جوانی که با دست خالی اولین مدرسه شبانه روزی حفظ قرآن مشهد را راه اندازی کرد/ تربیت ۲۳ حافظ کل قرآن در یکسال


با دیگران به اشتراک بگذارید

جوانی که با دست خالی اولین مدرسه شبانه روزی حفظ قرآن مشهد را راه اندازی کرد/ تربیت ۲۳ حافظ کل قرآن در یکسال

خبرگزاری فارس: جوانی که با دست خالی اولین مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن مشهد را راه‌اندازی کرد/ تربیت ۲۳ حافظ کل قرآن در یکسال

مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن کریم ثامن‌الحجج(ع) مشهد مقدس سال گذشته با همت یک جوان مشهدی که در مدارس بیت‌الاحزان حافظ‌ کل قرآن شده بود، راه‌اندازی و در اولین سال فعالیت خود ۲۳ حافظ کل قرآن کریم تقدیم جامعه اسلامی کرد.

خبرگزاری فارس، مهدی احمدی: کانون قرآنی بیت‌الحزان حضرت زهرا(س) یکی از مؤسسات کامیاب در حوزه حفظ قرآن کریم است که اولین مدارس شبانه‌روزی حفظ قرآن کشور با همت این کانون راه‌اندازی شده است.

یکی از این مدارس مدرسه ثامن‌الحجج(ع) مشهد مقدس است که در اولین سال فعالیت خود ۲۳ حافظ کل قرآن کریم تربیت کرد.

برای آشنایی بیشتر با این مدرسه حفظ قرآن دقایقی را با محمد مروج کاشانی مدیر مدرسه قرآن ثامن‌الحجج(ع) به گفت‌وگو نشستیم.

خود را شناسانید؟

محمد مروج کاشانی هستم متولد ۱۳۶۸ مشهد مقدس.

چه وقتی حافظ کل قرآن شدید و چه شد به فکر راه‌اندازی مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن افتادید؟

سال تحفیظی ۹۲، ۹۳ در لای‌خرمی حافظ کل قرآن شدم

من سال ۹۳-۹۲ با حضور در مدرسه امام حسن مجتبی(ع) واقع در روستای لای‌خرمی از توابع استهبان حافظ کل قرآن شدم و پس از آن با توکل بر خدا و امام رضا(ع) بر آن شدم در شهر خودم یعنی مشهد یک مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن راه‌اندازی کنم.

آشنایی با بیت‌الاحزان

با بیت‌الاحزان به چه صورت آشنایی پیدا کردید؟

آن زمان در نشست استاد «حسین آمنا» که در مشهد قرائت درس می‌داد شرکت کردم و در نشست وی با یک کلاس حفظ آشنایی پیدا کردم و آنجا حفظ را آغاز کردم، اما به خاطر مشغله کاری و دوری مسیر، طی یک سال و نیم فقط توانستم ۳۸ صفحه از قرآن را حفظ کنم.

در آن کلاس حفظ یکی از دوستان بود که هرگاه استاد از او اشکال می‌گرفت، آزرده می‌شد و می‌گفت: من می‌روم بیت‌الاحزان، چندین بار این حرف را تکرار کرد و من کنجکاو شدم و از او پرسیدم این بیت‌الاحزان چیست که هربار استاد ایرادی از تو می‌گیرد می‌گویی من می‌روم بیت‌الاحزان.

روز آخر ثبت‌نام با بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) آشنایی پیدا کردم

وی گفت: بیت‌الاحزان مکانی است در شیراز که به صورت شبانه‌روزی طی یک سال شما را حافظ کل قرآن می‌کند، البته نقل نکرد که این جا در استهبان است. من هم رفتم در اینترنت جست‌وجو کردم و سایت کانون را یافتم، جالب است دیدم درست روز آخر مهلت ثبت‌نام مدارس شبانه روزی حفظ قرآن است. ثبت‌نام اولیه را به انجام رساندم و بعد با یکی از دوستان برای گفت و گو و به صورت حضوری به استهبان رفتیم و آنجا متوجه شدیم سال آخری است که ما می‌توانیم در مدارس حضور یابیم.

با دیدن مدارس شبانه‌روزی و حال و هوای بیت‌الاحزان کارم را ول کردم و راهی شدم

دیدن مدارس شبانه‌روزی و حافظان قرآن و فضای بیت‌الاحزان انگیزه زیادی برای حضور در مدرسه حفظ در من بوجود آورد پس بر آن شدم کارم را ول کرده و در مدارس حفظ قرآن بمانم.

آقایان نصیری و قیصری مسئول گفت و گو از افراد بودند و از من آقای نصیری گفت و گو گرفت. بعدها در پرنده‌ام دیدم نگاشته بود به خاطر سن زیاد و نبود تسلط مردود است. اما آقای قیصری نگاشته بود تجدیدنظر شود. همین پاراف آقای قیصری سبب شد تا به دوره امتحانی راه یابم و در دوره امتحانی نفر سوم شدم. در دوره امتحانی ۲.۵ جز حفظ شدم و پس از آن یک سال در مدرسه بودم به لطف خدا حافظ کل شدم.

روندی که باعث راه‌اندازی مدرسه حفظ قرآن مشهد شد

از مدرسه مشهد بگویید آنجا را به چه صورت راه انداختید؟

پس از پایان حفظ به مشهد بازگشتم و به کارم ادامه دادم تا اینکه دوستان بیت‌الاخزان با من تماس گرفته و از من خواستند یک وقت ملاقات از آقای علم‌المهدی بگیرم، من هم به واسطه یکی از دوستان توانستم که از آقای علم‌الهدی وقت ملاقات بگیرم.

به لطف خدا و با دست خالی طی ۶ ماه مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن را راه‌اندازی کردیم

در همان دیدار حاج آقا شاهسونی به من سفارش کرد به عنوان مدیر بیت‌الاخزان در منطقه خراسان رضوی کار کنم و از همان روز یک جرقه در ذهنم خورد که باید حتماً یک مدرسه حفظ راه‌اندازی کنم. آن زمان فقط ۶ ماه تا آغاز سال تحفیظی تازه فرصت بود و به لطف خدا دی‌ماه ۹۳ گفتمان اولیه با آقای شاهسونی انجام شد و تیر‌ماه ۹۴ قرآن‌آموزان کار خود را در مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن مشهد آغاز کردند.

برای حفظ قرآن یکسال مرخصی بدون حقوق گرفتم و برای راه‌اندازی مدرسه کارم را ول کردم

شغل شما چه بود و با توجه به دغدغه‌های زیاد مدرسه شبانه‌روزی حفظ به چه صورت قادر بودید هم فعالیت کنید و هم مدرسه را راه‌اندازی کنید.

آن زمان عضو سپاه مدافعان انقلاب اسلامی بودم و برای حفظ قرآن یکسال مرخصی بدون حقوق گرفتم و وقتی که بر آن شدم مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن دایر کنم با سپاه تسویه حساب کردم و تمام وقت مشغول امور راه‌اندازی مدرسه شدم.

هزینه‌های راه‌اندازی مدرسه را به چه صورت تأمین کردید چون یکی از سنت‌های بیت‌الاحزان این است که باید مؤسس شعبه یا مدرسه خودش همه هزینه‌ها را تأمین کند.

از روز اول همه معضلات بیت‌الاحزان را می‌دانستم و از همان زمان بنا را بر این قرار دادم که حتی یک ریال هم از آقای شاهسونی توقع پول نداشته باشم چون می‌دانستم که با معضلات مالی فراوانی روبه‌رو است.

با همه معضلات در دلم یقین داشتم معضلات مالی حل می‌شود

اما در دلم یقین داشتم که خداوند همه چیز را فراهم می‌کند بر طبق آیه ۶ سوره مبارکه هود می‌دانستم که خداوند روزی مدرسه را می‌رساند. حتی با خود گفتم اگر کار به بن‌بست رسید و قادر نبودم مدرسه را اداره کنم با پای برهنه به حرم امام رضا(ع) می‌روم و راه حل معضلات را از امام رئوف می‌خواهم. باور کنید ذره‌ای از معضلات مالی به وحشت افت نداشتم.

اکنون به لطف خدا به کلکسیون بیت‌الاحزان وابستگی تعلیمی داریم اما از نظر مالی کاملاً مستقل هستیم.

جا مدرسه با مدد اوقاف آماده شد

واضح بگویید جا و امکانات مدرسه به چه صورت جور شد؟

آقای شاهسونی سال ۹۴ آقای شرفخانی معاون فرهنگی سازمان اوقاف را برای بازدید از نقش رحله به فسا آوردند و وی با دیدن فعالیت‌های کانون در زمینه حفظ به مدیران کل اوقاف استان‌ها نامه زدند که برای راه‌اندازی مدارس حفظ قرآن بقعه شناسانند.

ما هم از اوقاف استان پی‌گیری کردیم، یکی از فرماندهان خودم که پس از بازنشستگی در اوقاف مشغول فعالیت به عنوان کارشناس بود بقاع متبرکه استان را شناساند و بقعه امامزاده عبدالله بن موسی الکاظم(ع) در چناران واقع در ۳۵ کیلومتری مشهد برای افتتاح مدرسه برگزیده شد. متولی امامزاده شخصی به نام آقای گلمکانی بود که فردی مؤمن، متدین و فعال در امور مذهبی بود و در بر می داری فرزندان مؤمن و خانواده‌ای انقلابی و ولایی بودند.

با مدد خیران و وام اوقاف ۲۰۰ میلیون تومان برای راه‌اندازی و تجهیز مدرسه آماده کردیم

به هر حال جا را اوقاف به ما داد و کار ما برای ساخت بنای دیگری در کنار جا اوقاف آغاز شد، زیرا فضا برای مدرسه کم بود. کار را کم‌کم به مدد خیران شروع کردیم به هر دری می‌زدیم و از طریق دوستان در مشهد و آقای گلمکانی با خیرانی آشنایی پیدا کردیم و مدد گرفتیم، ۵۰ میلیون تومان هم مدیر کل اوقاف استان وام قرض‌الحسنه به ما داد و به لطف خدا با هزینه ۲۰۰ میلیون تومان مدرسه راه افتاد و سعی ما از همان ابتدا این بود که هر چیز را از خوب ترین جنس برای مدرسه آماده کنیم.

سال اول ۲۳ قرآن‌آموز به سوی خود کشیده شدند که همه آنها حافظ کل شدند

سال اول چندین قرآن‌آموز به سوی خود کشیدید؟

سال اول ۱۲۰ نفر ثبت‌نام کردند، ۷۵ نفر در گفت و گو قبول شدند و به دوره امتحانی فرا رسیدند و در دوره امتحانی ۲۳ نفر گزینش شدند بنابر این دوره یکساله را با این افراد شروع کردیم و به لطف خدا همه ۲۳ نفر حافظ کل شدند.

برای سال دوم ۲۹ نفر در دوره یکساله حور دارند

امسال چندین نفر جذب مدرسه شدند؟

امسال ۲۶۰ نفر ثبت‌نامی داشتیم که ۱۶۰ نفر به دوره امتحانی راه کشف کردند و در سه جا دوره امتحانی را برای این افراد آغاز کردیم و پس از ۲ ماه دوره امتحانی ۲۹ نفر گزینش عمده شدند. گزینش عمده را آقای قیصری انجام می‌دهد و در این زمینه سخت‌گیر است زیرا کار حفظ یک ساله کار دشواری است و وی افرادی را انتخاب می‌کند که از نظر ذهنی و جسمانی توان حفظ قرآن طی یک سال را داشته باشند.

ظرفیت مدرسه شما چقدر است؟

ما ظرفیت‌ پذیرش ۴۰ نفر را اکنون داریم اما فضای مدرسه به شرط گسترش می‌‌تواند جوابگوی ۱۰۰ قرآن آموز باشد.

البته ۷ هزار متر زمین آقایی با آب و برق وقف کانون بیت‌الاخزان کرده‌اند که حدود ۳ میلیارد ریال ارزش دارد و باید مدرسه را به آنجا ببریم و قصد داریم در فرا رسنده آپارتمانی با ظرفیت ۲۰۰ قرآن‌آموز آنجا احداث کنیم.

استعداد‌های حفاظ را شناسایی و پس از تثبیت محفوظات آنها را بکار‌ می‌گیریم

یکی از سیاست‌های بیت‌الاخزان تربیت نیروی انسانی است شما از این ۲۳ نفر که حافظ کل شده‌اند چندین نفر را به عنوان مربی و یا کسی که بتواند شعبه‌ای راه‌اندازی کند. جذب کرده‌اید؟

اتفاقاً سیاست کانون این است که در سال پس از حفظ هیچ قرآن‌آموزی را جذب فعالیت نکند. زیرا باید قرآن آموز طی یکسال محفوظات را تثبیت کند، ما فعلاً برای تثبیت حفظ این افراد برنامه‌‌ریزی کرداه‌ایم و کسانی که حفظ قوی‌تری دارند را برای مسابقات آماده می‌کنیم و کسانی که افراد مستعد در زمینه‌های اجرایی هستند را هم تشخیص دادیم تا در برنامه‌‌ پس از تثبیت از آنها بهره گیریم.

این را هم نقل بکنیم ۱۷ نفر از ۲۳ نفر حافظ قرآن ما طلبه هستند و یکی از اهداف عمده آنها ادامه تحصیلات حوزوی است، اما در کنار آن قرآن را هم رها نکرده‌اند، درکل با همه حفاظمان ارتباط داریم و استعدادهای آنان را شناسایی و تفکیک و برای سال‌های فرا رسنده آنها برنامه داریم.

اولویت زندگی‌ام رونق مدرسه حفظ قرآن مشهد است اما دوست دارم در مسابقات هم شرکت کنم

خود شما یک سال زحمت کشیده‌اید قرآن را حفظ کرده‌اید آیا با این همه مشغله محفوظات را مرور می‌کنید؟ همچنین قصد شرکت در مسابقات ندارید؟

من با توجه به اینکه شغلم را ول کرده و همه زندگی‌ام را بر این کار گذاشته‌ام، اولویت اولم رونق مدرسه حفظ قرآن ثامن الحجج(ع) است. متأسفانه در ایران آنگونه که در شأن قرآن است به آیات الهی رسیدگی نمی‌شود و کار رسیدگی به مدرسه و تأمین هزینه واقعاً سخت است، گاهی می‌شود ۲۰ ساعت در شبانه‌روز درگیر کار هستیم.

اما با همه این صحبت‌‌‌ها برای تثبیت محفوظات و شرکت در مسابقات انگیزه زیادی دارم و امیدوارم بتوانم با مرور محفوظات و کار و تلاش هم در اداره مدرسه کامیاب باشم و هم بتوانم در مسابقات قرآن بدرخشم.

الان محفوظات را مانند روزهای اول فارغ‌التحفیظی در ذهن دارید یا ضعیف‌تر شده است؟

قطعاً ضعیف‌تر شده، اما به هر حال تا حدی مرور دارم و اگر مدتی وقت قرار بدهم مثلاً برای یک جزء ۴ ساعت وقت قرار بدهم می‌توانم آن جزء را با نمره ۱۰۰ بخوانم.

متأهل هستید؟

بله، حدود یک سال است که به واسطه یکی از دوستان با یک خانواده مؤمن مذهبی آشنایی پیدا کردم، البته عقد کرده‌ایم و هنوز زندگی را آغاز نکرده‌ایم.

در پایان حرفی دارید؟

ابتدا خداوند متعال و اهل‌بیت(ع) را شاکرم که راه زندگی‌ام را در زمینه ترویج فرهنگ قرآن گذاشتند.

از زحمات حجت‌الاسلام شاهسونی برای راه‌اندازی کلکسیون بیت‌الاحزان و تلاش برای جذب جوانان به قرآن تشکر می‌کنم.

امیدوارم روزی برسد مسئولان کشور خصوصاً مسئولان فرهنگی بتوانند دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت ترویج فرهنگ قرآن در بین مردمان را درک کنند و نیرو و سرمایه‌های کشور را به این راه هدایت کنند.

——————————-

متن از : آرمين غ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اعتمادی نيست بر کار جهان
««« »»»
بلکه بر گردون گردان نيز هم

جوانی که با دست خالی اولین مدرسه شبانه روزی حفظ قرآن مشهد را راه اندازی کرد/ تربیت ۲۳ حافظ کل قرآن در یکسال

TT / 206 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات