آمارهای رشد اقتصادی که کنتور نمی‌اندازد!


وبسایت «امید ایرانیان» نوشت: تناقض در اعلام آمارهای اقتصادی در حالی به یکی از چالش برانگیزترین بحث‌های اقتصادی تبدیل شده است که طی هفته‌های اخیر دو مقام بلندپایه دولت تدبیر و امید دو نظر متفاوت درباره نرخ رشد اقتصادی اعلام کردند. ابتدا ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی که دستگاه زیر مجموعه‌اش هنوز به طور رسمی در مورد رشد اقتصادی 94 هم موضع نگرفته در خصوص رشد اقتصادی بهار گفت که اقتصاد ایران در بهار امسال رشد اقتصادی بسیار بالا و بی‌سابقه 6 درصدی را تجربه کرده است.
 
سایت مذکور می‌افزاید: این اظهار نظر سیف هم با واکنش اقتصاددانان رو به رو شد و حتی برخی از اساتید دانشگاه از سیف خواستند که مستندات رشد 6 درصدی اقتصاد ایران در سه ماهه اول سال 95 را اعلام کند. چند روز بعد نوبت به اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی رسید تا نظرخود را درباره رشد اقتصادی فصل بهار امسال اعلام کند. معاون اول روحانی در واکنش به پرسش خبرنگاران در این زمینه گفت که هیچ مستندی در این خصوص وجود ندارد و نمی‌توان گفت که نرخ رشد اقتصادی سه ماهه اول امسال چقدر است.
 
در همین رابطه علی قنبری، معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ این سؤال که «اخیراً بحث‌های زیادی در رابطه با تناقض آمارهایی نظیر نرخ رشد اقتصادی از سوی نهادهای آماری مطرح شده به اعتقاد شما علت اصلی تفاوت در آمارهای اعلام شده از سوی نهادهای مختلف آماری چیست؟» گفت: در حالی مرکز پژوهش‌های مجلس نرخ رشد اقتصادی را در سال 94، منفی اعلام کرده است که مرکز آمار مدعی است نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته مثبت بوده است، در حال حاضر یکی از دلایل اصلی تفاوت در اعلام آمارهایی نظیر نرخ رشد اقتصادی و یا بیکاری تفاوت در نحوه و شیوه آمارگیری از سوی نهادهای مربوط به آمارگیری است، به طوری که برآوردهای آماری براساس سال پایه و شیوه محاسبه متفاوت است در نتیجه نتایج آماری متناقض اعلام می‌شود. در این شرایط با توجه به اهمیت آمارهای مربوط به اشتغال و یا نرخ رشد اقتصادی باید به منظور پیشگیری از تناقض‌های آماری یک شورای آماری مجزا تشکیل بشود تا مواردی نظیر نحوه آمارگیری و سال پایه هماهنگ بشود.
 

[ منبع این خبر سایت رجا می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال