روایت استاد دانشگاه آلاباما از دو دوزه‌بازی آمریکا در برجام


کیهان: دانیل جوینر حقوقدان و استاد دانشگاه آلاباما که کتاب «برنامه هسته‌ای ایران و قوانین بین‌المللی» را به نگارش درآورده، ضمن سخنانی در اندیشکده چتم هاوس لندن تصریح کرد: براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به تمام تعهداتش پایبند بوده است.
 
وی گفت: هر چند طرف غربی در 16 ژانویه سال جاری به تعهداتش در چارچوب ضمیمه دوم برجام با عنوان «تحریم‌ها و تعهدات مرتبط با آنها» جامع عمل پوشاند اما در بخشی از برجام اشاره شده که آمریکا و اتحادیه اروپا بایستی از هرگونه مداخله‌ای درخصوص بهره‌برداری کامل ایران از منافع لغو تحریم اجتناب کرده و گام‌های مثبتی را برای اطمینان از اینکه ایران بتواند به بازار تجاری، مالی و فناوری دنیا دست پیدا کند، برخواهند داشت.
 
این کارشناس حقوقی بیان داشت: این تعهدات مثبت از سوی طرف غربی مشکل‌ساز شده است و اکنون سؤال اینجاست که آیا آمریکا گام‌های مثبتی را در راستای تعهداتش برداشته است یا خیر. وی گفت: «آنچه آمریکا تاکنون صورت داده، این بوده است که وزیر خارجه‌اش را به کشورهای مختلف اعزام کرده تا به بانک‌های خارجی به ویژه اروپایی بگوید که کار کردن با ایران در چارچوب برجام مشکلی ندارد. این در حالی است که بانک‌های خارجی به خوبی می‌دانند که نقض قوانین آمریکا، به معنای دریافت جریمه‌های سنگین از سوی وزارت دادگستری و خزانه‌داری این کشور است. جوینر گفت: آنچه آمریکا بایستی صورت دهد، این است که وزارت دادگستری‌اش دستورالعملی را صادر کنند که در آن چارچوب همکاری‌های اقتصادی با ایران به صورت شفاف مشخص شده و به بانک‌های بین‌المللی اطمینان دهد که تعامل تجاری با ایران براساس ضوابط مشخص شده، بلامانع است.

[ منبع این خبر سایت رجا می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال