رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و تکنولوژی کشور: چنانچه می خواهیم عزت خود را حفظ کنیم باید رویکردمان جهاد مداوم باشد (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور: اگر می خواهیم عزت خود را حفظ کنیم باید رویکردمان جهاد مستمر باشد

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و تکنولوژی کشور:		اگر می خواهیم عزت خود را حفظ کنیم باید رویکردمان جهاد مستمر باشد
سیناپرس: رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و تکنولوژی کشور گفت: مقام معظم رهبری مستمرا تاکید می کنند که اگر می خواهیم پیشرفت کنیم باید نگرانی علمی به صحبت غالب جامعه مبدل شود یعنی همه بخواهند.

دکتر محمود تولایی در مصاحبه با خبرنگار سیناپرس، گفت: اگر به ادبیات مقام معظم رهبری در طی چندین سال گذشته دقت کرده باشیم، در طول سال گاهی تعداد تکرار لغات علم و تکنولوژی در سخنرانی های ایشان از چندهزار بیشتر می شود. مفهومش این است که برای ایشان محرز است که اقتدار و عزت و استقلال کشور در گرو اتکا بر توان خودی است و این توان خودی از طریق ظهور و بروز قابلیتهای علمی جوانان این سرزمین به دست مییاید به همین دلیل هم اعتقاد مخصوص ای بر استعداد فرزندان کشورمان زمین دارند. نگاه ایشان این است که باید کل ملت را پای این موضوعات آورد.تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و تکنولوژی کشور:		اگر می خواهیم عزت خود را حفظ کنیم باید رویکردمان جهاد مستمر باشد

تولایی اضافه کرد: اگر به تجربیات یک دهه گذشته رجوع کنیم، ابتدا مقام معظم رهبری مطالبات خودشان در حوزه علم و تکنولوژی را متوجه دولت ها می کردند. پس از آن بحث اساتید و دانشجویان را مطرح کردند و الان مستمرا تاکید می کنند که اگر می خواهیم پیشرفت کنیم باید نگرانی علمی به صحبت غالب جامعه مبدل شود یعنی همه بخواهند.

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و تکنولوژی کشور، خاطرنشان کرد: زمانی ایشان افق ۵۰ ساله یا ۱۴۴۰ را مطرح می کنند و می گویند باید به مرجعیت علمی برسیم، مفهومش این است که اساتید امروز که در ۴۰، ۴۵ سال فرا رسنده در شرایط فعالیت نیستند بلکه جوانان امروز در جایگاه اساتید نشسته اند و آنها باید چنین مرجعیتی را محقق کنند. ایشان بر جهاد مستمر علمی تاکید می کنند. چرا جهاد مستمر؟ جهاد یک عمل دفعی است. زمانی انسان احساس می کند دشمنی پیش رویش است، تلاش می کند که دشمن را دفع کند. اما اگر دشمن پایدار باشد، در مقابلش جهاد مستمر ضروری است. در داستان علم هم همین طور است. زمانی امروز برخی کشورها با اتکا بر علم و تکنولوژی خود بر کشورهای دیگر آقایی می کنند، اگر ما می خواهیم عزت خود را حفظ کنیم باید رویکردمان جهاد مستمر باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: بحث مدیریت دانش و پژوهش محور دیگری است که ایشان مطرح کردند. خب تحقیقات به شکل گسترده و پراکنده دارد صورت می گیرد اما به خاطر اینکه این تحقیقات با همدیگر به صورت هدفمند پیوند نمی خورد، سبب می شود تحقیقات تک تک، کاری را به سرانجام نرساند. بنابراین ایشان تاکید می کنند که انسجام بخشی در برنامه ریزی و سیاستگذاری و نظارت در حوزه علم و تکنولوژی و به روزرسانی مستمر نقشه جامع علمی کشور باید نکته توجه قرار گیرد. این اتفاق نیازمند یک مدیریت دانش است که قطعا معاونت علمی و تکنولوژی ریاست جمهوری و وزارتخانه های علوم و بهداشت و درمان، چرخه ها و بخش هایی از این کلکسیون حرکت را در اختیار دارند.

زمانی رهبر افق ۵۰ ساله یا ۱۴۴۰ را مطرح می کنند و می گویند باید به مرجعیت علمی برسیم، مفهومش این است که اساتید امروز که در ۴۰، ۴۵ سال فرا رسنده در شرایط فعالیت نیستند بلکه جوانان امروز در جایگاه اساتید نشسته اند و آنها باید چنین مرجعیتی را محقق کنند.

تولایی تصریح کرد: نکته دیگری که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند، این است که آموزش و تربیت و پرورش در کنار تحقیق و پژوهش باشد. ارتقای تندرست روحی و معنوی دانش پژوهان و به واژه دیگر حاکمیت ارزش ها در محیط های علمی و تربیت اساتید و دانشجویان متعهد موضوعی است که ایشان بر آن تاکید می کنند.

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و تکنولوژی کشور، گفت: بحث تقویت عزم ملی و افزایش درک اجتماعی نسبت به اهمیت توسعه علم و تکنولوژی دیگر محور نکته توجه ایشان است. اگر دانش پژوهان ما همت کنند و تلاش کنند و محصول دانش بنیان تولید کنند اما یک بازاری یا بازرگان یا به کار برنده ما متوجه اهمیت آن نباشد، معلوم است که بازار تجارت ما فرصت سازی برای محصولات بیگانه می کند و حاصل دسترنج علمی فرزندان خود مردمان نادیده گرفته می شود.

وی اضافه کرد: ایشان به تاریخ علمی و فرهنگی عظیم کشور عنایت دارند و بر شناسایی چهره های فاخر علمی و فرهنگی ما به جامعه و جوانان به عنوان الگو تاکید می کنند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: ما از سرمایه انسانی نخبه فراوانی برخورداریم. چقدر به شکل هدفمند کارها را به اینها می سپاریم و به وسیله صنعت و سازمان های کاربر از اینها حمایت می کنیم؟ خب اگر این اقدام صورت می گرفت که با مهاجرت مغزها مواجه نبودیم. اصلی ترین درگیری در این عرصه سهم پژوهش در GDP و درآمد سرانه ملی است که مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید داشتند و متاسفانه در سال های گذشته دولت های گوناگون، تلاش کردند اما در عمل همیشه زیر یک درصد GDP به پژوهش اختصاص کشف کرد. ایشان منتقل کردن این سهم را به ۴ درصد مطالبه می کنند. طبیعی است اگر همین منابعی که امروز برای پژوهش اختصاص دادیم چهار برابر شود، آیا دیگر می شود تصور کرد که دانشجویان تحصیلات تکمیلی ما چون بودجه در اختیارشان قرار نمیدهیم، کار بی ارزشی ارایه کنند که تنها به مدرک برسند؟

تولایی اضافه کرد: به نظر من یک بخش از فرمایشات ایشان که خیلی جالب بود تاکید بر افزایش نقش بخش های غیردولتی در گسترش علم و تکنولوژی است. امروز ایشان تاکید می کنند که سهم وقف و امور خیریه در حوزه علم و تکنولوژی باید افزایش یابد و همین طور شبکه های ارتباط ملی و فراملی بین دانشگاه و مراکز علمی داخل و خارج کشور توسعه یابد، در واقع گسترش همکاری هم در سطح دولتی و هم نهادهای مردمی.      

وی در پایان متذکر شد: به چشم مییاید که دیده بانی مقام معظم رهبری با آن بصیرتی که بر حوزه پیشرفت دنیاای دارند و مستمرا به ما اطلاع می دهند، مثل همان دیده بانی است که زمانی خطر را احساس می کند به زیرمجموعه ها میرساند. ایشان این هوشیاری و آگاهی را از طریق هم سخنرانی های خودشان و هم ابلاغ سیاست های کلی نظام در این عرصه ها برای حفظ مسیر پیشرفت کشور به ما می دهند و این تکلیف همه دانشمندان و همه مدیران و همه جوانان است که برای عملیاتی کردن آنها اقدام کنند.   

 

مکالمه: فرزانه صدقی

— براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد —

نگارش توسط : سالومه .ی

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بدان سان سوخت چون شمعم که بر من
««« »»»
صراحی گريه و بربط فغان کرد

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و تکنولوژی کشور: چنانچه می خواهیم عزت خود را حفظ کنیم باید رویکردمان جهاد مداوم باشد (۲ عکس)

TT / 94 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال