http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

نقش پررنگ خانواده در واقعه کربلا مغفول نماند

نقش پررنگ خانواده در واقعه کربلا مغفول نماند

با دیگران به اشتراک بگذارید

نقش پررنگ خانواده در واقعه کربلا مغفول نماند

خبرگزاری فارس: نقش پررنگ خانواده در واقعه کربلا مغفول نماند

عضو هیأت علمی دانشگاه ارومیه گفت: نقش پررنگ خانواده‌های حاضر در واقعه کربلا مغفول نماند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از ارومیه، حجت الاسلام کریم جباری پیش از ظهر امروز در نشست سوال و پاسخ با دانشجویان که در تالار جلسات شورای دانشکده علوم به انجام رسانده شد، اظهار داشت: حضور پررنگ خانواده ها را در واقعه کربلا شاهد هستیم، این موضوع نمایان کننده مؤثری خانواده در وقایع گوناگون است.

وی در ادامه با اشاره به وجهه الهی، معنوی، رنگ خدایی و توام با اخلاص حرکت امام حسین (ع)، ادامه داد: سیاست، درایت، مبارزه منطقی و قاطعانه با حق کشی ها در اتفاقات ناگوار کربلا به معنای قرار می داری قابل توجه و درس یاد گیر است.

این مسؤول یکی دیگر از علل دنیاای شدن پیام های نهفته در عاشورای حسینی را نکته اشاره گذاشت و خاطرنشان کرد: خانواده امام حسین (ع) در مؤسسه جهاد و مبارزه قرار گرفته بودند، به طوری که ایشان نه تنها لشکری از نظامیان را نداشتند بلکه با مدد کودکان، نوجوانان، سالمندان و اعضای چند خانواده نهضت را پیش بردند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه با بیان اینکه در همه صحنه ها نقش تاثیرگذار زنان را هم شاهد هستیم، ادامه داد: به طوری که با قرار گرفتن در کنار زوج ها و فرزندان شان برای ایفای نقش قدم برمی دارند و در کنار هم در واقعه خونین کربلا جنگیده و به فیض شهادت نائل فرا رسیده اند.

*لزوم اشاره به نقش زن و خانواده در واقعه کربلا

این استاد دانشگاه با اظهار اینکه در هیچ حادثه تاریخی، جنگ و لشکرکشی عظیم حضور خانواده تا این اندازه پر رنگ و فعال نبوده است، بیان داشت: به طوری که در تاریخ کربلا و جهان امروز نقش خانواده بسیار تاثیرگذار می باشد بنابراین به تجربه و در دراز مدت نقش مؤثر خانواده به اثبات رسیده است مبنی بر اینکه از ده ها لشکر مسلح بسیار قوی تر و ماندگارتر به ایفای نقش توجه میکنند.

جباری ایستادگی، مقاومت و شکیبایی امام حسین (ع)، یاران مصمم، متدین و با بصیرت ایشان را نکته اشاره گذاشت و افزود: اصحاب امام حسین (ع) حین برخورداری از روحیه شهادت طلبی برای رسیدن به اهداف نهایی جامعه اسلامی به معنای قرار می داری لغت تا پای جان ایستاده اند.

وی در ادامه با اشاره به محبوبیت همگانی و دنیاای شدن پیام امام حسین (ع)، افزود: پیام های عقلانی عمیق و اخلاقیات والای امام حسین (ع) در تمام مسیر حرکت از مدینه تا کربلا را باید برای نسل تازه تبیین کرده و از آنها به معنای قرار می داری لغت الگوبرداری شود.

*ملل گوناگون شیفته امام حسین (ع) شده اند

عضو هیأت علمی دانشگاه ارومیه با اظهار اینکه رفتارها و سخنان آن حضرت در طول حرکت، حیات و امامت شان از چنان جاذبه وسیعی برخوردار است که علاوه بر شیعیان و مسلمانان همه انسان ها آزاده و خردمند مجذوب ایشان شده اند، افزود: پس در این زمینه باید کتاب ها و مقالات مفید تدوین و انتشار داده شود.

این استاد دانشگاه با اظهار اینکه اخیرا یکی از خداناباوران و منکران دین نقل کرده است که اگر خدایی در جهان باشد همان خدای حسین (ع) است، گفت: بنابراین می شود این طور نتیجه گرفت که ایشان به واسطه اخلاق، فرهنگ والا، جوانمردی و آزادمنشی چنان پیام رسا و جذابیتی از خود نمایان کرده اند که بسیاری از ملت ها مانند چنین اشخاصی خدا و دین را با امام حسین (ع) شناخته و آن را از صمیم قلب پذیرفته اند.

جباری با اشاره به اینکه امام حسین (ع) و یارانش فرهنگ، اخلاقیات، معرفت، ادب، انسانیت، خداباوری و خدادوستی را در وجودشان تجمیع کرده اند، بیان داشت: اخلاق مداری امام حسین (ع) در مسیر حرکت و نیز در روز عاشورا یکی از محوری ترین مباحث است که نباید نکته غفلت قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه با بیان اینکه عوامل گوناگون و موجود در ارتباط با حقانیت و دنیاای شدن واقعه عاشورا باید به درستی تبیین شود، ادامه داد: امام حسین (ع) در مقابل خشونت، خیانت و جنایت همچنین توهینهای طرف مقابل حتی یک لحظه اصول اخلاقی را زیر پا قرار ندادند.

جباری با بیان اینکه مهمانیهای آئینی و حرکت های خودجوش مردمی همچنین در عین حال سهل، پرمحتوا و مردمی عزاداری حسینی رحلت کرده به خاطر مخالفت حکام مستبد به شکل مخفیانه صورت می پذیرفت، بیان داشت: ولی امروزه شاهد این موضوع هستم که برنامه ها از روستاهای دورافتاده کشورمان شهرهای بزرگ کشورهای اسلامی در حال احیا شدن است.

این استاد حوزه و دانشگاه با اظهار اینکه حتی این سری برنامه های فرهنگی و مذهبی تا قلب اروپا و امریکا جلو رفته است، خاطرنشان کرد: به طوری که امروز باشکوه تمام معمول و شایع شده و آحاد مردمان در آنها با احساس تمام شرکت می کنند به طوری که این سنت ها نقش اهمیتی می داری در دنیاای شدن نام و یاد امام حسین (ع) و عاشورا دارند.

—با تشکر از حسن انتخاب شما—

گردآوری توسط : فرشاد ق.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به ممنی رو و فرصت شمر غنيمت وقت
««« »»»
که در کمينگه عمرند قاطعان طريق

نقش پررنگ خانواده در واقعه کربلا مغفول نماند

TT / 87 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
۳ ترفند پرکاربرد برای کسانی که با word سر و کار دارند
استخدام برنامه نویس حرفه ای وب در شرکت معتبر طراحی سایت
فروش بالای گوشی های آیفون ۷ و ۷ پلاس برخلاف پیش بینی ها
کامیابی‌های «اصغر» ادامه دارد
فروش اقساطی لیفان X۶۰ اتوماتیک ویژه آبان ماه
گودرزی لیست سیاه داشت
DNS چیست و چرا دیروز اینترنت از کار افتاد؟
سریال سرکار گذاشتن ملت/ این قسمت؛ تعمیر کابینه!
استخدام طراح سه بعدی در حوزه تبلیغات مرتبط با نمایشگاه تجاری
عکسی جالب از بازی فوتبال مادر و پسر در یک تیم!
جرئیات ضرب و شتم دانش آموز معلول ذهنی
مسوولان بنز و ب ‌ام ‌و به ایران می‌آیند
آرزوی جالب سردار سلیمانی برای قالیباف + فیلم
عکس: صفحه اول روزنامه های یکشنبه 2 آبان
استخدام حسابدار در آبمیوه پارمین در مشهد
شیک ترین مدل سویشرت و پلیور مردانه و پسرانه مارک دار ۲۰۱۷ – ۹۶
کیارش دختر جوان را بیهوش کرد و به او تجاوز کرد
کاربراتوری‌ها تا از رده خارج نشوند جریمه می‌شوند/ اعمال جریمه برای همراه نداشتن برگه معاینه فنی
معرفی انیمیشن کوتاه Borrowed Time
جاذبه های دیدنی و توریستی مسکو