نگاهی به گمانه زنی ها درباره نوبل ادبیات ۲۰۱۶/آیا موراکامی امسال دست پر است؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

نگاهی به گمانه زنی ها درباره نوبل ادبیات ۲۰۱۶/آیا موراکامی امسال دست پر است؟

در حالی که تنها چندین روز به اعلام برگزیده نوبل ادبیات ۲۰۱۶ باقی است، بازار حدس و گمان‌ها برای برنده احتمالی داغ است. یکی از کسانی که در این میان نامش تکرار می‌شود، موراکامی است.

تصویر و عکس   نگاهی به گمانه خانمی ها درباره نوبل ادبیات ۲۰۱۶/آیا موراکامی امسال دست پر است؟

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم، تنها چندین روز به اعلام برگزیده جایزه نوبل ۲۰۱۶ باقی است؛ در این چندین روز گزینه های احتمالی متعددی از سوی رسانه ها مطرح می توان. در میان اسامی نویسندگانی که برای این دوره مطرح می توان، نام یک نگارنده آشناتر است؛ هوراکی موراکامی، نگارنده معروف ژاپنی. موراکامی در سال گذشته نیز جزو احتمالات برای انتخاب شدن در این جایزه عنوان شده بود، اما بنیاد نوبل بر آن شد تا جایزه را به سوتلانا الکسیویچ، نگارنده بلاروسی رسید. هرچند بنیاد نوبل اعلام کرده بود که الکسیویچ را به خاطر «چندین صدایی» و نمایش دادن «تمثالی از رنج و شجاعت» برگزیده کرده، اما بسیاری بر این باور بودند که انتخاب شدن این نگارنده ناآشنا و کمتر شناخته شده شائبه سیاسی هم دارد.

امسال نیز همانند دوره های گذشته بازار حدس و گمان ها برای نامزد جایزه نوبل ۲۰۱۶ گرم است. گاردین به نقل از سایت لدبروکس نام چندین نگارنده را مطرح کرده است: «هاروکی موراکامی»، «آدونیس»، «فیلیپ راث» و «نگوگی وا تیونگو» که در این میان، نگارنده ژاپنی، از شانس بیشتری برخوردار است. از نظر لدبروکس شانس موراکامی برای دریافت جایزه امسال یک به چهار و شانس آدونیس، یک به شش است.

همچنین در این فهرست نام نویسندگان دیگری نیز به چشم می خورد: دان دلیلو نگارنده آمریکایی؛ جویس کارول اوتس بانوی اول قصه نگاری ایالات متحد؛ سلمان رشدی نگارنده مرتد ساکن انگلستان؛ اسماعیل کاداره نگارنده آلبانیایی؛ داوید گروسمن نگارنده ساکن سرزمین های اشغالی که بارها ضد سیاست های رژیم صهیونیستی مکالمه کرده است؛ و همچنین میلان کوندرای ۸۷ ساله که مدت هاست طرفدارانش منتظر اعلام نام او به عنوان برنده جایزه نوبل ادبی هستند به عنوان بخت های بعدی نوبل امسال از آنها یاد می توان.

سایت نیو ریپابلیک نیز در گزارشی به بررسی احتمالات مطرح شده توجه کرده و برخلاف لدبروکس معتقد است که موراکامی شانس کمتری برای انتخاب شدن دارد. در گزارشی از این سایت اعلام شده که جایزه نوبل از سال ۱۹۸۶ تاکنون به هیچ نگارنده آفریقایی جایزه ای نداده است و شاید بخواهد امسال به این منطقه توجه بیشتری داشته باشد. با توجه به تفسیرهای ارائه شده در این سایت، موراکامی از شانس چندانی برای بهره مندی از جایزه برخوردار نیست؛ مردمان به خاطر شهرت این نگارنده روی آن حساب می کنند و او را یکی از احتمالات قوی برای جایزه نوبل ادبیات آگاهی میدارند؛ حال آنکه گزینه های خوب تری برای انتخاب وجود دارد: اسماعیل کاداره رمان نویس و شاعر آلبانیایی، خاویر ماریاس رمان نویس، نگارنده قصه کوتاه، مقاله نویس و مترجم اسپانیایی، لاسلو کراسناهورکای رمان نویس و فیلمنامه نویس مجار، سزار آیرا رمان نویس، نگارنده قصه کوتاه و مقاله نویس آرژانتینی، پتر هاندکه رمان نویس و نمایشنامه نویس اتریشی، بپیتر ناداس رمان نویس، نمایشنامه نویس و مقاله نویس مجار، آنتونیو لوبو آنتونس رمان نویس پرتغالی و بدوریس کاروا شاعر استونیایی.

امسال بنیاد نوبل اعلام کرد برای سال ۲۰۱۶ مبلغ انتقادی جایزه تقریباً برابر با ۸ میلیون کرون سوئد، یا به واژه ای ۹۲۳۱۷۹ دلار خواهد بود. مدال طلا نیز به تنهایی ارزش بالایی دارد، به گونه ای که دو نفر از برندگان نوبل در سال های قبل قادر بودند مدال هایشان را به مبالغ ۷۵۶ هزار دلار و ۴.۷ میلیون دلار بفروشند. به هرکدام از برندگان یک مدال طلا اهدا می توان، اما اگر در رشته ای بیش از یک برنده برگزیده شود، مبلغ انتقادی بین آنها تقسیم خواهد شد. احتمالاً تا روز اعلام نفر برگزیده، احتمالات دیگری نیز مطرح شود؛ با وجود این باید دید که بخت امسال با کدامیک از اهالی ادبیات یار است.

– با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى رسانيد –

نگارش : شكوفه ک.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

روی نگار در نظرم جلوه می‌نمود
««« »»»
وز دور بوسه بر رخ مهتاب می‌زدم

نگاهی به گمانه زنی ها درباره نوبل ادبیات ۲۰۱۶/آیا موراکامی امسال دست پر است؟

TT / 80 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال