«آندره وایدا» فیلمساز برجسته لهستان درگذشت


با دیگران به اشتراک بگذارید

«آندره وایدا» فیلمساز برجسته لهستان درگذشت

خبرگزاری فارس: «آندره وایدا» فیلمساز برجسته لهستان درگذشت

«آندره وایدا» که در آثارش دولت سرکوب‌گر کمونیست را در مقابل حسرت آزادی نشان می‌داد و نایل به دریافت اسکار افتخاری شد، در ۹۰ سالگی درگذشت.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، آندره وایدا فیلمساز پیشروی لهستانی دارنده نخل طلای کن و اسکار افتخاری که در آثارش سرکوب رژیم کمونیستی را به عکس و تصویر می‌کشید و تا پایان عمرش در سینما فعالیت داشت، در ۹۰ سالگی درگذشت.

در پی این اتفاق، جاسک برومسکی رییس اتحادیه فیلمسازان لهستان گفت: واجا راهنمای ما، معلم ما و یک نمونه بی‌بدیل سینما بود.

وایدا علی‌رغم معضلات جسمانی به دلیل کهولت سن، ماه گذشته آخرین فیلم خود «پس‌دید» را ساخت و در فستیوال فیلم «جینیا» شرکت کرد. این فیلم بر اساس زندگی «ولادیسلاو استره‌مینسکی» هنرمند آوانگارد(پیشرو) لهستانی ساخته شده است که به دلیل نبود تابعیت از حزب کمونیست زمان استالین تحت تعقیب قانونی قرار گرفت.

کمیسیون انتخاب فیلم اسکار لهستان که این فیلم را به عنوان فیلم منتخب خود به بخش فیلم‌های خارجی اسکار فرستاده، این اثر را قصه ای تکان‌دهنده و تاثیر‌گذار در سطح دنیاای می‌داند که به نابودی یک فرد توسط دستگاه توتالیتر (تمامیت‌طلب) می‌پردازد.

خود وایدا در رابطه با این فیلم نقل کرده بود: «درخواستم با این اثر به دخالت دولت در هنر هشدار بدهم». این واکنش به دلیل اتهام علیه دولت محافظه‌کار فعلی لهستان برای مداخله در امور هنری و رسانه‌ای ایجاد شد.

وایدا در سال ۲۰۰۰ جایزه افتخاری اسکار را برای یک عمر فعالیت هنری گرفت. وی سال ۱۹۷۷ با ساخت فیلم «فوت شد مرمرین» که به کمونیسم تاخته بود، تحت مهار شدید و سانسور قرارگرفت.

آندره وایدا نخل طلایی کن را به دلیل فیلم «فوت شد آهنین» که به جنبش وحدت اتحادیه کارگری می‌پرداخت، در سال ۱۹۸۱ از آن خود کرد.

— لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در بخش نظر بنويسيد —

نگارش توسط : سالار س.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سنگسان شو در قدم نی همچو آب
««« »»»
جمله رنگ آميزی و تردامنی

«آندره وایدا» فیلمساز برجسته لهستان درگذشت

TT / 38 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات