http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

اعزام آدمیزاد به جو به وسیله کشورمان ایران

اعزام آدمیزاد به جو به وسیله کشورمان ایران

با دیگران به اشتراک بگذارید

اعزام انسان به فضا توسط ایران

رییس پژوهشگاه هوافضا با تاکید بر اینکه اعزام انسان به فضا در اولویت‌های تحقیقاتی این پژوهشگاه قرار دارد، گفت: برای اعزام انسان به فضا تا سال ۱۴۰۴ اجرای ۵۳ پروژه در دستور کار قرار دارد.
ایسنا: رییس پژوهشگاه هوافضا با تاکید بر اینکه اعزام انسان به فضا در اولویت‌های تحقیقاتی این پژوهشگاه قرار دارد، گفت: برای اعزام انسان به فضا تا سال ۱۴۰۴ اجرای ۵۳ پروژه در دستور کار قرار دارد.
تصویر و عکس اعزام انسان به فضا توسط کشورمان

دکتر فتح‌الله امی در نشست خبری امروز، ۱۸ مهرماه با اشاره به آغاز هفته فضا از ۱۳ مهرماه افزود: این هفته به عالیت اولین پرتاب ماهواره توسط بشر به فضا در اکتبر سال ۱۹۵۷ توسط شوروی نام‌گذاری شد.

وی با بیان اینکه اولین ماهواره با عنوان «اسپوتنیک» به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: در آوریل سال ۱۹۶۳ اولین انسان به فضا پرتاب شد که این امر ایجاب کرد تا شگفتی‌های فضا برای انسان گشوده شود.

امی با اشاره به آغاز فعالیت‌های فضایی کشورمان از سال ۱۳۶۵ یادآور شد: از سال ۱۳۶۵ تاکنون گام‌های بلندی در زمینه توسعه فناوری‌های فضایی برداشته شده است؛ به‌گونه‌ای که امروزه کشورمان جزء ۱۰ کشور صاحب فناوری‌های فضایی شده است.

رییس پژوهشگاه هوافضا پرتاب ۴ ماهواره به مدار لئو را از موفقیت‌های کشورمان در حوزه فناوری‌های فضایی آگاهی داشت و یادآور شد: موفقیت در پرتاب این چهار ماهواره ایجاب کرد که نام کشورمان در میان ۱۰ کشور صاحب تکنولوژی قرار گیرد.

برنامه تحقیقاتی پژوهشگاه هوافضا

امی با اشاره به فعالیت‌های این پژوهشگاه اظهار کرد: این پژوهشگاه از سال ۱۳۹۴ با مصوبه هیات دولت به جایگاه اولیه خود در وزارت علوم بازگشت و بر این اساس برنامه‌های تحقیقاتی زیادی را در دستور کار دارد.

وی تعداد مقالات ارائه شده از سوی محققان این پژوهشگاه در سال ۹۴ را ۵۴ مقاله گفت و ادامه داد: هم‌اکنون ۵۳ پروژه جاری شامل پروژه‌های صنعتی و کلان در دستور کار قرار دارد.

رییس پژوهشگاه هوافضا به برنامه‌های فرا رسنده این پژوهشگاه اشاره کرد و افزود: این برنامه‌ها بر اساس سند جامع توسعه هوافضا تعریف شده است.

امی با تاکید بر اینکه این سند در سال ۹۱ از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، یادآور شد: در سطر پنجم این سند پروژه‌های فضایی نام برده شده است که از میان آنها دو پروژه جزء وظایف این پژوهشگاه قرار دارد.

سرنوشت پروژه پرتاب انسان به فضا

وی پرتاب انسان به فضا را از جمله پروژه‌های مطرح شده در سند توسعه هوافضای کشور نام برد و گفت: در این بند از سند، انجام ماموریت‌های فضایی سرنشین‌دار و گذاشتن انسان در مدار با اولویت علوم، تکنولوژی و صنعت داخل با مشارکت جهان اسلام و همکاری‌های بین‌المللی تعیین شده است و اجرای این پروژه نیز در قالب نقش کلان ملی در دستور کار پژوهشگاه قرار گرفته است.

رییس پژوهشگاه هوافضا پرتاب هشت محموله را از جمله اقدامات انجام شده در زمینه اجرایی کردن پروژه اعزام انسان به فضا آگاهی داشت و خاطرنشان کرد: این پرتاب‌ها از سلول موجود زنده آغاز شده و تا پرتاب دو میمون ادامه کشف کرده است؛ ساختار فیزیکی میمون شبیه ساختار فیزیکی انسان است.

امی به اسناد بالادستی این حوزه اشاره کرد و توضیح داد: طبق بند ۳ فصل پنجم سند توسعه هوافضا باید تا سال ۱۴۰۴ انسان به فضا اعزام شود که ما بعد از برداشتن گام‌های اولیه در حال بررسی و ایجاد ساز و کار برای پرتاب انسان به صورت زیرمداری هستیم.

وی با ابراز امیدواری از اینکه با انجام کارهای قانونی و تامین اعتبارات قادر باش این پروژه را در برنامه ششم توسعه محقق کرد، یادآور شد: در این راستا با کشورهای چین و روسیه همکاری‌های بین‌المللی را برای اجرای این پروژه آغاز کردیم و این کشورها نیز قول مساعد برای همکاری با کشورمان را ارائه داده‌اند.

رییس پژوهشگاه هوافضا تاکید کرد: ما امیدواریم تا پنج سال فرا رسنده پروژه اعزام انسان به فضا به صورت زیرمداری انجام شود، به‌گونه‌ای که تا قبل از سال ۱۴۰۴ تحقیقات آن انجام و در سال ۱۴۰۴ این پروژه به طور کامل اجرایی شود.

تاکید جدی پژوهشگاه هوافضا به اعزام انسان

امی با تاکید بر اینکه اجرای پروژه اعزام انسان به فضا در اولویت تحقیقاتی این پژوهشگاه قرار دارد، افزود: پروژه اعزام انسان به فضا هرچند که در اولویت کاری سازمان فضایی وابسته به وزارت ارتباطات قرار ندارد، ولی این نقش در اولویت‌های این پژوهشگاه قرار دارد، به‌گونه‌ای که در چهار نشست دبیرخانه شورای فرهنگی که با حضور نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به انجام رسانده شده، بر اجرای این پروژه تاکید شده است.

وی افزود: اعتبارات این پروژه به صورت مرحله‌ای به این نقش اختصاص داده شده است و قرار است در سال ۹۵ نیز بر اساس جدول ۱۴ بودجه که مربوط به اختصاص یک درصد بودجه دستگاه‌ها به امر پژوهش است، اعتبارات این پروژه تامین شود.

به نقل کرده وی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قول‌هایی در زمینه اختصاص اعتبارات به نقش اعزام انسان به فضا داده است.

رییس پژوهشگاه هوافضا اعتبارات مربوط به پرتاب انسان به زیر مدار را ۳۰ میلیارد تومان گفت و گفت: در حال حاضر ۵۳ پروژه در زمینه پرتاب موجود زنده در این پژوهشگاه تعریف شده است.

وی تاکید کرد: پروژه‌های مربوط به اعزام انسان به فضا از پرتاب سلول موجود زنده آغاز شده و با پرتاب دو میمون ادامه یافت. این دو میمون در حال حاضر زنده هستند و در پژوهشگاه رویان نگهداری می‌شوند.

رییس پژوهشگاه هوافضا دومین پروژه در دستور کار این پژوهشگاه را دستیابی به جایگاه اول منطقه در تسخیر فضا و تسلط بر فضا از طریق علوم و با بهره گیری از توانمندی‌های داخلی گفت و گفت: تحقق این هدف مستلزم ساخت راکت‌های کاوش است که در بند یک فصل ۵ سند توسعه هوافضا بر آن تاکید شده است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون چند راکت کاوش ساخته و پرتاب شده است، ادامه داد: در حال حاضر دو راکت «ماه تیر» و «مهر» در پژوهشگاه ساخته شده است که آن‌ها را در دست پرتاب داریم.

امی افزود: با ساخت این راکت‌ها ما آمادگی داریم تا امتحانات فضایی و انجام پرتاب را برای مراکز تحقیقاتی به انجام رسانیم.

تولید استانداردها و کیفیت خدمات پروازی

وی دستیابی به استانداردها در حوزه فضایی را از دیگر فعالیت‌های علمی این پژوهشگاه نام برد و یادآور شد: دستیابی به استانداردها و کیفیت خدمات پروازی در سطح میانگین دنیاای، بندی از سند جامع هوافضا است.

رییس پژوهشگاه هوافضا، دستیابی به این استانداردها را از دیگر پروژه‌های این پژوهشگاه نام برد.

***براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد***

نگارنده: بيدار ث.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

همين که ساغر زرين خور نهان گرديد
««« »»»
هلال عيد به دور قدح اشارت کرد

اعزام آدمیزاد به جو به وسیله کشورمان ایران

TT / 62 — TP / 6%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
کیلیپ فیلم برگزیده بازی: پرسپولیس ۱ ۰ نفت آبادان + دریافت کلیپ
ویدیو فیلم قصه دختر ۸ ساله ای که آقا منزل است …..کمی ناراحت کننده کم از یک سریال تلوزیونی کره ای نیست / دریافت کلیپ
فیلم آتش و امواج / رسانه تصویر و عکسی وی عبور – دانلود و پخش
کیلیپ فیلم نوه های فردین به سوالهای هواداران جواب دادند + دریافت کلیپ
فیلم کارتونی زوتوپیا با محتوای نژادپرستی (۱۰ عکس)
کیلیپ فیلم حلی بسیار زیبا با روبیک گنز +( آپارات ) پخش
جهشی کوتاه از اجداد تک سلولی به موجودات (۲ عکس)
ویدیو فیلم مجادله قشنگ تکواندو کار خردسال ایرانی ( آپارات )
کیلیپ فیلم ضربه ای تکنیکی +( آپارات ) پخش
فیلم اثر ریزه اسپوریها در پیروزی پرسپولیس برابر نفت آبادان ( آپارات ) -دانلود و پخش
موگرینی دقایقی پیش وارد تهران شد
کلیپ فیلم OH pll Alg by Michal pleskowicz
کشور آسگاردیا در جو از عموما شهروند می پذیرد (۵ عکس)
کیلیپ فیلم برگزیده بازی پرسپولیس ۱ ۰ نفت آبادان +( آپارات ) پخش
حشره ای که ۴۰۴ پا دارد و سمی است (۳ عکس)
کلیپ فیلم کنفرانس خبری برانکو بعد از پیروزی برابر نفت آبادان و تمجید از رضاییان
کیلیپ فیلم گل پرسپولیس به صنعت نفت آبادان ( مهدی طارمی ) +( آپارات ) پخش
آلونسو: کلوپ بهترین مربی برای لیورپول است
استخدام اساتیدزبان انگلیسی بامزایای عالی درمرکز زبان ایران اروپا
کیلیپ فیلم برگزیده بازی Red Wings Blues +( آپارات ) پخش
تبلیغات