http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

برنامه مدیریت آبگیر هامون به زودی ابلاغ می شود

برنامه مدیریت آبگیر هامون به زودی ابلاغ می شود

با دیگران به اشتراک بگذارید

برنامه مدیریت تالاب هامون به زودی ابلاغ می شود

تصویر و عکس برنامه مدیریت تالاب هامون به زودی ابلاغ می شود
مدیرطرح حفاظت از آبگیرهای کشورمان گفت: برنامه مدیریت تالاب هامون نهایی شده و امیدواریم به زودی برای اجرا به سیستم ها ابلاغ شود.

محسن سلیمانی روزبهانی در مصاحبه با ایرنا اضافه کرد: برنامه جامع مدیریت تالاب هامون نهایی و در شورای برنامه ریزی استان سیستان و بلوچستان به ثبت رسانده شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت حفاظت از تالاب هامون، این برنامه پس از تصویب و ابلاغ به عنوان مرجع بر آن شوی در استان در خصوص این تالاب خواهد بود.
وی تاکید کرد: برنامه مدیریت تالاب ها به عنوان سندی مرجع برای مدیریت یکپارچه تالاب ها آماده میشود، این برنامه ابزاری برای مدیریت پایدار تالاب در راستای حفظ عملکردهای زندگی کرد محیطی، اجتماعی و اقتصادی آن است.
سلیمانی ادامه داد: این برنامه حین ارائه چشم اندازی از وضعیت بلند مدت سایت آبگیری، به مدیران سایت ها در امر بر آن شوی یاری میرساند و ذینفعان نیز در تهیه و اجرای برنامه جامع مدیریت تالاب ها نقش بسیار پررنگی دارند.
مدیر نقش حفاظت از آبگیرهای کشورمان اضافه کرد: در این برنامه نقش جوامع محلی، مدیریت منابع آب و بازنگری در نحوه آبیاری و نوع کشت نکته توجه و بررسی قرار می گیرد.
وی درباره وضعیت کنونی تالاب هامون گفت: اکنون در سمت هامون صابوری و مناطقی از کوه خواجه مقداری آب وجود دارد اما بیشتر مناطق تالاب خشک است که امیدواریم با شروع فصل بارندگی از این وضعیت بیرون رود.
*** تالاب هامون
دریاچه و تالاب بین المللی هامون سومین دریاچه بزرگ کشورمان پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین المللی جهان و یکی از ذخیره گاه های زیستکره در کشورمان است. دریاچه و تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
این تالاب از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند تشکیل شده است که در وقت فراوانی آب به هم می پیوندند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند. رودخانه هیرمند شریان عمده ورود به هامون و رودخانه های خاش رود، فراه، هاروت رود، شوررود، حسین آباد و نهبندان به هامون می ریزند.
وسعت دریاچه هامون در وقت پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به کشورمان و بقیه متعلق به افغانستان است. دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند است و این وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم به وجود آورد.
تالاب هامون در چهارمین کنگره دنیاای ذخیره گاه های زندگی کرد کره که روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ در لیما پایتخت پرو به انجام رسانده شد، توسط یونسکو به عنوان ذخیره گاه زندگی کرد کره به تصویب رسانده شد و به این ترتیب تعداد ذخیره گاه های زندگی کرد کره در کشورمان به ۱۲ نکته افزایش کشف کرد.
بیش از۱۰۰ گونه جانوری از جمله گراز، گربه وحشی و روباه نیز در حواشی این دریاچه زندگی کرد می کردند که قطع جریان آب هیرمند به مرز کشورمان، کمبود نزولات آسمانی، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن باعث شد مهاجرت پرندگان و حیات جانوران در این منطقه به مخاطره بیافتد.
تقسیم بندی پرندگان در قالب ۵۱ ‎خانواده نمایان کننده تنوع کم نظیر انواع پرندگان در این منطقه است بنابراین از بعد ملی و بین المللی این تالاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار و توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه با اهمیت پرندگان شناسانده شده است.

—ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد—

گردآوری توسط : دنيا ش.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گرت چو نوح نبی صبر هست در غم طوفان
««« »»»
بلا بگردد و کام هزارساله برآيد

برنامه مدیریت آبگیر هامون به زودی ابلاغ می شود

TT / 70 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
استخدام کارمند فروش و مدرس زبان در موسسه آموزشی نوآوران
حاجی زاده:اعضای شورای شهر تبریز از نتایج ماشین سازی راضی نیستند
وقوع 3 زمین‌لرزه در زرند
زنی که ۴کیلومتر زیر خودرو کشیده شد و زنده ماند! +عکس
پارکینگ عمومی شهروند در بجنورد به بهره برداری رسید
واکنش ایران به گزارش اخیر احمد شهید
هدف ایران‌خودرو از اعلام قیمت‌های جدید چیست!؟
استخدام توسعه دهنده نرم افزار در شرکت فناوری اطلاعات مهیمن
فجر شهیدسپاسی و خیبر خرم آباد؛ زردپوشان همچنان در حسرت برد
اینستاگرام در حال آزمایش قابلیت پخش زنده ویدئو
مدت زمان معاینه خودروها کاهش یافت
کلوپ: وست بروم در محوطه جریمه ۱۵ بازیکن داشت!/ هواداران جو فوق العاده ای ساختند
برنامه جدید احسان علیخانی در تلویزیون +عکس
توسعه دستگاه‌های صرافی الکترونیک بانک شهر
استخدام ۷ ردیف شغلی در انتشارات گل واژه در تهران
آنچلوتی: بهترین بازی فصل خودمان را انجام دادیم
زلزله ۳.۹ ریشتری دماوند را لرزاند
خبر خوش برای علاقه مندان به آیفون و اپل
عاداتی که سیستم ایمنی شما را ضعیف کرده و شما را آماده بیماری می کنند
ساعت شلوغی‌مرگ