فرصت ۱.۵ ماهه هم میهنانمان نت برای تمدید انحصار/شرایط رگولاتوری کدام است؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

فرصت ۱.۵ ماهه ایرانیان نت برای تمدید انحصار/شروط رگولاتوری چیست؟

اپراتور چهارم فیبرنوری کشورمان تنها یک ماه و نیم فرصت دارد تا پیشنهادات اصلاح پروانه را به رگولاتوری ارسال کند در غیر این صورت انحصارش لغو می شود.
اپراتور فیبرنوری کشور با نام تجاری "ایرانیان نت" مدت هاست درصدد رایزنی با شرکت های خارجی متقاضی سرمایه گذاری در این پروژه زیرساختی کشورمان است تا به شکلی بتواند عقب افتادگی های چند ساله اش را جبران کند.
این شرکت ضمانت پنج سالهای را از دولت برای ارائه توسعه انحصاری فیبرنوری در کشور گرفته بود به گونه ای که در این بازه وقتی هیچ شرکت دیگری قادر فعالیت در این حوزه نبود؛ ماه مرداد سال جاری انحصار این اپراتور به اتمام رسید اما از آن جهت که در حال مذاکره با سرمایه گذار خارجی بود، بار دیگر تمدید انحصار در دستور کار دولت قرار گرفت.
ایرانیان نت در طول پنج سال از فعالیت خود نه تنها قادر نبوده شاخص های انتخاب شده برای فعالیت در دوره انحصار را احصا کند بلکه کلا نمودی از فعالیت های آن دیده نمیشود.
لذا شرایط پسابرجام فرصتی را برای مذاکره این اپراتور با شرکتی چند ملیتی که در کشورمان سابقه سرمایه گذاری دارد، فراهم کرد.
علی رغم اینکه همواره مسئولان اجرایی این شرکت از گفتمان اطراف سرمایه گذار خارجی طفره رفته اند و تمایلی از خود برای ورود به جزییات این سرمایه گذاری نمایان نکرده اند اما ظاهرا MTN شرط کرده که در صورت تمدید انحصار برای ایرانیان نت حاضر به شراکت در این پروژه است.
دولت هم که این تمایل را فرصتی برای سرمایه گذاری مجدد MTN در کشورمان و همچنین عاملی برای ممانعت از خروج سود حاصل از سرمایه گذاری در ایرانسل دیده، زمینه ای را برای تمدید انحصار فراهم کرده است.
تاکنون بحث های گوناگونی درباره تمدید مدت زمان انحصار مطرح شده که مجلسیترین آنها سه سال از زبان وزیر ارتباطات بوده است. محمود واعظی -وزیر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات- اواسط سال گذشته به یکباره خبر از تمدید انحصار اپراتور فیبرنوری به مدت سه سال داد.
هرچند که این اظهارنظر عجیب و یکباره فضای بخش خصوصی متقاضی ورود به حوزه فیبرنوری را ملتهب کرد اما بعدها توصیه هایی برای تمدید انحصار این اپراتور به مدت پنج سال هم به گوش رسید.
با این حال کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوبه ای در این زمینه نداشته است و تمام اظهارات اطراف احتمال تمدید انحصار، مربوط به مذاکرات پشت صحنه است.
در حال حاضر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات شرایطی را برای این اپراتور در نظر گرفته و در صورت تحقق آنها قادر هست به تمدید انحصار چند ساله اش امیدوار باشد.
صادق عباسی شاهکوه –معاون بررسی های فنی و صدور پروانه رگولاتوری- با بیان اینکه دوره حفاظت ایرانیان نت ماه مرداد به پایان رسید، در مصاحبه ای با تسنیم اظهار کرد: در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به طور کلی با شرایط تمدید انحصار پروانه این اپراتور موافقت شده است اما مشروط به تحقق برخی شروط.
وی با بیان اینکه شرایط تمدید حفاظت این اپراتور متفاوت از شروط قبلی است، خاطر نشان کرد: شرایطی را انتخاب کردیم تا بیزینس سایر فعالان حوزه ICT کمترین زیان را ببیند و از طرفی باعث توسعه شود.
او گفت: کلیه دارندگان پروانه ارتباطات ثابت قادر هستند وارد حوزه FTTC شوند و در این زمینه هیچ محدودیتی پیش پای آنها نخواهد بود.
صادق عباسی شاهکوه درباره شروط انتخاب شده برای تمدید انحصار پروانه اپراتور چهارم گفت: شروط خاصی نیست اما به آنها نقل کردیم برای اصلاح جزییات پروانه تنها سه ماه فرصت دارند که این فرصت آبان ماه به پایان می رسد.
معاون رگولاتوری با بیان اینکه بیزینس پلن بین ایرانیان نت و سرمایه گذار خارجی هیچ ربطی به ما ندارد، ابراز کرد: آنچه به ما مربوط می شود تغییرات پروانه ای و اصلاح بندهاست.
وی گفت: ایرانیان نت در این فرصت محدود باید مذاکراتش با طرف خارجی را نهایی و پیشنهادهای اصلاح پروانه ای را ارائه کند در غیر این صورت موضوع تمدید انحصار آن لغو می شود.

*********************

متن از : بيتا ر.

مخابرات در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

رواست نرگس مست ار فکند سر در پيش
««« »»»
که شد ز شيوه آن چشم پرعتاب خجل

فرصت ۱.۵ ماهه هم میهنانمان نت برای تمدید انحصار/شرایط رگولاتوری کدام است؟

TT / 56 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال