کتاب جدید خالق «دختر شینا» منتشر شد


با دیگران به اشتراک بگذارید

کتاب جدید خالق «دختر شینا» منتشر شد

تازه ترین کتاب بهناز ضرابی‌زاده با عنوان «گلستان یازدهم» از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شد.

تصویر و عکس   کتاب جدید خالق «فرزند شینا» انتشار داده شد

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم، بهناز ضرابی زاده را بیشتر کتاب دوستان با «فرزند شینا» می شناسند. هرچند او آثار دیگری نیز انتشار داده است، اما در این میان نگارش یک کتاب محبوب به نام «فرزند شینا» قادر بود بار دیگر توجه علاقه مندان به کتاب را به سمت خود جلب کند؛ کتابی شامل خاطرات همسر یکی از شهدای استان همدان از زمان خردسالی تا هنگام شهادت همسر.

اخیراً نیز کتاب تازه ای از این نگارنده از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است؛ «گلستان یازدهم» شامل خاطرات زهرا پناهی روا، همسر شهید علی چیت سازیان فرمانده اطلاعات و عملیات لشکر ۳۲ انصارالحسین استان همدان. ضرابی زاده این بار هم جنگ را از زاویه دید یکی از زوج ها شهدا روایت کرده است. نثر سهل و در عین حال دلنشین خاطرات پناهی روا را شنیدنی تر کرده است.

«گلستان یازدهم» شامل ۱۱ فصل است که ابتدای آن با تولد طفلی آغاز می توان و در ادامه، خاطرات یکی یکی از زمان زندگی مشترک روایت می توان. نگارنده تلاش دارد تا در این اثر صرفاً به روایت خاطرات توجه نکند و با چاشنی جریان سیال ذهن و توصیف، خاطرات را گیراتر کند.

در فصل اول این کتاب می خوانیم:

داشتیم از جلوی بیمارستان بوعلی می گذشتیم، نقل کردم: «علی آقا، تا چندین ماه دیگه بچه مون اینجا به جهان می آد.»

با تعجب پرسید: «اینجا؟!»

نقل کردم: «خُب، آخه اینجا بیمارستان خصوصیه، خوب ترین بیمارستان همدانه.»

علی سرعت خودرو را کاهش داد و گفت: «نه، ما به بیمارستانی می ریم که مستضعفین اونجا می رن. اینجا مال پولداراست. همه کس وُسعش نمی رسه بیاد اینجا.»
توی ماه هشتم حاملگی بودم و حالم اصلاً خوب عدم. عصر پنجشنبه دهم دی ماه ۱۳۶۶ بود. زمان و بی زمان درد فرا میرسید به سراغم. وصیّت علی آقا را به همه نقل کرده بودم. آن روزها خانة مادرشوهرم پُر از میهمان بود و دوروبَرمان شلوغ. مادر هم آنجا بود. تا نقل کردم حالم خوب نیست، خودرو گرفت و به بیمارستان فاطمیه، که بیمارستانی دولتی بود، رفتیم. همین که وارد بیمارستان شدیم، خبر مثل بمب همه جا صدا کرد: «بچة شهید چیت سازیان داره به جهان می آد.»

کارکنان بیمارستان به هول و ولا افتاده بودند. دوروبَرم پُر شده بود از پرستار و دکتر. خیلی زود خبر توی شهر انتشار داده شد. مردمان به بیمارستان تلفن می زدند و احوال من و بچه را سؤال میکردند. مادر، که تمام مدت بالای سرم بود، مجبور می شد گاهی برود و تلفن ها را جواب بدهد. با اینکه دکترها نقل کرده بودند آثاری از زایمان دیده نمی شود، رئیس بیمارستان دستور داده بود بستری شوم.

آن شب درد نداشتم، اما صبح روز بعد دردها شروع شد. این بار هم گروهی دکتر و پرستار دورم حلقه زدند. اما، پس از چندین ساعت همان حرف قبلی را تکرار کردند: «چیزی نیست. نگران نباشید. آثاری از زایمان زودرس دیده نمی شه.»

اصرار کردم قرار بدهند به خانه بروم. اجازة مرخصی ندادند. چندین ساعت بعد دوباره حالم بد شد و درد امانم را برید. مادر دست پاچه شده بود. چندین بار این اتفاق تکرار شد. هر بار چندین پرستار دورم حلقه می زدند و پس از معاینه سر تکان می دادند و با ناامیدی همان حرف های قبلی را تکرار می کردند.

عصر روز جمعه یازدهم دی ماه ۱۳۶۶ بود و شب میلاد حضرت عیسی مسیح(ع). دوباره دردهای کش دار و کُشنده به سراغم آمده بود. آگاهی نمیدارم چرا به وحشت میافتادم و از همه شرمسار میبودم. میاندیشیدم نکند معضلی رقم خورده! نکند قادر نیستم فرزندم را به جهان بیاورم!

دلم تنگ بود و غصه دار. هنوز با غم طلاق علی آقا کنار فرا نرسیده بودم. داغش برای همه، مخصوصاً برای من، تازه بود. عصر دلگیری بود. توی خودم بودم و ریزریز میگریستم و با علی آقا صحبت میکردم. توی این سی وهفت روز عادت کرده بودم هر زمان می بُریدم و دستم به مکانی نمی رسید، علی آقا را صدا می زدم. با خودم نقل کردم: «علی جان، مددم کن! نکنه برای بچه معضلی پیش اومده؟! از دکتر و پرستارا شرمسار هستم. مردمان منتظرِ جهان اومدن بچه ت هستن. کاری کن اگه قراره بچه به جهان بیاد، زودتر و بدون گرفتاری بیاد. دوست ندارم کسی رو به زحمت بندازم.»

«گلستان یازدهم» از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شده است.

ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد

تهیه از: شهران س.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به تيغم گر کشد دستش نگيرم
««« »»»
وگر تيرم زند منت پذيرم

کتاب جدید خالق «دختر شینا» منتشر شد

TT / 122 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات