به چه دلیل برندگان نوبل سالمند می باشند؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

چرا برندگان نوبل پیر هستند؟

تصویر و عکس چرا برندگان نوبل پیر هستند؟
هفته گذشته برندگان نوبل‌های پزشکی، فیزیک و شیمی اعلام شدند که میانگین سنی آن‌ها ۷۲ سال بود، اما محدوده سنی برندگان همیشه به این شکل نبوده و در یک قرن پیش فرق داشته است.

برندگان نوبل‌های پزشکی، فیزیک و شیمی امسال در بر می داری حداقل سن ۶۵ و حداکثر ۷۲ سال بوده‌اند اما در نیمه اول قرن بیستم، میانگین سنی برندگان نوبل ۵۶ سال بود.همچنین برندگان نوبل فیزیک که در حال حاضر معمولا مردان در اواخر دهه ۶۰ زندگی‌شان هستند، در نیمه اول قرن ۲۰ در بر می داری میانگین سنی ۴۷ سال بودند.

در واقعیت، در همه علوم یک تمایل به انتخاب برنده با سندار وجود دارد که از دهه ۱۹۵۰ آغاز شده و تا به امروز ادامه دارداغلب می‌شنویم که فلان نگارنده یا فیلسوف در صدها سال قبل همه کتاب‌های دنیا را خوانده بود. اگرچه در  میزان این کتاب‌ها تردید وجود دارد، اما دانش قطعا در مکانی جمع بوده است.گوستاو کالستراند، سرپرست ارشد موزه نوبل اظهار کرد که ۱۰۰ سال قبل تنها حدود ۱۰۰۰ فیزیکدان موجود بود اما اکنون این میزان حدود یک میلیون نفر است.

کالستراند اضافه کرد: این یک عامل اصلی محسوب می‌شود. زمان انتظار برای دریافت جایزه نوبل طولانی‌تر شده و نمی‌توان به محض انجام یک کشف یا دستاورد منتظر دریافت آن بود.

حتی اکنون دانشمندان اکتشافاتی را در سالهای قبل انجام داده‌اند اما هزاران محقق دیگر همان کار را کرده‌اند و کمیته جایزه نوبل نیز به استاندارد بالایی از اعتبارسنجی نیاز دارد، از این رو امکان می دارد چند سال زمان ببرد تا جایزه نوبل به آن اعطا شود.

البته میزان سن و سال در جوایز گوناگون، فرق می دارد. برای مثال برندگان جایزه نوبل فیزیک از برندگان نوبل پزشکی سالخورده تر هستند. یکی از دلایل آن می‌تواند تغییر علمی در اوایل قرن بیستم باشد که توسط حوزه رو به رشد مکانیک کوانتومی ایجاد شد.

به نقل کرده کالستراند، فیزیک در نیمه اول قرن بیستم یک حوزه در بر می داری رشد با سرعت محسوب می‌شد و بسیاری از فیزیکدانان در زمان انجام اکتشافات خود، جوان بودند. کمیته نوبل نیز به این امر واقف بود و دستاوردهای آن‌ها را سریع‌تر به مجلسیت می‌شناخت.

برای مثال، ورنر هایزنبرگ و پل دیراک در زمان دریافت نوبل فیزیک در دهه ۱۹۳۰ برای کار در زمینه مکانیک کوانتومی تنها ۳۱ سال داشتند.

در جوایز دیگر نوبل مانند جایزه نوبل صلح، کمیته بیشتر تمایل دارد که جدید تر باشد. آن‌ها منتظر نمی‌مانند تا موفقیت کامل اقدامات صلح‌آمیز به دست آید یا برای مثال، دموکراسی در اندونزی ادامه‌دار شود.

جدای از تغییرات در حوزه‌های علمی و بشردوستانه، یک مساله در میان اکثر برندگان نوبل تثبیت شده و آن، فوت شد بودن اکثر آن‌هاست.

به گزارش ایسنا به نقل از بی.بی.سی،با نگاهی به انبوه دانشمندان منتظر دریافت جایزه نوبل می‌توان با توجه به نسبت بانوان به مردان به آسانی تفاوت چند دهه قبل با حال را متوجه شد. قوانین جدید نوبل انعطاف بیشتری در رابطه با دانشمندان زن نشان می‌دهد. در سال ۱۹۰۳، ماری کوری برای جایزه نوبل نامزد نشد و پیر کوری، همسر و همکارش در حوزه تحقیقات تابش دست به اعتصاب زد و جایزه نوبل را نگرفت. از این رو هیات نوبل، آخرین تحقیق ماری کوری را قبول کرد و وی به اولین زن در تاریخ مبدل شد که جایزه نوبل را گرفت.

– لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه براي ما بنويسيد –

نگارش : فروغ ی.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سحر سرشک روانم سر خرابی داشت
««« »»»
گرم نه خون جگر می‌گرفت دامن چشم

به چه دلیل برندگان نوبل سالمند می باشند؟

TT / 64 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال