http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

توجه پیامبران به مقام سیدالشّهدا علیه السلام

توجه پیامبران به مقام سیدالشّهدا علیه السلام

با دیگران به اشتراک بگذارید

توجه پیامبران به مقام سیدالشّهدا علیه السلام

اگر چه مقام و منزلت هر نبی و ولی ، به مقدار توجّه او به مقام درخشانت است و رسول اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم و ائمّه ی اطهارعلیهم السّلام به وراثت از آن حضرت، به لحاظ توجّه تامّ به آن مقام، اشرف و افضل از همه ی پیامبران علیهم السّلام هستند ولی در روایات بسیاری است که حضرت سیدالشهداء از اول خلفت آدم تا خاتم علیهم السلام توجه خاصی به امام حسین علیه السلام داشته اند.

تصویر و عکس توجه پیامبران به مقام سیدالشّهدا علیه السلام

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، در روایات بسیاری است که سیدالشّهدا- علیه السّلام- از اوّل خلقت آدم- علیه السّلام- تا خاتم انبیا- صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم- نکته توجّه خداوند، انبیا و اوصیا- علیهم السّلام- قرار گرفته و آنان از وی یاد نموده اند.[۱] این چه خصیصه ای است که نه تنها پیش از ولادتش، که پس از ولادت و شهادت او، معصومان- علیهم السّلام- درباره ی او سخن ها نقل کرده اند؟

نه تنها در لسان معصومان- علیهم السّلام- که پس از شهادت او، همه ی موجودات مادّی و مجرّد؛ جنّ، انس و ملایکه؛ زمین و زمان و. .. بر او گریه کرده و او را به تعظیم یاد می کنند؟

در زیارات و روایاتی که درباره ی سیدالشّهدا- علیه السّلام- وارد شده است، جریان تأثّر موجودات عالم از واقعه ی شهادت آن حضرت، از جایگاه خاصّی برخوردار است، به گونه ای که در کمتر زیارتی از سیدالشّهدا- علیه السّلام- است که به این مسأله اشاره نشده باشد، مثلًا در زیارت عاشورا- که از سرشناسترین زیارت های امام حسین – علیه السّلام- است- می خوانیم:

«یا أَبا عَبْدِاللَّهِ، لَقَدْ عَظُمَتِ الرَّزِیةُ وَ جَلَّتِ الْمُصِیبَةُ بِک عَلَینا وَ عَلی جَمیعِ أَهْلِ السَّمَواتِ وَ الْأَرْض.»[2]

یا ابا عبداللَّه، سوگ و مصیبت تو بر ما و بر همه ی اهل آسمان ها و زمین، عظیم و سنگین است.

این فصل اطراف خصائص سیدالشهدا- علیه السّلام- که یکی از آن ها موضوع تأثّر و حزن موجودات نسبت به وی می باشد، منعقد شده است؛ تا از این طریق خوانندگان محترم نظری اجمالی به مقام و منزلت آن بزرگوار داشته باشند.

تأثیر توجّه به مقام درخشانت در اعمال

اگر چه مقام و منزلت هر نبی و ولی ای، به مقدار توجّه او به مقام درخشانت است و رسول اکرم- صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم- و ائمّه ی اطهار- علیهم السّلام- به وراثت از آن حضرت، به لحاظ توجّه تامّ به آن مقام، اشرف و افضل از همه ی پیامبران- علیهم السّلام امّا باید توجّه داشت که توجّه هر انسانی به مقام درخشانت و ولایت خویش، آثاری در نمایان ساخته شدن اعمال عبادی، قلبی و جوارحی او دارد که اگر مقتضای ظهور آن، به حسب موقعیت وقتی، در او به وجود آید و بتواند آن آثار را در مرحله ی عمل نمایان کند (به هر اندازه که بتواند و یا شرایط اقتضا کند)، برای او در بهشت و عالم اعلی، مقام و منزلت به دست خواهد آمد؛ زیرا با توجّه به کتاب و سنّت، آن چه در آخرت به هر کس داده می توان، به حساب پیاده کردن داشته ها و کمالات فطری و ظهور دادن اعمال در این عالم است؛ نه به حساب داشته و مستقرّ بودن بر فطرت توحید و ولایت.

در این قاعده، فرقی بین نبی و ولی و دیگر مؤمنان- که به پیروی از آنان در بر می داری کمالات می شوند- نیست. مثلًا تسلیم و توکل و رضا و. ..- که ظهورش از آثار مقام درخشانت است – به هر اندازه که در شخص نمایان ساخته شود، برای او مقام و منزلت معنوی بالاتری در بهشت (علاوه بر آن چه به سبب حفظ مقام درخشانت و فطرتش دارد) خواهد بود.

به واژه دیگر، مقامات و درجاتی که پروردگار به انبیا و اولیا- علیهم السّلام- و تابعان قرار می داری آن ها در قیامت عطا می فرماید، صرفاً به لحاظ حفظ کمالات و عنایات معنوی و فطری الهی نیست؛ بلکه حفظ و اظهار آثاری که در عالم عنصری و مادّی از وسایل آن کمالات است، نقش جداگانه ای در رسیدن به درجات مناسبتر معنوی و آثار بهشتی دارد. مثلًا کسی که قوّه ی شجاعت و سخاوت و ایثار و دیگر صفات نیکو را داشته، ولی کامیاب به پیاده کردن آن ها نشده باشد، با فرد دیگری که علاوه بر داشتن آن صفات، آن ها را ظهور داده باشد، در بر می داری درجه ی یکسان نیستند و دوّمی، ارزشی فوق اوّلی دارد.[۳]

پی نگاشت ها

[۱] ر. ک: بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۲۳، باب ۳۰.

[۲] کامل الزیارات، باب ۷۱، ص ۱۷۶، از روایت ۸.

[۳] سعادت پرور، على، فروغ شهادت، ۱جلد، احیاء کتاب – تهران، چاپ: سوم، ۱۳۸۸ ش.

انتهای پیام /

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
حرف‌های جنجالی اکبر عبدی درباره شریفی‌نیا و فراستی/فراستی 100 هزار تومانم را پس نداده
تاثیرات مثبت نوشیدن روزانه آب
دانلود آهنگ جدید امین به نام دختر بندر
تکذیب ضرب و شتم دانش‌آموز در خدابنده
جدیدترین آمار فروش فیلم‌های سینمایی؛فروشنده 12 میلیاردی شد
استخدام بازاریاب محصولا بهداشتی در شرکت بدیع بهداشت آمیتیس
داستانک: میخ های روی دیوار
سورپرایز ویکی‌لیکس برای شریک انتخاباتی کلینتون
اگر قدرت مورچه در انسان بود با چه‌سرعت و قدرتی راه می‌رفت؟
عکس جالب از کودکی رضا صادقی
شمخانی: تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه در سرازیری شکست قرار گرفته‌اند
ریزر از لپ‌ تاپ ۱۷ اینچی گیمینگ خود رونمایی کرد
حادثه‌ در سرزمین موج‌های خروشان مشهد
استخدام کارشناس فروش فروشگاه در شرکت مادوی در تبریز
شهاب حسینی در فیلم قیصرِ ۱۳۹۵ +تصاویر
تقدیر روحانی از 3 وزیر مستعفی
کمپانی نیسان، میتسوبیشی را خرید
۱۰ هزار ایرانی مبتلا به بیماری «راه ابریشم»
یکسان سازی نرخ ارز به زودی
تاکید اتاق بازرگانی بر تک نرخی کردن ارز