سریال مردگان متحرک با استقبال بی نظیر بازگشت
از بازیکنان جوان تیم راضی نیستم/ از حرف هایم سوءبرداشت شده است
تبلیغات