http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

مناظره پس از هشت ریشتر زلزله

مناظره پس از هشت ریشتر زلزله

محمدرضا اسلامی نوشت: برای بسیاری سوال بود که گردش ماجرای انتخابات پس از رسوایی اخیر چگونه خواهد بود.

گردش ماجرای انتخابات پس از رسوایی

ترامپ که در مناظرۀ اول، خنثی عمل کرده بود، این بار بسیار تهاجمی تر ادامه داد و مجدّد بحثِ ایمیل های هیلاری را پیش کشید و این بار به صراحت عنوان کرد که «اگر رییس جمهور شوم یک دادستان را مسئول زندان کردن تو و پرونده تو خواهم کرد». گفته می شود که اشاره صریح به بحث زندانی کردن کاندیدای دیگر، اولین بار است که در تاریخ انتخابات آمریکا رخ می دهد.

دقایقی پیش مناظرۀ دوّم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پایان رسید و این مناظره که تحت الشعاع رسواییِ نوارِ تازه افشا شده از صحبت های ترامپ بود به عنوان نقطۀ عطفی در جریانِ این انتخابات تلقی می شد. برای بسیاری سوال بود که گردش ماجرای انتخابات پس از رسوایی اخیر چگونه خواهد بود و این مناظره به نحوی نماد مسیر پیش روی قلمداد می شد. شاید بتوان به طور خلاصه چنین گفت که به رغم این بمبِ رسانه ای که در کمپین ترامپ منفجر شد، او در این مناظره بسیار فراتر از انتظار و بهتر از پیش بینی ها حضور پیدا کرد. برخلافِ نوبتِ قبل (مناظره 26 سپتامبر- 5مهرماه)، دو کاندیدا پس از ورود به محل مناظره ، حاضر به دست دادن با یکدیگر نشدند که نماد روشنی از تغییر در اوضاع و احوال کارزار انتخاباتی بود.

مناظره با سوال از ترامپ راجع به صحبت هایش در نوار اخیر شروع شد و عبور سریع و رندانه ترامپ از این بحث باعث تعجب و بیش از انتظار بود:
 
«اینها صحبت های رختکن بوده (Locker room talk) . من عذرخواهی کردم . از خانواده ام هم(؟!).ولی وقتی هیلاری حرف های یازده سال پیش من رو به رخ می کشه باید از خودش شرمنده باشه . کاری که بیل کلینتون کرده هیچ کسی در تاریخ کشورما با زن ها نکرده است. من قبل از مناظره در نشستی خبری چهار زن را معرفی کردم که بیل به آنها تعدی داشته است. اما منِ واقعی این نیستم . من کسی هستم که داعش را نابود خواهد کرد. من دنبال داعش خواهم رفت و از بین برنده ی امر مهمی مثل داعش خواهم بود (!)»

شروعی با صدای آرام ، حتی نزدیک به لرزش در صدا ، در ادامه، با حالتِ تهاجمی ادامه یافت و ترامپ که در مناظرۀ اول، خنثی عمل کرده بود، این بار بسیار تهاجمی تر ادامه داد و مجدّد بحثِ ایمیل های هیلاری را پیش کشید و این بار به صراحت عنوان کرد که «اگر رئیس جمهور شوم یک دادستان را مسئول زندان کردن تو و پرونده تو خواهم کرد». نوبتِ قبل در تمام طول مناظره ترامپ هیلاری کلینتون را "خانم وزیر" ( Secretary ) خطاب می کرد و در عوض هیلاری او را "دونالد" خطاب می کرد. اما این بار ترامپ در تمام طول صحبت هایش، هیلاری را "او" (She ) خطاب کرد. سه یا چهار بار به صراحت گفت که تو باید خجالت بکشی از آنچه در گذشته مرتکب شده ای . سفیر ما در بن غازی (لیبی) کشته شد به خاطر سهل انگاری های تو و ... .

گفته می شود که اشاره صریح به بحث زندانی کردن کاندیدای دیگر، اولین بار است که در تاریخ انتخابات آمریکا رخ می دهد.
 
در خصوص بحث فرار مالیاتی هم ترامپ این بار مدعی تر عنوان کرد که: " من از قوانین استفاده کرده ام . اگر قانون بد بوده ، شما که سی سال در سِمَت های مختلف بودی، چرا قوانین رو عوض نکردی؟ چون دوستانِ خودت از این قوانین استفاده می کنند. همان کسانی که به تو پول می دهند از این قوانین استفاده می کرده اند. "
 
شاید عجیب ترین بخش این مناظره ابراز نظر صریح در بحث داعش بود و وی در برابر اتهام به دوستی اش با پوتین و روسیه گفت: «من را هیچ کاری به پوتین نبوده و نیست. نمی دونم خوبه یا بد . ولی می دونم روسیه داره داعش رو می زنه. بشار اسد داره داعش رو می زنه و روسیه در هوا و ایران هم در زمین دارند داعش را می کشند. ولی "شماها" در سوریه به گروههایی سلاح می دهید که درست نمی شناسیدشون»
 
نکته جالب پایان مناظره بود که از کاندیداها خواسته شد تا یک نظر مثبت راجع به یکدیگر بگویند. هیلاری گفت که فرزندان ترامپ افرادی مایه افتخار هستند. ترامپ هم گفت: هیلاری کسی است که کار را ترک نمی کند. شروع تند و پرتنش مناظره بدین شکل تمام شد.
شاید بتوان گفت که برنده قطعی مناظره امشب ، بر خلاف نوبت قبل، دونالد ترامپ بود به رغم زلزله ای که دو روز پیش ارکان آبرو و حیثیت کمپین ترامپ را تا هشت ریشتر تکان داد.

* پی نوشت: شاید بتوان گفت ریشۀ این موفقیت نه در هوشمندی دونالد ترامپ، که در کارنامۀ پر از نقطه ضعف هیلاری مستتر است. روزهای پرحادثه در پیش است.
منبع : خبرآنلاین 

 

 

منبع: سیمرغ
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
پورحیدری: عذر من را بپذیرید، پزشکان اجازه ترک بیمارستان را نمی دهند
استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک هلدینگ بزرگ فست فود
دانلود فیلم هندی راجا هندوستانی / دریافت کلیپ
دانلود فیلم هندی شاهزاده دلباخته
تریلر فیلم قشنگ FAN از شاهرخ خان با زیرنویس فارسی / دریافت کلیپ
فیلم پشت پرده گلن و آبراهام با گریه کنم کشته شدگان+زیرنویس ( آپارات ) -دانلود و پخش
طرح هادی برای تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار فردوس تهیه شد
فیلم غیب کردن کین بدست وایتwwwe ( آپارات ) -دانلود و پخش
رشد ۲۰ درصدی صادارات زعفران خراسان رضوی پیش بینی می شود
تریلر فیلم بازی Dishonored 2 ( آپارات ) -دانلود و پخش
خرید تضمینی گندم سیستان و بلوچستان به مرز ۸۹۰ میلیارد ریال رسید
آموزش های فنی و حرفه ای در نهاوند متناسب با نیاز روستاییان ارائه می شود
کیلیپ فیلم بسیار اصلی ، مباحثه یکی از طرفداران احمدالحسن با علما و .. +( آپارات ) پخش
ارتفاع پرواز هواپیما چطور تعیین می‌شود؟
چگونه با خودمان مهربان و دوست باشیم؟
استخدام کارشناس فروش در شرکت معتبر ماشین آلات صنعتی
(تصاویر)ستاره دونالدترامپ در پیاده روی مشهور هالیوود تخریب شد
استخدام پشتیبان فنی دستگاه کارتخوان در گیلان
نوای حزن‌انگیز کرنا در محرم گیلانیان
شناسایی انواع مختلف ظروف چینی و نمونه های پرارزش این هنر کهن خبر تصویر و عکسی از موزه تخصصی ظروف چینی
تبلیغات