برنامه مدیریت آبگیر هامون به زودی ابلاغ می شود


با دیگران به اشتراک بگذارید

برنامه مدیریت تالاب هامون به زودی ابلاغ می شود

تصویر و عکس برنامه مدیریت تالاب هامون به زودی ابلاغ می شود
مدیرطرح حفاظت از آبگیرهای کشورمان گفت: برنامه مدیریت تالاب هامون نهایی شده و امیدواریم به زودی برای اجرا به سیستم ها ابلاغ شود.

محسن سلیمانی روزبهانی در مصاحبه با ایرنا اضافه کرد: برنامه جامع مدیریت تالاب هامون نهایی و در شورای برنامه ریزی استان سیستان و بلوچستان به ثبت رسانده شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت حفاظت از تالاب هامون، این برنامه پس از تصویب و ابلاغ به عنوان مرجع بر آن شوی در استان در خصوص این تالاب خواهد بود.
وی تاکید کرد: برنامه مدیریت تالاب ها به عنوان سندی مرجع برای مدیریت یکپارچه تالاب ها آماده میشود، این برنامه ابزاری برای مدیریت پایدار تالاب در راستای حفظ عملکردهای زندگی کرد محیطی، اجتماعی و اقتصادی آن است.
سلیمانی ادامه داد: این برنامه حین ارائه چشم اندازی از وضعیت بلند مدت سایت آبگیری، به مدیران سایت ها در امر بر آن شوی یاری میرساند و ذینفعان نیز در تهیه و اجرای برنامه جامع مدیریت تالاب ها نقش بسیار پررنگی دارند.
مدیر نقش حفاظت از آبگیرهای کشورمان اضافه کرد: در این برنامه نقش جوامع محلی، مدیریت منابع آب و بازنگری در نحوه آبیاری و نوع کشت نکته توجه و بررسی قرار می گیرد.
وی درباره وضعیت کنونی تالاب هامون گفت: اکنون در سمت هامون صابوری و مناطقی از کوه خواجه مقداری آب وجود دارد اما بیشتر مناطق تالاب خشک است که امیدواریم با شروع فصل بارندگی از این وضعیت بیرون رود.
*** تالاب هامون
دریاچه و تالاب بین المللی هامون سومین دریاچه بزرگ کشورمان پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین المللی جهان و یکی از ذخیره گاه های زیستکره در کشورمان است. دریاچه و تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
این تالاب از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند تشکیل شده است که در وقت فراوانی آب به هم می پیوندند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند. رودخانه هیرمند شریان عمده ورود به هامون و رودخانه های خاش رود، فراه، هاروت رود، شوررود، حسین آباد و نهبندان به هامون می ریزند.
وسعت دریاچه هامون در وقت پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به کشورمان و بقیه متعلق به افغانستان است. دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند است و این وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم به وجود آورد.
تالاب هامون در چهارمین کنگره دنیاای ذخیره گاه های زندگی کرد کره که روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ در لیما پایتخت پرو به انجام رسانده شد، توسط یونسکو به عنوان ذخیره گاه زندگی کرد کره به تصویب رسانده شد و به این ترتیب تعداد ذخیره گاه های زندگی کرد کره در کشورمان به ۱۲ نکته افزایش کشف کرد.
بیش از۱۰۰ گونه جانوری از جمله گراز، گربه وحشی و روباه نیز در حواشی این دریاچه زندگی کرد می کردند که قطع جریان آب هیرمند به مرز کشورمان، کمبود نزولات آسمانی، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن باعث شد مهاجرت پرندگان و حیات جانوران در این منطقه به مخاطره بیافتد.
تقسیم بندی پرندگان در قالب ۵۱ ‎خانواده نمایان کننده تنوع کم نظیر انواع پرندگان در این منطقه است بنابراین از بعد ملی و بین المللی این تالاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار و توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه با اهمیت پرندگان شناسانده شده است.

—ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد—

گردآوری توسط : دنيا ش.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گرت چو نوح نبی صبر هست در غم طوفان
««« »»»
بلا بگردد و کام هزارساله برآيد

برنامه مدیریت آبگیر هامون به زودی ابلاغ می شود

TT / 70 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال